Starostlivosť o balkónové rastliny

každý môže byť obklopený krásou prírody aj keď má k dispozícii iba balkón. Využite možností, ako si z balkónu urobiť svoju vlastnú zelenú oázu. Navyše, do kvetináčov sa dajú zasadiť nie len krásne a voňavé kvety či užitočné bylinky , ktoré môžete využiť v kuchyni, ale aj kríky a menšie stromčeky.

 

Ako sa pripraviť ?

 

Každý kto sa nejakú dobu venuje pestovaniu rastlín na balkónesvoje overené postupy, ktoré mu najviac vyhovujú. Niekto začína sadiť na jeseň a niekto s tým začína na jar, hneď, ako sa oteplí. To samozrejme záleží od toho, aké rastliny na balkóne chcete mať. Kvety, ktoré kvitnú v lete je vhodnejšie sadiť do črepníkov. Rozdiel medzi kvetináčom a črepníkom, je taký, že črepníky sa používajú najmä vonku a vyrobené z kameňa, kovu, dreva alebo keramiky. Záhradkárske obchody nám ponúkajú veľký výber sadeníc najrôznejších druhov. Pestovanie na balkóne nemusí byť limitované iba na kvety či bylinky.

Ale pestovať sa dajú aj kríky a menšie stromčeky. Samozrejme nesmie chýbať ani zelenina či niektoré druhy ovocia, ako u mnohých obľúbené jahody. Ak máte v pláne pestovať práve tie, prečítajte si článok Osvedčené rady a typy pre pestovanie jahôd, v ktorom nájdete niekoľko najnovších odrôd, ktoré sú vhodné na pestovanie na balkóne.  Kúpené sadenice hneď nepresádzajte s výnimkou bazalky, pretože malé plastové nádobky, v ktorých sa predávajú samotnú rastlinku poškodzujú. Dôležitá je aj príprava pred samotným sadením.

Predsa len, idete pracovať z hlinou, ktorú určite nechcete mať na každom kroku bez ohľadu nato či to budete robiť vo vnútri alebo rovno na balkóne. Na podlahu si dajte starú deku, igelit, ale rovnako dobre vám poslúžia aj staré noviny. Vďaka tomu bude upratovanie jednoduchšie. Ak túžite po výrazných kvetinách, ktorénenáročné, vhodné pre vás hyacinty a narcisy. Tie vyzerajú skvostne v akomkoľvek kvetináči, či to bude ten klasický, ktorí položíte na podlahu, závesný kvetináč alebo podlhovastý kvetináč, ktorí zavesíte na držiak. Prípadne môžete použiť kvetináč Ratolla, ktorývešiakmi disponuje. Balkónové kvety potrebujú nie len slnečné svetlo, ale aj trocha tieňa a jemný vánok. Na miesta, kde najviac svieti slnko sa hodí mnohými milovaná levanduľa, ale aj vždyzelené dreviny ako krušpán, hortenzia, ale aj ďalšie bylinky, ako je rozmarín, tymián a bazalka.

 

Jahody v kvetináčoch na balkóne.

 

 

 Aké druhy kvetináčov existujú?

 

Nie je kvetináč ako kvetináč. Poznáme hneď niekoľko druhov a keďže tieto, ktoré si budete vyberať budú vonku, je dobré si niečo málo o nich zistiť, aby ste napokon neboli prekvapený, že kvetináč, ktorí ste si vyberali len podľa vzhľadu vám vďaka vonkajším podmienkam nevydržal. Poznáme keramické kvetináče, ktoré majú pevné steny. Vďaka tomu sa voda neodparuje a nie je tak nutné rastlinu v ňom tak často polievať. Keďže ťažšie, priam ideálne na pestovanie väčších rastlín, ktoré by sa v inom kvetináči prevrátili. Terakotové kvetináče svojim prirodzeným hnedýmčervenkastým sfarbením dokonalo podtrhnú krásu vašich rastlín. Sú, ale krehké a môžu sa počas silnejšieho vetra zničiť. však priepustné, čo je veľmi výhodné pre korene akejkoľvek rastliny, ktorú do takéhoto kvetináča posadíte.

To, ale zároveň zvyšuje odpar vody, čo znamená, že v lete budete musieť kvetiny v nich častejšie polievať. Pred začatím zimy by ste tieto kvetináče mali odložiť dovnútra, pretože mrazy by im mohli spôsobiť to, že sa postupne celé rozdrobia. Najčastejšie sa predávajú plastové kvetináče, ktoré môžete nájsť v najrôznejších farbách a veľkostiach. Ale nie všetky kvetináče z tohto materiálu sú rovnaké. Lacnejšie verzie sú vhodné na pestovanie sadeníc a taktiež sa využívajú v záhradkárstvach. Tie kvalitnejšie, ako sú napríklad ratanové, ktoré svojim vzhľadom pripomínajú, ževyrobené z prírodného materiálu, ako to môžete vidieťkvetináča Woode. Takéto kvetináče sa dajú využívať nie len v interiéri, ale aj exteriéry. Hlavnou výhodou plastových kvetináčoch je ich nízka cena a váha a v prípade tých kvalitnejších odolnosť a trvácnosť. 

Antracitové kvetináče vyzerajú veľmi moderne a sofistikovane. vhodné pre rôzne druhy rastlín a veľmi jednoducho sa udržiavajú. Avšak na druhú stranudrahšie a nie v každom záhradkárskom či podobnom obchode sa dajú kúpiť. Spomenuli sme tu aj závesné kvetináče, ktoré nájdete v rôznych verziách. Napríklad taký kvetináč Coubi niekoľko malých kvetináčov, ktoré ako stvorené na pestovanie byliniek. Ak hľadáte niečo originálne, pozrite si tieto závesné kvetináče, ktorévyrobené z kovu a kokosu. Veľmi praktickékvetináče, ktoré majú systém zavlažovací. Tieto kvetináče skvelé najmä ak pestujete rastliny, ktoré potrebujú ku svojmu rastu veľmi častú zálievku. Neodporúčajú sa, ale na sadenie väčších rastlín alebo kríkov. Je to kvôli tomu, že ich korene môžu prerásť do vodného rezervoáru.

 

Nádoby s hlinou a kvetináče s kvetmi

 

Ako rastliny presádzať? 

 

Ako prvé je nutné vybrať rastlinu z pôvodného kvetináča. To by ste mali robiť veľmi opatrne, aby sa koreňové baly nepoškodili. Najprv sa však pozrite na spodnú časť kvetináča či sa cez dierky v ňom nedostali korene. Ak áno, opatrne ich vytiahnite, aby sa nepolámali. Môžete si pomôcť aj sadenicovou lopatkou, ktorou uvoľníte hlinu tým, že lopatkou prejdete dookola kvetináča, aby sa hlina v ňom trocha uvoľnila. Potom do neho opatrne vložte ruku, nájdite korene, ktoré uvoľníte následne rastlinu vyberte alebo ju pomaly vyklopte. Korene zľahka oklepte od pôvodnej zeminy. Keď máte tento krok za sebou pripravte si nový kvetináč. Korene rastliny nesmú byť na dne kvetináča, vždy, ako prvé pridávame mäkký substrát, ktorý je bohatý na živiny. Množstvo závisí od toho, aký vysoký máte kvetináč. Nepridávajte pôdy zbytočne veľa.

Rastlina by nemala byť príliš hlboko, a to, preto, aby mala miesto na rozprestrenie kvetov a listov. Zeminu trochu pritlačte. To vám zaistí to, že sa rastliny uchytia. Následne ešte dosypte hlinu tak, aby bola rovnomerne z každej strany. V prípade hyacintov či narcisov by nemala byť cibuľka celá zasypaná. A posledný krok, ktorý nie je o nič menej dôležitý je zalievanie. Hneď potom, ako vyschne vrchná vrstva by ste mali rastlinu poliať, najlepšie krhlou. Všetky rastliny bez rozdielu hneď, ako presadíte polejte. Najlepšia voda pre kvety jeodstatá. Polievajte vždy pomaly a dávajte si pozor aj na množstvo vody. Kvetináče s otvormi majúvýhodu, že aj to preženiete s polievaním zostávajúca voda z neho vytečie. V prípade, že máte aj kvetináče bez otvorov, o to viac si dávajte pozor, ako veľmi rastlinu v ňom polievate. Nato, aby ste nemali vodu všade položte pod ne podložky pod kvetináče.

 

Presádzanie rastliny z malého kvetináča do väčšieho.

 

your-image-description