Trampolína je skvelým zdrojom zábavy pre deti, ktoré sa na nich chcú vyblázniť a užiť si zábavné chvíľky so svojimi kamarátmi. Ale, čo, keby sme vám povedali, že trampolína ponúka aj iné výhody, ako je práve táto? Využívanie trampolíny má aj mnohé zdravotné benefity, a to jak po fyzickej tak psychickej stránke. Ak sa chcete dozvedieť aké, čítajte ďalej.
Podľa čoho trampolínu vybrať?
Trampolínu by ste si predovšetkým mali vyberať podľa toho, k akému účelu ju hodláte používať. Navyše sa trampolíny delia na niekoľko druhov. A to na vonkajšie, akou je napríklad trampolína Skipjump GS12, ktorá má navyše aj schodíky. Práve takéto sú predovšetkým vhodné na zabavenie detí. Sú veľké, stabilné a tým pádom aj bezpečné. Ale na druhú stranu sú aj ťažké. Na zimu je potrebné ich buď rozobrať a uschovať alebo aspoň zakryť. Môžete si vybrať nadzemnú alebo takú, ktorá je zabudovaná do zeme. Pri tomto typu je nutné dbať na ochrannú sieť, a to kvôli bezpečnosti detí. V rámci bezpečnosti, ale aj pre krajší zážitok, používajte ochranu pružín, ktorá ochráni vás, ale aj vaše deti pred úrazom. Navyše ani po dlhšom skákaní sa nebudete cítiť nekomfortne. Okrem vonkajších trampolín, ktoré sú ideálne na dvor či záhradu sú aj vnútorné trampolíny.
Vnútorné trampolíny sú menšie a aj ľahšie, a tak nebudete mať problém ich prenášať podľa vašich potrieb. Zároveň, nezaberajú veľa miesta. Využiť sa dajú jak na domáce využitie, ale aj v telocvičniach, fitness centrách, ale nájdete ich, aj v terapeutických a rehabilitačných centrách. Tieto trampolíny, sa využívajú hlavne na šport, ale môžu ich využiť aj deti, ale nie sú pre ne tak bezpečné, pretože nemajú bezpečnostné sitá, ako to môžete vidieť u vonkajšej trampolíny Skipjump XS10. Niektoré vnútorné trampolíny majú, aj rúčky, ktorých sa počas cvičenia držíte. Dôležitý je pri výbere trampolíny aj jej tvar a veľkosť. Ich priemer sa pohybuje medzi 90 - 460 cm. Výhodou tých väčších trampolín je, že majú aj lepšie odpruženie a môžu ju naraz využívať viac ľudí. Samotný tvar nejak neovplyvňuje to, načo ju budete používať.
Aj, keď v prípade obdĺžnikových tak práve tie sa viac využívajú v gymnastických školách a na profesionálne účely. Keď ju chcete mať u seba doma, vyberte si tvar, aký sa vám najviac pozdáva. Je tiež potrebné dbať aj na miesto na ktoré chcete trampolínu umiestniť. V jej okolí by mal byť aspoň 1 a pol metra voľného priestoru. Čo sa týka nosnosti, tak čím je vyššia tým je zároveň trampolína bezpečnejšia a nehrozí tak ani to, že sa pretrhne. S tým samozrejme aj súvisí to, z akého materiálu je vyrobená. Pri výbere si všímajte aj počet pružín, ktoré v prípade opotrebenia môžete vymeniť. Tie, ktoré sú kvalitnejšie majú samozrejme dlhšiu životnosť. Okrem nich by mala mať vaša budúca trampolína aj pútka, z kvalitného materiálu.
U tých lacnejších trampolín je bežné, že po asi roku, bude nutné nejaký diel vymeniť, ale môže sa stať, že už práve na také, sa vám nepodarí nájsť vhodný diel. Zamerajte sa aj nato, koľko nôh trampolína má. Väčšina trampolín má 4 až 6 nôh. Ak si zvolíte trampolínu, ktorá má 4 nohy, môžete na ňu umiestniť sieť, ktorá má 8 polí a u trampolíny s 6 nohami je možné na ňu dať sieť so 6 poľami. Aby ste sebe aj deťom zabezpečili maximálnu bezpečnosť je najlepšie si vybrať takú, ktorá disponuje schodíkmi. Práve tie má aj Sieť Skipjump GS08. V prípade, že vás už bude trampolína nudiť, môžete si ju prerobiť na miesto na odpočinok. Stačí pridať pár vankúšov, deky prípadne aj textilnú striešku. Inšpirovať sa môžete aj článkom Miesto na odpočinok v záhrade. Ak sa počas zabávania sa či inej aktivite trampolína zašpiní, stačí ju umyť klasicky teplou vodou a saponátom. A ešte pred tým, ako trampolínu zostavíte, kovové časti namažte vazelínou.
Ako môžete ešte trampolínu využívať?
Používanie trampolíny svojim majiteľom neprináša len mnoho zábavy, ale aj možnosť, ich využiť, aj inak, a to konkrétne na cvičenie. Skákanie na trampolíne je nie len zábavné, ale aj efektívne pri spaľovaní kalórii. Čím vyššie budete skákať tým viac úsilia a energie budete musieť vynaložiť a tým pádom spálite aj viac kalórii. Ak máte deti, môžete ich zapojiť do cvičenia a urobiť si spolu súťaž, kto doskočí vyššie. Keď na trampolíne budete skákať 30 minút spálite tak približne 160 kalórii. Cvičenie na trampolíne sa dá svojim spôsobom prirovnať cvičeniu či plávaniu v bazénu. Je to z toho dôvodu, že obe varianty sú šetrné voči kĺbom. Ak by vás náhodou zaujímalo aké tipy cvikov sa dajú v bazénu cvičiť a načo všetko sú dobré, prečítajte si článok Ako si užiť relax pri bazéne na plno.
Okrem toho skákaním si zlepšujete rovnováhu, posilňujete svaly v celom tele a zlepšujete si tým aj kondíciu srdca a pľúc. Aj, keď má používanie trampolíny skvelé výhody mnohých môže odradiť tým, že keďže sa na nej iba skáče, veľmi rýchlo to časom omrzí. Čo samozrejme tak byť nemusí, pretože existujú mnoho cvikov, a to jak pre začiatočníkov aj pokročilých. Než sa však pustíte do týchto cvikov, mali by ste ovládať základný odraz. Pri odraze by ste mali stáť rovnými nohami. Nemusíte pritom skákať nejak extra vysoko, bohato postačí 15 cm. Ak sa vám podarí zvládnuť odraz pustite sa do poskokov. Postoj je pri poskokoch rovnaký, ako pri odraze.
Pri výskoku však striedavo dvíhajte pravú ruku spolu s ľavým kolenom, a to k úrovni bokov a potom opačne. Je to ako, keby ste sa snažili bežať vo vzduchu akurát, že pritom dvíhate kolená. Na trampolíne sa dajú dokonca aj robiť drepy. Pri drepoch majte nohy o niečo viac od seba než je šírka vašich ramien. Následne vyskočte a pri dopade urobte drep s ohnutými kolenami. Vaše paže by mali byť v pozícii predpaženia. Ďalší cvik sa nazýva twistovanie. Práve tento cvik je veľmi efektívny na brušné svaly. Pri každom výskoku sa otáčajte zo strany na stranu dolnou časťou tela. Ruky môžete mať v bok alebo ich otáčať na opačnú stranu, ako je práve spodná časť tela. Na trampolíne môžete robiť aj výpady, ktoré sú skvelé na precvičenie stehien a zadku. Výpady môžete robiť buď to na jednu nohu alebo striedavo na obe. Pri každom takomto výpade sa odrazíte od trampolíny.