Ak chceme mať krásnu záhradu, ktorá nám bude robiť radosť, nesmieme zanedbávať jej pravidelnú údržbu. Každý, kto premýšľa o záhrade by mal myslieť na niekoľko vecí a to množsvo rastlín, kríkov, stromov. Pretože ak nemáte dostatok času, je pre vás zbytočné a zároveň časovo náročné sa o to všetko starať. Bez rozdielu či sa jedná o dekoratívne rastliny, zeleninu, ovocie či stromy, je to jedno. Každý z nich potrebuje dostatok vlahy, hnojiva a starostlivosti ( vytrhávanie buriny, striekanie postrekom pred škodcami ).
Ako efektívne zalievať
Tak ako aj ľudia, aj rastliny majú svoje potreby, ktoré ich držia pri živote. Jedným z najdôležitejších je, aby mali dostatok vody. Zalievanie však nie je tak jednoduché, ako sa môže zdať. Každý kvet, každá rastlina či strom, potrebuje pre svoj vývoj inú pravidelnosť a množstvo vody. Najlepší čas na polievanie je buď skoro ráno alebo neskôr večer a malo by to byť niekoľko krát do týždňa. Rastliny nikdy nepolievajte zvrchu, ale priamo ku koreňom. Je to aj z toho dôvodu, že ak polievame rastlinu na listy, môže to rastline uškodiť a spôsobiť jej tým hubovú pleseň, a to, že bude rastlina nedostatočne vyživená. Ak chcete rastlinkám pomôcť, môžete použiť tento malý užitočný trik. Vezmite motyku a pôdu okolo nej trochu prekypiť. Nie, lenže sa pôda prevzdušní, ale sa k rastlinke jednoduchšie a rýchlejšie dostane voda
. Ak toho nemáte veľa nasadeného, vystačíte si so záhradnou konvicou. V opačnom prípade bude lepšie použiť záhradnú hadicu, na ktorú si môžete dokúpiť rôzne násady. Či už sú to napríklad násady kropiace alebo striekacie. Hadice si môžete uskladniť pomocou vozíka alebo navíjačov. Zdroj vody, je samozrejme nezabudnuteľná súčasť každej záhrady, najmä pre tie väčšie. Vodné barely/sudy na dažďovú vodu, sú stále veľmi obľúbeným ekologickým zdrojom pre získanie vody. Barely sú buď kovové, alebo dokonca skladacie, ktoré sú vďaka tejto vlastnosti veľmi praktické. Voda z nich je oveľa lepšia ako z vodovodu pretože neobsahuje vápnik ani chlór. A čo je na tom celom najlepšie, je to, že dažďová voda je zadarmo.Teplota vody je tak tiež dôležitá. Voda by nemala mať nižšiu teplotu ako samotná pôda, no nie je vždy možné tento požiadavok splniť.
Ďalší skvelý spôsob, ako zabezpečiť svojej záhrade dostatok vlahy, je, obstarať si zavlažovacie zariadenie, na ktorých si môžete nastaviť aj ideálny čas na polievanie. Samotná inštalácia tohto zavlažovacieho zariadenia síce trochu potrvá, ale ak ju budete mať hotovú, úšetríte tým hromadu času a najviac to oceníte, ak sa budete napríklad chystať na dovolenku. Nezabúdajte ani na stromy, ktoré tiež potrebujú pravidelné zalievanie. Ak náhodou aj zaprší, tak to nepomôže, pretože sa dažďová voda nedostane ku koreňom stromov. Zavlažovacie vaky, sú skvelá vychytávka, ktorá zabezpečí, že sa stekajúca voda po kmeni stroma dostane ku koreňom stromov. V prípade, že nemôžete z nejakých dôvodov polievať, je skvelé riešenie tzv. mulčovanie. Pôdu pri stromoch zakryte pokosenou trávou, senom, hoblinami a kôrou zo stromu. Týmto spôsobom zabezpečíte, že bude pôda stále vlhka.
Hnojenie
Vďaka pravidelnému hnojeniu, majú rastliny dostatok výživy, vďaka ktorej môžu rásť a vyvíjať sa. Veľmi ľahko sa môžete pri hnojení rastlín dopustiť chýb, ktoré uškodia jak rastlinám tak samotnej pôde. Najčastejšia chyba, ktorej sa zahrádkári dopúšťajú, je, že použijú nesprávne množstvoj hnojiva či viac zložkového hnojiva. Je úplne zbytočné pridávať pôde živiny, ktorých má v skutočnosti dostatok. Na to, aby sme mohli vybrať to správne hnojivo pre našu záhradu, mali by sme poznať kritéria raslín, ktoré chceme do tejto pôdy zasadiť. Ak ide napríklad o ovocné stromy, tie potrebujú pohnojiť ideálne v januári alebo februári.