Záhrada na streche

Záhrada na streche, je jeden z trendov, ktoré vyzerajú veľmi štýlovo, ale rovnako ako klasická záhrada, spĺňa úžitkové vlastnosti. Povieme si pre koho je záhrada na streche vhodná, čo sa na nej určite oplatí sadiť, ale aj to, ako efektívne využiť každý kúsok voľného miesta tak, aby, aj vyzerala pekne, jak z diaľky, tak zblízka.

 

Pre koho je záhrada na streche vhodná?

 

Vhodná je najmä ak žijete v meste bez možností dostatočného priestoru, na čo i len menšiu záhradku. Nie lenže, budete mať svoju vlastnú záhradu, ale navyše vnesiete do uponáhľaného rušného mesta trochu prírody, ktorá je pre nás všetkých viac než potrebná. Pestovaním rastlín navyše prilákate hmyz, vtáky, či iné zvieratká, ktoré sa postarajú o prívetivejší vzhľad nášho okolia. Predstavte si, ako by to vyzeralo ak by malo, čo len zopár ľudí v meste túto strešnú záhradu. Kvalita nášho ovzdušia a celkovo života by bolo niekde úplne inde.

Vhodná je, ale aj pre majiteľov chatiek. Týmto efektívnym spôsobom využijete " zbytočný " priestor. Ak máte napríklad prístrešok alebo garáž, je možné záhradu urobiť aj na nich. Samozrejme strešné záhrady sa nerobia len na osobných budovách, ale aj obecných. Hlavnou myšlienkou strešných záhrad je, využiť efektívne každý možný vyvýšený priestor k pestovaniu a zlepšeniu životného prostredia jak pre nás tak naše okolie. Nehovoriac o tom, že nie každý môže povedať, že môže tráviť svoj čas na strešnej záhrade a kochať sa krásnym výhľadom.

 

Chata v lese, na ktorej rastie tráva.  

 

Načo všetko musíme myslieť?

 

Strešná záhrada má svoje vlastné, špecifické potreby odlišné od klasickej záhrady, ktorú poznáme. Predovšetkým si zistite či je vaša strecha dostatočne silná a stabilná, aby záhradu udržala. Musíte počítať aj s tým, že korene, niektorých rastlín sa budú rozrastať, aj na miestach, kde sa vám to páčiť nebude. Deje sa to najmä u nízkych drevín ( kríky, ruže, brusnice a pod. ). To môže výrazne poškodiť murivo. Preto starostlivo zvážte či práve vaša strecha, je na tento typ záhrady vhodná, a to hlavne ak sa jedná o staršiu budovu. Z bezpečnostných dôvodov je viac než vhodné okolo celej strechy inštalovať zábradlie.

Na streche by tiež nemal chýbať strešný odtokový systém s kontrolnými šachtami, ktoré odvádzajú dažďovú vodu do barelu z ktorého môžete čerpať vodu na polievanie záhrady. Výška šachty by mala byť vo výške, ktorá bude kontabitibilná s výškou rastlín. Naberať si ju môžete buď do vedra alebo takejto praktickej záhradnej krhly. Základom by mala byť drenážna vrstva, na ktorú sa pokladá vrstva filtračná. Tá je buď polypropylémová alebo difúzne geotextília s nízkou nasiakavosťou. Použiť môžete aj takúto textíliu. zabráni tomu, aby sa vyplavovali drobné fragmenty ( sú to časti rastlín ako stonky či listy ) z vegetačnej vrstvy do drenážnej. Textília by mala byť vytiahnutá až po okraj substrátu.

Po jeho umiestnení môžete začať riešiť substrát, ktorý by mal byť vopred namiešaný podľa potrieb rastlín, ktoré si plánujeme posadiť. Mal by obsahovať rašelinu, kompostovú zeminu, piesok a drvenú kôru. Pridať by ste mali aj viaczložkové hnojivo, ktoré bude postupne uvoľňovať živiny. Rovnako tak aj tehlovú drvinu či keramzit ( materiál z hliníto-kremického ílu alebo, aj ílovitého piesku ). Každý typ strešnej záhrady potrebuje inú hrúbku substrátu. Pri zazeleňovaní na streche či inom netradičnom mieste sa odporúča, aby bola hrúbka substrátu 1015 cm a pri intenzívnom a hustom sadení aj 30 a viac cm. Substrát by tiež nemal byť len tak hocijaký. Mal by byť predovšetkým kyprý a pri extezívnom sadení by mal obsahovať aj menej humusu. Ak túžite po takejto strešnej záhrade, ideálny čas na jej vytvorenie je jar, a to konkrétne od apríla do júna.

 

 Strešná záhrada s drevenou podlahou a rastlinami.

 

Čo môžete na streche pestovať?

 

Rastliny a dreviny, ktoré by ste si mali vybrať by mali byť predovšetkým odolné voči silnému vetru a striedanie teplôt. Praktickejšie budú skôr menšie a kompaktnejšie rastliny. Z ihličnanov je to napríklad cyprešník, ( je to veľmi obľúbený, okrasný strom ) borovica vejmutovka alebo zakrpatený druh smreka picea abies. Akbyť strešná záhrada v meste, lepšie bude vybrať druhy, odolné voči exhalátom a silnému slnečnému žiareniu. Z listnatých kríkov sú to zase skalníky či nesmrteľná klasika akou sú ruže. Zasadiť si môžete aj dráče, ktoré majú mnoho poddruhov. Jeden z najpopulárnejších sa nazýva dracaena fragrans. tmavozelené listy a sladkastú vôňu. Alebo tavoľníky, ktoré si môžete nožnicami tvarovať podľa vašich predstáv.

Letničky a dvojročné rastliny budú tiež ideálne. Nezabudnite tiež na okrasnú trávu a trvalky. Ak nechcete vysievať trávnik, môžete si zvoliť aj trávnik umelý. Ďalej sú to rastliny suchomilné ( kaktus, sukulent, yucca, opuntia ), cibuľoviny, ( tuplipán, krókus, narcis ) ale aj hľuznaté rastliny ( šafrá, ľalia, gladiola ). Zelenina a ovocie sa na streche veľmi neodporúča pestovať. Môžete si to však vynahradiť pestovaním byliniek, ktoré sa dajú využiť pri príprave rôznych chutných jedál. Vďaka našim podmienkam tiež nie je vhodné pestovanie vresov, vresovcom a vlhkomilných rastlín. Na streche je možné pestovať aj bambusy, čo môže vyzerať veľmi esteticky, avšak iba vo vegetačnej nádobe. V nej si môžete vytvoriť aj menšiu vodnú plochu. Okolie medzi rastlinami a kríkmi môžete vyplniť drobným štrkom či mulčovacou kôrou. Bude to nie len pekne vyzerať, ale tieto materiály zabránia rastu buriny a tiež zadržia požadovanú vlhkosť.

 

Strecha plná rozvitnutých kvetín.

your-image-description