Záhradkárske práce v júni

Všetko má svoj čas. To isté platí aj pre práce v záhrade. Aj jún je špecifický tým, že sa počas neho robia iba určité práce. Aby ste na nič počas tohto mesiaca nezabudli, vytvorili sme pre vás tento článok.

 

Čo všetko v júni vysievame?

 

Záhradkárske prácemáme v plnom prúde, čohodôkazom reďkvičky a ľadový šalát, z ktorého sme sa donedávna mohli tešiť. Ak ste doteraz reďkvičky nestihli zasiať, nevadí. Môžete to urobiť aj v priebehu júna či júla. V oblastiach, ktoré sú teplejšie je to dokonca možné aj v auguste, ale to len v prípade, že si na zalievaní dáte naozaj záležať. Pretože reďkvičky vám síce vyrastú, ale čím menej často ich budete polievať tým horkejšiu chuť budú mať. Veľmi podobné je to z hlávkovým šalátom. Ak ho práve idete pestovať prvý krát, prípadne chcete tento rok zmeniť, miesto na ktorom bude rásť dbajte nato, aby bolo miesto v polotieni. Ďalšou zeleninou pre toto obdobie je biely kaleráb, ktorý mnohým z nás svojou sladkou a šťavnatou chuťou pripomína jablko. Aby mali takúto chuť tiež potrebujú výdatné a časté polievanie. Preto ak máte v lete naplánovanú dovolenku je lepšie sa do ich sadenia nepúšťať.

Biely kaleráb je síce možné sadiť počas júna a júla, ale v tejto dobevoľte odrody, ktoré do modra. Okrem spomínaných druhov zeleniny si počas tohto mesiacu môžete vysadiť špenát, roketu, červenú repu, okrúhlice, ale aj pekinskú a čínsku kapustu. Avšak tým to samozrejme nekončí. V júni môžete začať vysievať popínavé či kríčkové fazule, letný hrášok, ale aj šalátové uhorky a ľadový šalát. Ale každá zelenina či ovocie, je časovo ohraničená. Napríklad taká kríčková fazuľa sa môže vysievať maximálne do polovice júna. V prípade mrkvy je ich najlepší čas začiatkom mesiaca. je špecifická v tom, že potrebuje hlboko prekyprenú hlinitopiesočnú pôdu, ktorá dostatok živín. Veľmi vďačnou a nenáročnou zeleninou, ktorej sa tiež v júni darí je hrach. za pár týždňov od jeho vysadení môžete zbierať plody svojej práce. V každom prípade si vyberajte iba odrody, ktorévhodné na letné vysievanie.

Naopak pri paradajkách a paprikách sa veľmi neoplatí zaháľať. Pretože ak by ste ich zasadili neskoro, nestihli by vám vôbec dozrieť. V prípade, že máte menšiu záhradku, v ktorej nie je miesto, prípadne žiadnu, ale máte aspoň balkón, môžete sa nechať inšpirovať týmto článkom. Zabudnite na namáhavú prácu s rýľom. Stačí, keď odstránite staré plodiny a burinu. S hrabľami vám to pôjde od ruky. Nie len, že nimi odstránite vyschnutú burinu, ale aj vyrovnáte povrch pôdy, čo tiež patrí k dôležitým prípravám pôdy než sa pustíte do vysievania. Zahradníčenie v lete nie je žiaden med. Raz neustále prší a raz je zase naopak totálne sucho. Ani jedno nie je dobré ani pre nás a ani pre naše záhrady. Navyše takéto striedanie počasianegatívny vplyv na rastliny, ktoré práve klíčia. Ale našťastie aj na tento problém existuje riešenie. Jednoducho cez budúce rastliny rozprostrite bielu netkanú textíliu.

 

Dve reďkvičky na dlani.

 

 

Akým prácam je potrebné sa venovať? 

 

Okrem samotného sadenia aj iné povinnosti, ktoré vás na záhrade čakajú. K tomu aj patrí, aj zalievanie, ktoré je pre fungovanie záhrady veľmi dôležitý. Viac o tom, ako sa záhrada správne polieva nájdete v článku, ako vyriešiť problémy so zalievaním v záhrade. Zalievanie je veľmi dôležité, pretože ovocie aj zelenina obsahuje veľký podiel vody. S príchodom krásneho slnečného počasia nám nie len trávnik, ale aj neželaná burina rastie ako divá. Trávnik treba, ako inak kosiť. Kosenie nie je práve činnosť, ktorá by každého bavila obzvlášť ak máte veľký pozemok. Trávnik by sa mal kosiť minimálne raz do týždňa, aby mal stále udržiavateľný vzhľad. Navyše, je vždy lepšie sa starať priebežne, ako sa neskôr boriť vo vysokej tráve.

Na druhú stranu sekanie trávy okrem pekného vzhľadu aj iné výhody. Ak chováte zvieratá môžete ju použiť ako súčasť ich stravy. Prípadne trávu prihoďte na kompost. Mulčovanie je záhradná technika, pri ktorej sa používa prírodný materiál vrátane posekanej trávy. Pri jeho údržbe sa môžete opäť inšpirovať jedným z našich článkov, v ktorom sa dočítate, ako sa o neho starať nie len v lete. Burina je veľký problém a ako sme zmienili v lete sa jej náramne darí. sa buď priebežne vytrháva alebo sa ešte pred sadením ( nie vždy ) dáva záhradná fólia. Priebežná kontrola je veľmi dôležitá. Nie len kvôli tomu, aby ste vedeli, že vaše rastliny a plody nenapadla nejaká choroba či škodci, ale aj, preto, aby ste nožnicami preriedili rastliny, ktoréprerastené, prípadne nimi odstránili suché a inak poškodené listy.

Hnojenie je veľmi dôležité a podstatné k tomu, aby mali rastliny potrebnú výživu k ich vývoji. Ale aj hnojenie svoj systém. Každá rastlina potrebuje iný druh hnojiva a aj načasovanie je veľmi dôležité. Ak by ste sa chceli o hnojení dozvedieť viac a zdokonaliť svoje záhradkárske schopnosti, prečítajte si článok Hnojenie: dôležitá súčasť starostlivosti o záhradu. Aj škodcom sa v tomto období veľmi darí, a to najmä slimákom, voškám, ale aj pásavke zemiakovej, ktorá je známa, aj ako americký chrobák. Aj tie dokážu na našej záhrade spôsobiť nemalú paseku ak sa toho včas neujmete. Nezabúdajte však, že čas na záhrade nie je len o práci, ale aj o príjemne strávenom čase, počas ktorého si odpočiniete. Rovnako tak dbajte aj na pitný režim, natieranie sa opaľovacím krémom a keď bude treba použite, aj sprej proti komárom a kliešťom.

 

Polievanie rastliny v záhrade.

your-image-description