Ako správne nabíjať slúchadlá AirPods
Zaujímalo vás ako správne nabíjať slúchadlá AirPods a ich nabíjacie puzdro a ako predĺžiť výdrž ich batérie a tým aj ich životnosť? Čítajte ďalej a odpovede nájdete v tomto článku
Prvé airpody AirPods 1 z roku 2016
Nákup bezdrôtových slúchadiel AirPods od spoločnosti Apple nie je malá investícia, a tak určite očakávate takú kvalitu, aby vám tieto airpody slúžili aj niekoľko rokov. Apple ich vyvíjal so zreteľom na kvalitu a tak sú akumulátory veľmi trvácne a kvalitné. S vlastnými bezdrôtovými slúchadlami Apple prišiel v roku 2016 po tom, čo odstránil 3,5 mm jack konektor pri iPhone 7. Za tú dobu sme boli svedkami rozbehnutia hlavného radu slúchadiel AirPods, ktorú doplnil vybavenejší rad AirPods Pro a tiež slúchadlá AirPods Max s hlavovým mostom a náušníkmi z pamäťovej peny. Spôsob nabíjania sa líši v závislosti od toho aký typ bezdrôtových slúchadiel od Apple používate.
AirPods Pro
Slúchadlá AirPods nabijete tak, že ich vložíte do puzdra. Puzdro má dostatočnú kapacitu na niekoľko úplných nabití AirPods, takže ich môžete nabíjať aj na cestách. Ak chcete, aby AirPods zostali nabité, vložte ich do puzdra, keď ich nepoužívate.
Typy bezdrôtových Apple slúchadiel
AirPods (1. generácia z roku 2016)
AirPods (2. generácia z roku 2019)
AirPods (3. generácia z roku 2021)
AirPods Pro (2019)
AirPods Pro 2 (2022)
AirPods Max (2020)
Už pri nákupe AirPods sa musíte vedieť rozhodnúť, akým spôsobom ich chcete nabíjať. Platí to len pri základnom modeli Airpods 1,2 alebo 3, ktorý môžete mať ako s bezdrôtovým nabíjaním, tak aj bez neho. Príplatok sa pohybuje na úrovni 25-50 € v závislosti od predajcu. Vo chvíli, keď si vyberiete AirPods Pro, bezdrôtové nabíjanie dostávate ako štandard. AirPods Max zase podporujú iba káblové nabíjanie cez lightning. Taktiež si môžete zaobstarať bezdrôtové nabíjacie puzdro pre prvú a druhú generáciu základných AirPods samostatne. Jeho cena sa však pohybuje na úrovni 60 – 90 €, čo nie je veľmi výhodné. Teraz sa detailnejšie pozrieme na výdrž batérie v jednotlivých typoch slúchadiel AirPods podľa údajov od Apple.
AirPods Max
Čas počúvania alebo hovoru slúchadiel AirPods s puzdrom nabitým do plnej kapacity:
AirPods (1. generácia z roku 2016): 24 hodín počúvania, doba volania až 18 hodín
AirPods (2. generácia z roku 2019): 30 hodín počúvania, doba volania až 24 hodín
AirPods (3. generácia z roku 2021): 30 hodín počúvania, doba volania až 24 hodín
AirPods Pro (2019): 24 hodín počúvania, doba volania až 18 hodín
AirPods Pro 2 (2022): 24 hodín počúvania, doba volania až 18 hodín
AirPods Max (2020): 20 hodín počúvania, doba volania až 20 hodín
Čas počúvania alebo hovoru slúchadiel AirPods na jedno nabitie:
AirPods (1. generácia z roku 2016): 5 hodín počúvania, doba volania 2 hodiny
AirPods (2. generácia z roku 2019): 5 hodín počúvania, doba volania 3 hodiny
AirPods (3. generácia z roku 2021): 6 hodín počúvania, doba volania 4 hodiny
AirPods Pro (2019): 4,5 hodiny počúvania, doba volania 3,5 hodiny
AirPods Pro 2 (2022): 6 hodín počúvania, doba volania 4 hodiny
AirPods Max (2020): 20 hodín počúvania, doba volania až 20 hodín
Ak sa rozhodnetepre bezdrôtové nabíjanie, ktoré je pohodlné a vysoko návykové tak si musíte vybrať aj nabíjačku, ktorá bude najviac vyhovovať vašim potrebám. Z vlastnej skúsenosti vám vieme povedať, že ak používate Qi nabíjačky so svojim smartfónom, určite vám budú vyhovovať aj pri slúchadlách. Pri viacerích zariadeniach od Apple sú veľmi praktické aj nabíjacie stanice, pomocou ktorých si viete nabíjať Apple Watch, iPhone a airpody súčasne.
Nabíjacia stanica Swissten z našej ponuky. Nakupuj tu
Ako dlho trvá nabíjanie?
Nabíjanie AirPods prebieha cez nabíjacie puzdro. Po začatí nabíjania by mal indikátor stavu na 8 sekúnd ukázať aktuálnu úroveň nabitia. Za okolnosti, že je sú slúchadlá aj púzdro kompletne vybité tak ako prvé sa začínajú nabíjať slúchadlá na cca 90 %. To trvá približne 20 minút. Potom prichádza na rad púzdro, ktoré bude nabité po zhruba 1,5 až 2 hodinách. Ak sa puzdro nabíja, môžete na neho klepnúť a zistiť, či sa slúchadlá nabíjajú (oranžové svetlo) alebo sú plne nabité (zelené svetlo). Tento čas nabíjania je celkom prívetivý. Netreba ale zabudnúť, že plne nabité puzdro predstavuje asi 20 – 30 hodín prehrávania skladieb v závislosti od typu slúchadiel. Puzdro teda budete nabíjať len 1x alebo 2x týždenne (pri normálnej prevádzke).
Akými spôsobmi si skontrolujete stav batérie vo vašich AirPods
Spoločnosť Apple myslela aj na kontrolu stavu nabitia AirPods alebo ich puzdra. Stav akumulátora sa dozviete na vašom iPhone, iPade, Macu či Apple Watch. Pokiaľ si zariadenie spárujete s iOS a iPadOS zariadením, okamžite sa vám zobrazí aj animácia, kde je vidieť presné percentá batérie slúchadiel aj puzdra. Využiť však môžete tiež widget batérie na vašom iPhone iPade alebo iPode. Na Macu si zase stav batérie zase zobrazíte ak kliknete na ikonku bluetooth.
Ak zostáva slúchadlám AirPods menej ako jedno celé nabitie, ich LED dióda začne svietiť na oranžovo. Keď majú AirPods slabú batériu, na obrazovke iPhonu alebo iPadu uvidíte hlásenie. Hlásenia sa zobrazujú pri úrovniach nabitia 20, 10 a 5 percent. V prípade slabej batérie sa tiež v jednom alebo oboch slúchadlách AirPods ozve tón. Tento tón sa ozve prvýkrát na úrovni nabitia 10 percent a druhýkrát bezprostredne pred vypnutím AirPods.
Optimalizované nabíjanie batérie slúchadiel AirPods Pro a AirPods 3. generácie
Možno, že ste o tom ešte nepočuli, no drahšie slúchadlá AirPods Pro a AirPods 3 disponujú aj optimalizovaným nabíjaním batérie, podobne ako iné Apple produkty. Tento systém slúži na šetrenie akumulátora a predĺženie jeho životnosti, kedy software vyhodnocuje vaše návyky a spôsob používania zariadenia a pokiaľ je predpoklad, že ho nebudete potrebovať, drží batériu na šetrnej 80 % hranici. Tesne pred tým, ako si pravidelne dávate svoje AirPods Pro alebo Airpods 3 do uší (napríklad pred prácou) sa však akumulátor doplní na 100 % aby ste mali vždy dosť energie. Túto službu je ale nutné nastaviť na vašom iPhone.
Na čo si dať pozor pri nabíjaní AirPods
✓ Hranicu batérie držte v rozmedzí od 20 % do 80 % ak vaše slúchadlá nedisponujú optimalizovaným nabíjaním
✓ Ak je to možné, zapnite optimalizované nabíjanie batérie (AirPods Pro a AirPods 3).
✓ Z času na čas skúste vatovou tyčinkou vyčistiť nabíjacie konektory od prachu a špiny. Môže sa totiž stať, že sa AirPods nebudú nabíjať správne. Udržiavajte slúchadlá čisté aby sa v puzdre nehromadili nečistoty.
✓ Nenechávajte AirPods na Qi podložke alebo káblovej nabíjačke po celý čas, keď ich nepoužívate. Týmto spôsobom môžete z dlhodobého hľadiska poškodiť akumulátor!
✓ Ak nosíte silikónový obal, počas nabíjania ho dajte dole, aby ste zredukovali celkovú teplotu zariadenia.