Okrem bežných škodcov, ako je hmyz či rôzne ochorenia na rastlinách vás môžu potrápiť aj hlodavce a krtkovia. Nie, lenže vám zničia úrodu, ale vám aj rozryjú celú záhradu. My vám v tomto článku ukážeme, že sú účinné, avšak ekologické spôsoby, ako ich vyhnať z vašej záhrady bez toho, aby sa im niečo stalo. A to za pomocou niektorých rastlín, ktoré si predstavíme a povieme si o ich vlastnostiach, ako sa o ne starať a ďalšie zaujímavosti, ktoré sa vám môžu hodiť.
Čemerica východná
Čo je táto rastlina zač? Je to nádherná ruža, ktorá nevyniká len svojou krásou, ale aj schopnosťou odháňať hlodavcov a krtov. Kvitnú hneď na jar, čo znamená, že sa krtkov vôbec nedočkáte, pretože ich vôňa ich irituje.Táto rastlina na nich môže pôsobiť odpudzujúco až jedovato, čo im bráni čemernicu východnú konzumovať. Ale musíte si vybrať ten správny druh, pretože nie každý má na tieto zvieratá rovnaký účinok. Jej jedovaté účinky môžu byť rovnako nebezpečné jak pre hlodavcov a krtkov tak aj pre nás. Preto ak máte malé deti, pre istotu ich vôbec nevysádzajte alebo len na miesta, o ktorých viete, že sa tam deti nedostanú. Jej výhodou je ľahká udržovateľnosť, čo znamená, že je tak tiež vhodná pre začiatočníkov záhradkárov.
Navyše dlho kvitne a krásne vynikne ak ju skombinujete s inými druhmi kvetov. Týmto kráskam vyhovuje polotieň až tieň a navyše sú odolné aj proti mrazom. Vybrať si môžete z bielych, zelených, žltých, ružových, purpurových, fialových a dokonca aj čiernych kvetov. Skvelo budú vyzerať jak v záhonoch tak napríklad aj v skalke. Ale môžete ich tak tiež pestovať aj v črepníkoch na balkónoch a terasách. Posadiť ich môžete k rastlinám, ktoré kvitnú v rovnakom období, alebo v inom časovom období aby v skalke či inom mieste, stále čosi kvitlo. Pri sadení či inej manipulácii použite ochranné rukavice, pretože pri kontakte s pokožkou spôsobujú kožnú reakciu. Vyhovujú im aj vyvýšené miesta ako skalky, a to presne také, z ktorých voda steká, aby čemerice neboli v stojacej vode, ktorá im neprospieva. Rovnako tak im veľmi neprospieva ani silný vietor.
Veľmi dobre sa im bude dariť, ak im doprajete dobre priepustnú pôdu, a to najlepšie ak je humózna pretože, čemerica potrebuje mnoho živín. Môžete to dosiahnuť tým, že bežnú hlinu zmiešate spolu s rašelinou alebo kompostom. Čemericu východnú si môžete vysadiť buď zo semien alebo sadeníc. V prípade semien ich môžete siať priamo do záhrady alebo si ich vysadiť do rôznych nádob, kde ich necháte vyrásť do dostatočnej výšky. Vhodné sú nato aj tzv. pareniská, ktoré poskytujú rastlinkám ideálnu teplotu pre ich rast. Po ich presadení ich pravidelne polievajte. Pri polievaní si dávajte veľký pozor, pretože pri nedostatku vody rýchlo vysychajú a naopak ak to s polievaním preženiete sa môže ľahko stať že zhnijú. Viac vody potrebujú čemernice v období, keď ešte rastú na jar a aj v období jesene ak ich práve v tejto dobe zasadíte. Viac vody potrebujú aj čemernice, ktoré chceme pestovať v kvetináčoch, pretože postrádajú prirodzený zdroj vody. Naopak menej polievať treba v zime, pretože voda zamŕza a v lete, pretože práve v tedy im viac vyhovuje suchšia pôda. To, ale neznamená, že ich nemáte vôbec polievať. Hnojenie je tak tiež veľmi dôležité, pretože podporuje ich rast. Hnojiť sa musí v období rastu, na jeseň kedy sa rastliny vysádzajú. Bez hnojenia by sa ich rast výrazne spomalil. Najideálnejšie hnojivá sú tie viaczložkové, ktoré obsahujú jak dusík tak železo, ale aj hnojivo pre záhradné rastliny. Nič však nepokazíte organickým hnojivom a kompostom s kompostéra.
Nechtík lekársky
Je to jedna z najznámejších a najobľúbenejších rastlín, pretože nie len, že má krásne kvety, ale má aj skvelé liečebné účinky, ktoré sa využívajú na výrobu rôznych mastí či iných produktov. U hlodavcov a krtkov však také obľúbené nie sú a vyhýbajú sa im oblúkom.To akým spôsobom ich odpudzujú nebolo zatiaľ zistené. Samozrejme účinky nechtíka nevplývajú na všetky druhy rovnakým spôsobom a a svoje urobí aj prostredie, v ktorom nechtík rastie. Nechtík lekársky je veľmi známi práve pre svoje účinky pri hojení rán, ale aj znižovaní krvného tlaku. Užívať sa môže vnútorne vo forme rôznych liečiv, ale aj na vonkajšie používanie v podobe mastí a krémov. Kvety nechtíka lekárskeho sú sfarbené do žltej až tmavooranžovej farby a na dotyk sú trocha lepkavé. Stonka je pevná a žilnatá a rastú na nej jak oválne tak kopijovité listy.
Hovorí sa, že práve nechtík lekársky dokáže predpovedať počasie. Ak je ráno kvet uzavretý, bude pršať. Ak je naopak otvorený, môžeme sa tešiť z krásneho slnečného dňa. Tento krásny kvet s liečivými účinkami má dlhú históriu a pestuje sa u nás od pradávneho stredoveku. Ak si ho budete chcieť posadiť, vyberte slnečné, teplé miesto, ale neuškodí mu ani, keď bude v polotieni. Pri výbere miesta myslite aj nato, že nie je dobré, aby sme ho sadili veľmi blízko iných rastlín, pretože nechtík tiež potrebuje svoj priestor na vývoj a rast. A okrem toho môžu oslabiť rastliny v jeho blízkosti. Pri výbere pôdy si nemusíte lámať hlavu, pretože okrem ťažkej ílovitej pôdy znesie takmer každú. Ale ak si na tom dáte naozaj záležať, vyberte takú, ktorá bude suchá až stredne vlhká s dobrou drenážou. Tá mu umožní dobre rásť a kvitnúť. Pôda by mala byť mierne kyslastá až neutrálna. Nechtík sa sadí len zo semien, a to zásadne v apríli až v prvej polovici mája.
Do prekypreného záhonu vytvorte jamky, motykou alebo ak máte malú záhradku a nepotrebujete veľké záhradné náradie postačí vám aj takáto praktická lopatka. Urobiť môžete aj jarčeky, a to buď druhým koncom motyky alebo plečkou. Vysievajte 1 - 2 semiačka, medzi ktorými by mala byť vzdialenosť 20 centimetrov. Najmä v období sucha, zabezpečte nechtíku lekárskemu pravidelnú a bohatú zálievku. Myslite nato, že každej rastline, nie len tejto, veľa vody škodí. Vďaka tomu hnijú a sú náchylné na rôzne choroby a narúša to aj ich rast. V strehu buďte aj pred chorobami, ktorými sa tiež nevyhnete. Ohrozovať ich môžu hubovité ochorenia. Zabezpečte, aby mali listy a celkovo rastlina dostatok priestoru a vzduchu. Nechtík môže byť tiež ohrozovaný larvami, ktoré si vyjedajú v stonkách cestičky. Nazbierané rastlinky sušte buď na nejakom suchom, tienistom mieste alebo v sušičke na sušenie byliniek a ovocia.
Láskavec metlinatý
Je ďalšou nenáročnou rastlinou, ktorú hlodavce a krti nemusia. Je to jednoročná rastlina s metlinovými súkvetiami bordovofialovej farby. Stonky sú hrubé a pozdĺžne ryhované. Listy bývajú zelene alebo s červeným sfarbením. Jeho plodom sú drobné semená v podobe pukacej tobolky. Preto ak chcete do svojej záhrady nejakú na pohľad neobvyklú rastlinu, je práve láskavec vhodný pre vás. Vybrať si môžete z mnoha poddruhov, ktoré sa ešte k tomu krížia s inými druhmi. Semená, ale aj listy, obsahujú mnoho bielkovín a minerálnych látok. A práve vďaka tomu sa využívajú pri výrobe pekárskych výrobkov pre celiatikov. Ale dajú sa z nich pripraviť aj polievky, rôzne nápoje, kaše, pukence, posúchy, ale aj palacinky.
A aký vplyv má práve láskavec metlinatý na spomínané hlodavce a krtov? Narozdiel od predchádzajúcich rastlín na ne nepôsobí odpudzujúco, práve naozaj. Láskavec v sebe obsahuje mnoho nektáru a peľu, a preto ich tieto zvieratá vnímajú ako zdroj potravy. Okrem toho však obsahuje aj toxické látky, ktoré im môžu uškodiť. Láskavec je letnička, ktorá sa pestuje buď to v záhrade na záhonoch alebo v kvetináčoch. Svojim netypickým vzhľadom budú skvelým oživením každej záhrady, balkónu či iných miest. Ak ich chcete skombinovať s inou rastlinou, môžete si vybrať napríklad modré lobelky. Ako už bolo spomenuté, láskavec má aj niekoľko poddruhov, patrí medzi ne: láskavec chvostnatý, láskavec smutný, láskavec ohnutý, láskavec blitovitý alebo plamenník strieborný metlinatý.
Láskavec je teplomilná rastlina, ktorá obľubuje suché, teplé a zároveň vzdušné prostredie. Zemina by mala byť priepustná, zmiešaná z humóznym substrátom. Vhodné budú skôr hlbšie a stredne hlboké pôdy, ktoré majú pôdne reakcie pH 5, 5 až do 7, 3. Ak chceme, aby mala rastlinka krásne žiarivé farby a bohaté husté kvety, prihnojte výživou pre balkónové letničky. A to hlavne v prípade, ak ich máte v kvetináči. Láskavec potrebuje pravidelné polievanie, ale neznesie premočenú pôdu, ktorá mu vôbec neprospieva. Preto je dôležitý dobrý odtok vody ( ak je v kvetináči ) a drenážnu vrstvu. Láskavec kvitne od júla do októbra prípadne do príchodu prvých jesenných mrazov.