Google Pixel 7 5G - konkurent veľkých hráčov
Google Pixel 7 5G so svojou pevnou konštrukciou Vám jednoducho padne do vrecka. Na našom eshope stojí táto vlajková loď od spoločnosti Google vo verzii 128GB 675 eur, čo je stále o stovky menej ako iPhone 14 alebo napríklad Samsung Galaxy S22 ale napriek tomu poskytuje takmer všetko, čo by ste mohli od najnovšieho smartfónu chcieť. Pixel 7 stavia na výpočtovej fotografickej schopnosti Google, zachytáva ostré fotografie a zároveň prináša nové funkcie, ako je Photo Unblur, ktorá zachraňuje rozmazané zábery. K dispozícii je tiež nová funkcia Cinematic Blur pre video. A to všetko poháňa nový čip Tensor G2 vyrobený spoločnosťou Google, ktorý poskytuje nové zážitky a možnosti jedinečné pre zostavu Pixel 7, ktoré môžu ľudí presvedčiť, že telefóny od Googlu si zaslúžia šancu.
Napriek všetkým svojim silným stránkam – a je ich veľa, ako čoskoro zistíme v tejto recenzii, Google Pixel 7 – nový telefón od Googlu pravdepodobne nezvráti silu monopolov Apple a Samsung, ktoré dominujú na trhu smartfónov. Pixel 7 by však mohol dokázať, že existujú možnosti aj mimo iPhonov a zariadení Galaxy a vie ponúknuť ľuďom mimoriadne inteligentný smartfón, ktorý je pre používateľov starších telefónov dobrou šancou ako pokročiť na vyššiu métu za veľmi rozumnú cenu.
Cena
Cena Pixelu 7 je rovnaká cena, ako tá, ktorou Pixel 6 debutoval pred rokom, pretože Google sa snaží zachovať cenovú výhodu oproti konkurenčným smartfónom. Najlacnejší iPhone 14 a rovnako aj Samsung Galaxy S22 začína momentálne v našom eshope na cene 899 eur, takže ak sa rozhodnete pre Google, môžete si kúpiť porovnateľný telefón za cenu o 125 eur nižšiu. Pixel 7 obsahuje aj verziu s pamäťou 256 GB, ktorý je v priemere asi o 100 eur drahší, čo sa vzhľadom na dvojnásobok úložného priestoru rozhodne oplatí.
Dizajn
Pixel 7 prichádza do obchodov v rovnakom čase ako Pixel 7 Pro, verzia telefónu s väčším displejom, ktorá je vybavená aj teleobjektívom. Google zároveň vstupuje do hry aj s inteligentnými hodinkami - novými Pixel Watch, ktoré dopĺňajú najnovšie telefóny Pixel.
Či už ste milovali alebo nenávideli dizajn Pixel 6, dúfam, že ste si naň zvykli, pretože tento charakteristický vzhľad sa vracia s Pixelom 7. Mnohím sa náhodou páči dizajnový smer, ktorým sa Google uberal so svojimi nedávnymi Pixelmi, pretože si myslím, že to telefónu pomáha ak vyniká v mori zariadení s kamerovým systémom vyčnievajúcim z ľavého zadného rohu. Namiesto toho má Pixel 7 svoje zadné kamery v lište, ktorá sa tiahne po horizontálnej dĺžke telefónu. Tento rok je to ale vyleštenejší vzhľad, pretože Pixel 7 vymení plastovú lištu svojho predchodcu za lištu vyrobenú z hliníka s pekným matným povrchom. Hliník lemuje aj rám telefónu. Napriek tomu je 197 gramový Pixel 7 v skutočnosti ľahší ako 207 gramový Pixel 6, aj keď stále váhou prevyšuje iPhone 14 (172 g) a Samsung Galaxy S22 (167 g). Výraznou zmenou v dizajne, ktorú spoločnosť Google urobila, je to, že sa zbavila dvojfarebného vzhľadu telefónu Pixel 6, kde pásik nad lištou fotoaparátu mal svetlejší odtieň ako zvyšok telefónu. Namiesto toho má Pixel 7 jednu plnú farbu, pričom máte na výber z troch farieb: obsidián (čierna), snehová (biela) a lemongrass (limetkovo zelená).
Displej
6,3 palcový AMOLED displej na Pixeli 7 je o niečo menší ako na 6,4 palcový displej na Pixeli 6, aj keď budete musieť mať telefóny vedľa seba, aby ste skutočne rozpoznali rozdiel. Jedna kľúčová funkcia však zostáva – rovnako ako jeho predchodca, aj Pixel 7 ponúka na oči veľmi príjemnú adaptívnu obnovovaciu frekvenciu 90 Hz. Aj keď to nie je frekvencia 120 Hz, ktorá sa nachádza na Pixel 7 Pro, tak stále si užijete plynulejšie posúvanie, najmä v porovnaní s telefónom so 60 Hz displejom, ako je na iPhone 14.
Veľkou zmenou v prípade Pixel 7 je, že Google sľubuje jasnejší displej, ktorý dokáže dosiahnuť maximálny jas 1 400 nitov. So zapnutým meračom svetla a adaptívnym jasom v teste Tom´s Guide namerali 926 nitov. To je stále jasnejšie ako to, čo namerali pri iPhone 14 (757 nitov), ale nie až toľko ako 1152 nitov, ktoré dosiahol Galaxy S22 so zapnutým HDR. Vďaka tomu je obrazovka Pixela 7 dostatočne jasná na to, aby ste ju videli vonku, dokonca aj na priamom slnečnom svetle počas bezoblačného dňa. Je potrebné zvýšiť jas displeja, aby sme jasne videli ovládacie prvky telefónu na slnku, ale z väčšej časti zostáva displej Pixel 7 dostatočne viditeľný aj za veľkého slnečného svitu. IPhone 14 ako aj Samsung Galaxy S22 ale na druhej strane porážajú Pixel 7 v presnejšom zobrazovaní farieb, ktoré je ale znateľné najmä pri fotografiách. Pri sledovaní videa by ste mu to ale určite nevyčítali.
Kamery
Fotoaparáty zostávajú skvelou vizitkou Pixelu, aj keď to nie je spôsobené žiadnymi zásadnými hardvérovými zmenami modelu Pixel 7. Rovnako ako Pixel 6, aj Pixel 7 Vám ponúka 50 MP hlavný fotoaparát a 12 MP fotoaparát s ultraširokouhlým objektívom, každý s rovnakými clonami ako minulý rok. Pixel 7 nedisponuje špeciálnym teleobjektívom ako na Pixel 7 Pro, ale nový čipset Tensor G2 poháňajúci telefón zlepšuje schopnosť Super Res Zoom od Googlu a ponúka 8x digitálny zoom. Na druhej strane by ale viacerým z Vás mohol vadiť trošku chladnejší farebný tón fotografií ako pri iPhone 14 alebo Samsungu Galaxy S22 ako môžete vidieť v nasledujúcich fotografiách.
Najväčšiu zmenu zaznamenal predný fotoaparát s inováciou na 10,8 MP a snímačom so širším zorným poľom 92,8 stupňov. Pre 8MP selfie kameru Pixel 6 to bolo len 84 stupňov. Širšie zorné pole by Vám malo umožniť pohodlne vtlačiť viac ľudí do akýchkoľvek záberov prednej kamery. Google hovorí, že nový čipset napájajúci jeho telefón zrýchľuje režim nočného videnia, takže obrázky sú v tme zachytené dvakrát rýchlejšie. To znamená menej času, ktorý musíte držať v dokonalom pokoji, a menšia šanca, že neúmyselné zatrasenie spôsobí šum alebo rozmazanie záberu pri slabom osvetlení.
Výkon
Niektoré z fotografických funkcií načrtnutých vyššie využívajú procesor Google Tensor G2, pokračovanie minuloročného systému na čipe navrhnutého spoločnosťou Google, ktorý debutoval s modelom Pixel 6. Google sa pri svojom najnovšom telefóne drží svojho vlastného kremíka. Tensor G2 sa naďalej výrazne opiera o jednotku na spracovanie Tensor, ktorá čerpá zo strojového učenia a umelej inteligencie, aby vlastníkom pixelov poskytla niekoľko jedinečných zážitkov.
To najlepšie čo ponúka je nový nástroj na úpravu fotografií s názvom Photo Unblur, ktorý robí presne to, čo jeho názov napovedá – zbavte sa tých menej štýlových rozmazaní, ktoré kazia vaše fotografie a dosiahnite ostrejšie a čistejšie zábery. Funkciu Photo Unblur môžete použiť na obrázky nasnímané telefónom Pixel 7, ale skutočná hodnota tejto funkcie je v tom, že funguje aj na fotografiách nasnímaných úplne inými telefónmi (pokiaľ k nim pristupujete z telefónu Pixel 7, pravdepodobne cez aplikáciu Fotky). Ak použijete túto funkciu na vyčistenie Vašich starých záberov výsledok môže byť viac ako úžasný ako môžete vidieť na fotografii nižšie.
Digitálne priblíženie zariadenia Pixel 7 zase vyzerá vďaka výkonnému čipsetu celkom dobre, a to aj bez výhody optického priblíženia. Čip Tensor G2 nekončí s vylepšovaním fotografických funkcií. Existujú aj každodenné činnosti, ktoré to zlepšuje. Nový čipset dokáže napríklad prepisovať zvukové správy, ktoré vám posielajú vaši priatelia, čo je praktické, keď ste na mieste, kde si správu nemôžete prehrať. Na zahodenie nie je ani funkcia Clear Calling, ktorá sľubuje lepšiu kvalitu zvuku pri telefonických hovoroch.
Jedným zo sklamaní s Pixelu 6 minulého roku bol snímač odtlačkov prstov. Snímač pod displejom reagoval pomaly, keď vôbec rozpoznal váš odtlačok prsta. Google vylepšil funkciu snímača u Pixelu 7, ktorý aspoň urýchľuje proces odomykania. Stále sa ale zdá, že čítačka je dosť hlúpa, pretože odmieta prečítať váš odtlačok prsta, keď sa dotknete obrazovky len špičkou prsta – musíte položiť celý prst naplocho na obrazovku, aby ste mali šancu na pravidelný úspech. Našťastie už nie ste pri odomykaní telefónu odkázaní len na snímač odtlačkov prstov. Pixel 7 pridáva odomknutie tvárou, čo vám umožní odomknúť zariadenie skenovaním tváre. Táto funkcia je taká rýchla, že často odomknete svoj Pixel 7 tvárou dlho predtým, ako môžete položiť prst na správne miesto, aby ste odomkli telefón odtlačkom.
Hoci telefón Google Pixel 7 5G disponuje funkciou príjmu siete 5G, nemusí byť podporovaná pre tento telefón českými alebo slovenskými operátormi. O prípadnej podpore 5G sa informujte prosím u svojho poskytovateľa mobilných služieb.
Batéria
Ďalšou oblasťou, v ktorej sa Pixel 6 nepresadil, bola výdrž batérie. Zatiaľ čo procesor Tensor G2 sľubuje lepšiu energetickú účinnosť, Pixel 7 pokračuje v trende, keď telefón Google zápasí s výdržou batérie. Možno aj preto, že Google sa rozhodol pre menšiu 4 355 mAh batériu ako 4 614 mAh batériu, ktorá poháňala Pixel 6, takže Tensor bude musieť urobiť veľa práce, aby zvýšil výdrž batérie. S vypnutou obnovovacou frekvenciou 90 Hz vydrží telefón Google surfovať po internete iba o niečo viac ako 7 hodín. To zachraňuje snáď iba fakt, že Pixel 7 podporuje až 30W nabíjanie.
Operačný systém a software
Pixel 7 prichádza s predinštalovaným operačným systémom Android 13. Aj keď nejde o zásadné prepracovanie softvéru telefónu Google, Android 13 prináša niektoré vítané zmeny v povoleniach a ochrane osobných údajov. Google používa telefóny Pixel na predvádzanie Androidu tak, ako by mal byť implementovaný, takže ak chcete plný zážitok z Androidu, toto je ten správny telefón.
Aj keď Google sľubuje päť rokov bezpečnostných aktualizácií, zaväzuje sa iba na tri roky aktualizácií softvéru, takže v roku 2026 môže byť tento telefón už softwarovo zastaralý. Dobrou správou je, že majitelia Pixel 7 získajú 5 rokov bezplatného prístupu k sieti Google One VPN. Tá ponúka šifrovaný prístup k webovým stránkam, pričom skryje vašu aktivitu. Google tvrdí, že VPN používa „chránený systém“, aby sa zabezpečilo, že je pre ľudí teoreticky nemožné prepojiť vaše prehliadanie s vami alebo s vaším účtom Google. Pixel 7 má tiež funkciu Clear Calling, ktorá vyčistí telefónne hovory tak, aby zaistila, že budete počuť, čo sa deje – aj keď bude telefonujúci na druhej strane na mimoriadne hlučnom mieste. Pixel Recorder tiež vylepšil svoj automatický prepis, vďaka čomu môže aplikácia rozlišovať medzi rôznymi reproduktormi.