Mesačné, slnečné a planetárne filtre
Najpredávanejšie
V kategórii filtre nájdete rôzne druhy filtrov od polarizačných ktoré slúžia na plynulé nastavenie jasu obrazu, čo je veľmi užitočné pri vyrovnávaní silných rozdielov v kontraste rôznych pozorovacích objektov jednotlivo. Tento filter je vhodný najmä pre planetárne a lunárne pozorovanie, no zároveň aj pre slnečné pozorovania - zabraňuje zatieneniu detailov až po farebné filtre, ktoré mierne tlmia svetlo, ktoré dopadá na oko alebo senzor fotoaparátu. Vďaka tomu sa vylučujú silnejšie prechody a výsledkom je prinášaný obraz pozorovaných objektov, ktorý je viac kontrastnejší a s väčším počtom detailov. Filtre sú farebne odlíšené, kde každá farba je určená na niečo iné. Nevyhnutným filtrom pre dlhodobé pozorovanie Mesiaca je lunárny filter. Mesiac ak je vo fáze splnu alebo viac ako 80% je veľmi jasný, preto vás môže oslepiť. Vtedy sa nedá pozorovať detailne. Lunárny filter znižuje jeho „svietivosť“ a umožni vám tak detailne pozorovanie aj počas splnu.
Svetločervený filter je nenahraditeľný pri pozorovaní planét slnečnej sústavy, najmä Marsu, Saturnu a Jupitera. Je taktiež vhodný pre denné pozorovanie Venuše a Merkúru za súmraku.
Červený filter je výborná voľba pre pozorovanie polárnych čiapočiek, prachových mračien a morí na Marse. Taktiež môžete pozorovať mračná na Jupiteri a Saturne.
Zelený filter eliminuje chromatické odchýlky a zvyšuje rozlíšenie obrazu. Je vhodný pre pozorovanie Marsu, polárnych oblastí Saturnu, atmosféry Jupitera, Mesiaca a jasných komét.
Modrý filter je dôležitý pre pozorovanie veľkej červenej škvrny na Jupiteri, detailov na prstencoch Saturnu, atmosféry a polárnych ľadových čiapočiek Marsu. Taktiež s ním môžete pozorovať Venušu, Merkúr, dvojhviezdy a kométy.
Žltý filter je typický vysokou priepustnosťou svetla, preto je vhodné ho použiť v teleskopoch s malou apertúrou. Je to obľúbený filter pre pozorovanie Marsu. Taktiež s ním môžete pozorovať Jupiter, Saturnu a podrobné študovať prstence Neptúnu a Uránu pozorovanie chvostov komét a povrchu Mesiaca.
Svetlozelený filter je určený pre pozorovanie Jupitera. Zvýrazňuje detaily veľkej červenej škvrny a taktiež veľa jemných atmosférických útvarov, ktoré sú ťažko viditeľné. Môžete s ním pozorovať Saturn, Venušu a tiež aj Mesiac. Svetlozelený filter čiastočne eliminuje chromatické skreslenie u refrakčných hvezdárskych teleskopoch.
Žlto-zelený filter má vysokú priepustnosť svetla, ktorý je vhodný pre použitie s teleskopom s malou apertúrou. Pomocou žlto-zeleného filtra môžete pozorovať Saturn, najmä Cassiniho delenie, Mars a Jupiter. Použitím filtra s refrakčných astro teleskopom minimalizuje chromatickú aberáciu.
V prípade ak niektorým pojmom v sekcii teleskopy nerozumiete, môžete sa jednoducho zorientovať v našom slovníku pojmov https://www.TVOJFON.sk/blog-o-teleskopoch/slovnik-pojmov-teleskopy/
V prípade ak máte pochybnosti či si vyberiete správne, môže vám byť nápomocní náš článok "ako si vybrať správny teleskop" https://www.TVOJFON.sk/blog-o-teleskopoch/ako-si-vybrat-spravny-teleskop/