Recepty na guláš a zaujímavosti o ňom

Guláš, je veľmi obľúbené jedlo, ktoré nepochybne nesmie chýbať na žiadnej grilovačke, rodinnej oslave či pri inej príjemnej príležitosti. Je to jedlo, ktoré má dlhú a zaujímavú históriu a okrem toho, existuje nie jedna verzia tejto obľúbenej hustej polievky. Ak guláš patrí k vašim obľúbeným jedlám je práve tento článok práve pre vás. Možno v ňom nájdete recept, ktorý vás natoľko zaujme, že ho budete chcieť vyskúšať.

 

Odkiaľ sa guláš vzal?

 

Guláš pôvodne pochádza z neďalekého maďarska a vznikol v dobe stredoveku, kedy sa iba mäso, ktoré nakrájali na malé kúsky dusili v kotlíku vo vlastnej šťave. Používalo sa vtedy bravčové, hovädzie, ale aj baranie mäso. Je celkom možné, že ste počuli, že, ako prvý sa začal robiť bravčový guláš alebo, že ho nevymysleli maďari, ale turci. počas vlády jozefa 2. bolo toto jedlo vyhlásené, ako národné maďarské jedlo a stalo sa to aj vďaka tomu, že národu chýbalo niečo, čo bude pre túto krajinu typické a zároveň, čo by ich spájalo. V tejto dobe sa začal variť paprikáš, ktorý sa však nepodobal tomu gulášu, ktorí poznáme dnes. Maďari majú vo zvyku nazývať gulášom to, čo u nás poznáme ako gulášovú polievku. Oproti klasickému je redší a nie je v ňom toľko mäsa. Naopak hustejšiemu gulášu hovoria perkelt. Keby ste chceli zistiť, koľko druhov gulášu existuje, konečného čísla by ste sa nedopátrali.

Pretoželen pridaním iného korenia sa mení jeho chuť. U nás sa zvykne pridávať červená mletá paprika, soľ, majoránka a mleté korenie. Avšak niekto do guláša pridáva zázvor, citrónovú trávu či dokonca borievky. Možno ste počuli o viedenskom guláši, ktorý je oproti tomu maďarskému iba hustý vývar. Podľa tradičného receptu sa do tejto polievky pridáva aj múka na zahustenie. V nemecku majú aj svoje vlastné verzie, ku ktorým podávajú cestovinu ako prílohu. Ako isto viete, v guláši nesmie ( pokiaľ nejde o vegetariánsku verziu ) chýbať mäso a cibuľu. Mnoho ľudí ho varí tak, že pridáva rovnaké množstvo cibule ako mäsa. Skúsení šéfkuchári, ale dávajú prednosť pomeru mäsa a cibule 3:1. Ak by vás zaujímalo čím taký guláš zapiť, odporúča sa víno, ktoré sa volá bikavér, známe aj ako býčia krv, ale nič nepokazíte ani klasikou akou je pivo.

 

Maďarský guláš v hnedej miske s chlebom.

 

 

 Ako si pripraviť kotlíkový guláš? 

 

Predstavte si, že organizujete rodinnú oslavu, ktorá bude práve na vašej záhrade. Je zvykom, že sa na takýchto či podobných akciách buď griluje alebo varí kotlíkový guláš, ktorý sa tradične pripravuje z hovädzieho mäsa. Povedzme, že ste pozvali na oslavu 15 hostí takže budete potrebovať 3 kg hovädzieho mäsa. A ako inak sa nezaobídete bez kotlíka, bez ktorého by ste kotlíkový guláš len ťažko uvarili. Tak tiež by vám nemalo chýbať ani ohniska, na ktorom sa bude guláš variť. Z potravín je to ďalej 2 kg cibule, 250 g bravčovej masti, 750 g paradajok, 1, 5 kg zemiakov, 750 g paprík teplú vodu, najlepšie ešte vriacu napríklad z rýchlovarnej kanvice. Z korenia to bude soľ, celé čierne korenie, bobkový list, 12 strúčikov cesnaku, mletá sladká paprika, majoránka. A ako inak vám nesmie chýbať ani chlebík, ktorí si ku guláši dáte.

Viete, čo je okrem samotného jedla na takýchto stretnutiach dôležité? Atmosféra, ale aj vzhľad miesta, na ktorom sa bude oslava konať. Ak sa chcete inšpirovať, ako si poradiť aj s týmto, prečítajte si náš článok, ako zorganizovať záhradnú párty. Keďmáte všetky ingrediencie pripravené, pustite sa do samotnej prípravy. Vezmite si dosku na krájanie, na ktorej nasekáte cibuľu na menšie kúsky. Ak sa vám stáva, že sa vám doska šmýka, položte si pod ňu kuchynskú utierku. Nasekanú cibuľu dáme do kotlíka a restujeme ju na bravčovej masti. Nezabudnite ju občas aj zamiešať. Cibuľu okoreníme soľou, čiernym korením a bobkovými listami.

Lisom nas cesnak rozpučíme strúčiky cesnaku a pridáme ich k cibuli. Kotlík prikryjeme pokrievkou a necháme ju tamdo doby, kým cibuľa nebude upečená do sklovina. Potom nasleduje mäso, ktoré je potrebné restovať až, kým sa nezatiahne. Ochuťte ho paprikou a opäť ho vareškou premiešajte, aby sa chuť mäsa a papriky spojili. Následne ešte chvíľku restujte. Nasledujú zemiaky, ktoré ste si vopred očistili a nakrájali na kocky. Pridajte soľ, dolejte teplú vodu a guláš zase prikryte pokrievkou, a to približne na 20 minút. Po tejto dobe pridajte papriku a paradajku, ktorénakrájané na malé kúsky. Guláš zakryte a nechajte ho variť do mäkka. Na koniec ho ešte dochuťte majoránkou.

 

 Kotlíkový guláš varený vonku v kotlíku.

 

Existuje aj vegánska verzia?

 

Samozrejme aj toto obľúbené, klasické jedlo svoju vegánsku verziu. Recept, ktorí vám práve predstavíme je pre 4 - 6 osôb a jeho príprava vám bude trvať 55 minút, čo je oveľa menej, ako pri tom klasickom. Na tento recept budete potrebovať 2 balenia sójových kociek ( 90 g ), 500 g pasírovaných paradajok, 2 červené papriky alebo ak preferujete kápie tak práve tie. Tak, ako do klasického kotlíkového ani v tomto sa nezaobídete bez zemiakov. Na tento guláš vám budú stačiť 2 väčšie zemiaky. 250 g purpurovej alebo strakatej,uvarenej fazule. 1 veľkú cibuľu, 3 strúčiky cesnaku. Ani v tomto prípade sa nezaobídete bez korenia. Budete potrebovať 3 čl  červenej mletej papriky, 3 čl sušeného oregana, mleté čierne korenie, soľ, 1 dcl oleja, 1/2 čl korenia garam masala, 1/2 čl kurkumy, 1/4 čl mletého chili alebo ak chcete, pridajte jednu sušenú chili papričku.

Taktiež budete potrebovať 1 liter zeleninového bujónu alebo 9 dcl zeleninového bujónu a 1 dcl červeného suchého vína. Pripravte si hrniec, v ktorom na oleji osmažíte cibuľu a následne pridajte červenú papriku, ktorú ste si ešte pred tým nakrájali na pásiky. Ďalej sójové kúsky, a to spolu smažte tak 5 minút, kým paprika nezmäkne. Ak bude treba, pridajte trochu vody. Pridajte cesnak, 3 čl červenej papriky, guláš premiešajte a pridajte bujón. Ak guláš nebudú jesť deti, môžete pridať aj trochu červeného, suchého vína. Guláš varíme asi tak 15 minút, po ktorých pridáme zemiaky nakrájané na kocky, fazuľu, ale aj korenie, ako je čierne mleté korenie, garam masala, kurkumu, oregano a chili. Znížte teplotu a varte ďalších 15 - 20 minút pod pokrievkou. Ak to bude potrebné, guláš dosoľte podľa chuti alebo pridajte iné korenie. len stačí pripraviť chlebík či iné chrumkavé pečivo a vychutnať si tento, síce netradičný, ale chutný guláš.

 

Vegánsky guláš.

 

 

your-image-description