MacOS Ventura tesnejšie prepojí počítač s iPhonom, vylepšuje vyhľadávač a myslí aj na hráčov
Aktuálne najnovšou verziou operačného systému od Apple je Mac OS 13 s kódovým označením Ventura, ktorý je od októbra roku 2022 dostupný pre používateľov Mac, Macbook alebo iMac. Dalšia verzia macOS má hromadu nových aj upravených aplikácií. Vážne konkuruje Windowsu 11 napríklad tým, že Apple pri ňom cieli aj na hráčov, kancelárskych užívateľov a fotografov. Skúša taktiež iný pohľad na multitasking a bezheslové prihlasovanie. Vývojári z Apple nám pripravili dosť funkčných noviniek, vyladili niektoré staršie nedostatky a lepšie prepojili Macy s ostatnými produktmi Apple.
Pre koho je určený?
Ventura bohužiaľ prestala podporovať hardware, s rokom výroby starším ako 2017. Upgradovať z OS Monterey ho môžu len používatelia, ktorí majú:
- Mac Mini 2018 a novší
- Mac Pro 2019 a novší
- MacBook 2017 a novší
- MacBook Air 2018 a novší
- MacBook Pro 2017 a novší
- iMac 2017 a novší
- iMac Pro 2017 a novší
Upravený multitasking a lepšie vyhľadávanie
Ako sme si už povedali v článku: iPad Pro M2 - tablet pre najnáročnejších tak do iPadOS 16.1 zamierila funkcia Stage Manager, vďaka ktorej je možné používať na jednej ploche viac okien. Úplně rovnakú funkciu obdržala takisto Ventura, kde pochopitelne plnohodnotný multitasking nie je žiadnou novinkou. Uživatelia ale získajú novú možnosť, ako pracovať s viacerými aplikáciami. Túto funkciu je ale potrebné povoliť v nastaveniach.
Apple chce, aby ľudia používali aplikácie v menších oknách namiesto fullscreen režimu. Na ľavom boku tak zobrazuje malé a v reálnom čase generované náhľady aplikácií, ktoré sú na pozadí. Kliknutím na náhľad sa potom otvorí iná aplikácia (či skupina viacerých programov) a na pozadie se presunie tá doposiaľ aktívna.Ťažko povedať, ako si na to užívatelia budú zvykať, pretože doteraz mali na multitasking a organizáciu okien Mission Control, Spaces (virtuálne plochy) a ešte klávesovú skratku Cmd+Tab. Teraz majú ešte jednu možnosť naviac, ktorá staršie metódy kombinuje dohromady za cenu toho, že nový panel ukrojí ďalší cenný kus miesta na ploche.
Apple ďalej upravil vyhľadávač Spotlight, ktorý je na ešte lepšej funkčnej úrovni. Po novom dokáže vyhľadávať aj obrázky vrátane textu, ktorý sa na nich nachádza. Cez Spotlight sa dá rovno nastaviť budík, zapnúť režim sústredenia, spúšťať skratky alebo trebárs zisťovať informácie o kontaktoch, filmoch, hudbe, správy atď. A čo je šikovné, pri vyhľadávaní súborov je takisto ako vo Finderi možné stisknút medzerník, čím sa rovno ukáže náhľad. Po vzoru iPadOS alebo iných operačných systémov, v Cupertine upravili aj nastavenie. To už disponuje bočným panelom na presun medzi hlavnými sekciami. Konečne tak zmizne zastaralé rozhranie ikoniek. Novinkou sú aj tiché bezpečnostné aktualizácie systému, ktoré prebehnú na pozadí a bez reštartu. Apple tak môže rýchlejšie zaplátovať diery v systéme.
Macy ako herné počítače
Nie je vôbec zvykom, aby Apple hovoril o Macu v súvislosti s hraním. Doteraz na to nemali ani grafický výkon. S prechodom na vlastné čipy so silnejšími GPU si už ale v Cupertine trúfajú i na tomto poli. Firma uviedla nové grafické rozhranie API Metal 3, ktoré má dva užitočné zlepšováky – lepšie využije rýchle SSD a disponuje chytrým upscalingom. Apple tak trochu „okopíroval“ konkurenčný DirectStorage, čo je technológia používaná najnovšími grafickými kartami Nvidia RTX a inšpiroval sa taktiež v technológiách ako AMD FSR, Nvidia DLSS nebo Intel XeSS. Dokáže obraz z nižšieho rozlíšenia umelo vykresliť vo vyššom tak, aby to vyzeralo stále dobre, ale zároveň aby sa ušetril výkon. Technológia MetalFX Upscaling bude ale na papieri stále na svojich rivalov strácať.
Kombinuje totiž plošný (spatial) upscaling s dočasným antialiasingom. Konkurenti ale takisto upscalujú dočasne, čo znamená, že k vykresleniu nových detailov využijú aj informácie z predchádzajúcich snímkov, nielen toho aktuálne renderovaného. Game Center po novom umožňuje sledovať hernú aktivitu a score priateľov podobně, ako to robia ostatné herné siete. Multiplayerové hry využívajúce Game Center bude možné spustiť behom videohovoru cez FaceTime. Táto funkcia ale dorazí až časom. A to, že sú Macy schopné rozbehať aj najnovšie hry, chce Apple dokázat vydaním titulov ako Resident Evil Village, Grid Legends alebo No Man's Sky, ktoré zamieria rovno do Mac App Storu.
iPhone ako webkamera
Kdo bude chcieť pri videohovoroch čo najlepší obraz, môže k tomu využíť zadný foťák iPhonu Xr/Xs a novších. Telefón sa s Macom v jeho blízkosti automaticky bezdrôtovo spáruje a prepne obraz z tradičnej webkamery. Okrem vyššieho rozlíšenia a lepšieho obrazu bude možné využiť aj portrétny režim so stmaveným a rozostreným pozadím (bokeh efekt), štúdiové svetlo a centrovanie záberu, takže do určitej miery bude vaša hlava stále v zábere, aj keď sa budete pohybovať.
Rovnako je možné súčasne vysielať obraz z webkamery a iPhonu, ktorý bude mieriť na stôl, aby ste druhej strane ukázali seba aj to, čo robíte. Belkin už pre iPhony pripravil špeciálne držiaky, ktoré sa budú dať pripevniť na displeje MacBookov či monitory. S iPhonom sa Macy spoja aj na úrovni FaceTime. (Video)hovor sa už dá za behu prepojiť z jedného zariadenia na druhé.
Nové a vylepšené aplikácie
Safari je vraj eště rýchlejší než kedykoľvek predtým a podporuje nové webové technológie. Umožní zdieľať skupiny panelov a dokáže prekladať aj text na obrázkoch. Weby mohou posielať push notifikácie priamo do systému. Safari taktiež dokáže synchronizovať doplnky a nastavenia pre jednotlivé stránky. Apple takisto zaviedol bezheslové prihlasovanie pomocou prístupových kľúčov.
Mail má kompletne nový vyhľadávač s našepkávačom a kontrolou preklepov. Dokáže do 10 sekund zrušiť odoslanú správu, odosielanie si môžte taktiež naplánovať. Po novom môžte tiež e-maily pripomenúť v budúcnosti. Aplikácia Vás môže taktiež upozorniť, že ste zabudli na prílohu alebo nejakého adresáta, keď sa o nich v texte zmieňujete.
Správy sa dajú do 15 minut od odoslania upraviť či zrušiť. Tie prijaté je možné znovu označiť za neprečítané. Správy sa taktiež tesne prepoja s kancelárskymi aplikáciami, takže poslúžia ako chat pri kolaboratívnej úprave dokumentov. Apple taktiež API sprístupnil aj pre aplikácie tretích strán.
Fotky je možné zdieľať v rodine až s piatimi členmi, každý bude mať do albumu rovnaký prístup. Skryté alebo nedávno zmazané fotografie tak je možné zamknúť heslom alebo Touch ID. Aplikácia rozpozná duplicitné fotografie. Obrázkový vyhľadávač po novom rozozná napríklad vtáky, hmyz a sochy. Rozpoznané objekty na fotkách naviac dokáže izolovať od pozadia a vložiť ich do iných fotiek alebo dokumentov rovnako ako v iOS 16.
Integrovaný Slovník po novom podporuje slovenčinu (v páre s angličtinou), avšak preklad celých viet na úrovni systému a iných aplikácii zatiaľ v našom jazyku chýba. Slovenčina bohužiaľ chýba aj na dalších miestach, trebárs OCR (Živý text), ktorý je úzko spätý s Finderom, Safari a Fotkami. V slovenčine nefunguje ani nové diktovanie, ktoré rozpozná interpunkciu a emoji.
V Pripomienkach je možné zoznamy ukladať ako šablóny alebo pripnúť tie často používané. Zoznamy Dnes a Naplánované teraz zoskupujú položky podľa času a dátumu. Taktiež sa dajú zobraziť aj už splnené pripomienky vrátane času dokončenia. Poznámky môžte aj zamykať pomocou Touch ID.
Aplikácia Domácnosť je kompletne prepracovaná. Je rýchlejšia, prehľadnejšia a s podporou nového IoT štandardu Matter.
Do Macov zamierila aplikácia Hodiny pre sledovanie svetového času a nastavenia budíku. Novinkou je aj Počasie, ktoré doposiaľ fungovalo len ako obmedzený widget. Plánuje sa aj Freeform, čo je nekonečne veľké plátno na kreslenie a brainstorming. Režim sústredenia získa jemnejšie nastavenia ohľadom toho čo a kedy Vás môže behom práce rušiť. Takisto Memoji majú niekoľko nových možností, ako si upraviť výslednú podobu avatara.
Kompletný zoznam noviniek nájdete na apple.com.