Hnojenie: dôležitá súčasť starostlivosti o záhradu

Hnojenie záhrady, je nesmierne dôležité. Nech sa už bavíme o akomkoľvek druhu hnojiva, je to zdroj dôležitých živín, ktoré rastliny potrebujú pre svoj rast, kvitnutie, ale aj plodenie. Bez tohto procesu, budú rastliny, kríky aj stromy slabé a môžu aj, vyhynúť. Hnojivá tak tiež zlepšujú kvalitu pôdy, a to jej pomáha absorbovať nie len živiny, ale aj vodu. Pri raste a plodení sa dôležité výživné látky strácajú, preto je dôležité po nejakom čase hnojenie zopakovať. Ak chcete vedieť ako často, aké hnojivo používať na aké rastliny a ďalšie dôležité informácie, čítajte ďalej.

 

Každá rastlina potrebuje niečo iné

 

Už určite viete, že každá rastlina, kvet, krík či strom svoje špecifické potreby, ktoré potrebujú naplniť k tomu, aby mohli spokojne rásť a ďalej sa vyvíjať. Iné to nie je ani pri hnojení. Napríklad také kvety, ako sú obľúbené ruže, petúnie či kosatce, potrebujú, aby ste použili záhradné hnojivá raz za mesiac, v dobe, keď aktívne kvitnú. Na jar, by ste na pohnojenie kvietkov mali použiť hnojivo, s vyšším obsahom dusíka. Pred ich kvitnutím, by ste mali naopak použiť hnojivo s nižším obsahom dusíka, ktorý bude obsahovať aj fosfor a draslík. Tieto látky podporia ich rast. V prípade, že máte rastliny posadené v kvetináčoch, je potrebné, aby boli hnojené častejšie ako tie pestované vonku.

Nezabudnite sa pozrieť aj na pokyny, ktoré nájdete na obale samotného hnojiva. A tak tiež nato, že nadbytok hnojiva môže rastliny poškodiť. To, ako často by sa mala zelenina hnojiť, záleží od jej druhu. Napríklad paradajka, paprika a cuketa potrebujú hnojivo bohaté na dusík na rast listov a fosfor na tvorenie plodov. A to v pomere 10-10-10. Hnojenie by malo byť pravidelné, a to v období vegetácie. Pre zemiaky je tiež vhodné hnojivo s dusíkom, aby na nich vyrástli zdravé listy, zatiaľ, čo zložka zvaná draslík zabezpečuje tvorbu zdravých koreňov.

Samotné hnojenie by ste mali vykonať raz do mesiaca. Rovnako je to aj u uhoriek a cibúľ. U kôpra, koriandra a petržlenu môžete hnojiť každý jeden alebo každý druhý týždeň. Je však dôležité, aby ste skontrolovali stav pôdy. Môžete tak urobiť jednoduchým testom, ktorým to hneď zistíte. Pravidelné hnojenie potrebuje aj drobné ovocie a ovocné stromy. Drobné ovocie ako jahody, maliny a čučoriedky by mali byť hnojené dusíkovým hnojivom, pretože skvelé účinky na rast listov a koreňov. Draselné hnojivá zase podporujú kvalitu plodov. Dusíkové hnojivo môžete používať aj na hnojenie ovocných stromov. Hnojivá však aplikujtepočas vegetačného obdobia, hlavne počas kvitnutia a plodenia.

 

Ručné hnojenie v záhrade.

 

Aké druhy hnojív poznáme?

 

Sú mnoho druhov hnojív, ktoré sa však rozdeľujú do dvoch hlavných kategórii. A to chemické a organické. Ak doma chováte zvieratá, výber je jasný. Medzi organické hnojivá patrí napríklad kravský, ktorý sa vyznačuje tým, že síce obsahuje málo dusíku, ale keď ho necháte odležať, poskytne vašej pôde dostatok fosforu, dusíka a iné stopové prvky. Ak nemáte alebo potrebujete nové vidle, určite sa pozrite na našu ponuku záhradných vidlí. Pretože je to neodmysliteľná súčasť pri práci s hnojom. Ak chcete vypestovať chutnú zeleninu a krásne ruže, najvhodnejší je nato koňský hnoj. Využiť ho môžete aj pre ovocné stromy či kríkov.

Ovčí a kozí hnoj, patria medzi tie najvyváženejšie. Ovčí hnoj je potrebné pred použitím nechať odležať na dva tri mesiace. Odporúča sa použiť 3 - 5 kg na meter štvorcový. Kozí, je veľmi bohatý na živiny a obsahuje10% draslíka. Je vhodné ho prekladať dreveným popolom. Bude pre vás užitočný pri pestovaní byliniek, koreňových a aromatických rastlinách. Odporúčame použiť dávkovanie v pomere 0,5 až 2 kg na meter štvorcový. Na kombinovanie s iným typom hnojiva je vhodné prasacie hnojivo, a to obzvlášť pri niektorej zelenine, pri ktorej sa kravské hnojivo neodporúča.

Veľmi obľúbené pre svoju účinnosť je aj hydinové hnojivo. Bezpečnejšie pre rastliny bude, ak s tohto hnojiva vytvoríte zálievku, a to v pomere 1: 5 alebo ho necháte prekvasiť po dobe 10 dní a následne ho zrieďte v pomere 1 : 10. Ak zvažujete niečo, na skladovanie hnojiva, môžete si pozrieť našu širokú ponuku praktických záhradných kompostérov, ktoré sú vyrobené z pevného a kvalitného materiálu. Medzi chemickými hnojivami si môžete vybrať spomedzi tekutých a granulovaných hnojív.

Patrí medzi ne napríklad kvapalné hnojivo, ktoré je univerzálne a môžete ho použiť na interiérové, ale aj exteriérové rastliny, ale aj na trávniky, stále zelené rastliny ale aj zeleninu, drobné ovocie, ovocné stromy a poľnohospodárske rastliny. Na rovnaké účely môžete použiť aj univerzálne sypké hnojivo. Je však vhodné aj na hnojenie vinnej révy, okrasných kríkov. Veľmi vhodné je aj pre rastliny, u ktorých hrozí spálenie alebo prehnojenie dusíkom. Na podporu klíčenia semien a zároveň ich ochranu môžete použiť tzv. rokoaktív. Je vhodný na použitie práve na zakoreňovanie a počiatočnú fázu rastu. Zabezpečuje rastlinám lepší štart a dostatok potrebných živín.

 

 Záhradný kompostér drevený.

 

Superfosfát a jeho účinky

 

A, čo to tie superfosfáty sú? Sú to veľmi bežné, minerálne, fosforečné hnojivá. Tento typ hnojiva, je medzi záhradkármi veľmi obľúbený pre svoje účinky. Dokáže zlepšiť metabolizmus rastlín a posilňuje koreňový systém. Kvitnutie a plodenie, vďaka nemu trvá dlhšie, a tak tiež dokáže ovplyvniť samotnú chuť plodov, ktoré sú lahodnejšie. Či už ho použite na svoju zeleninu či inú úrodu na vašej záhrade, použitím superfosfátu sa zvýši ich produktivita.

Hlavná zložka tohto hnojiva je už spomínaný, fosfor, ďalej síran vápenatý, molybdén, síra, bôr a dusík. Samozrejme je niekoľko druhov superfosfátu. Ten, ktorý obsahuje amoniak môžete použiť na hnojenie reďkoviek, kapusty a slnečníc. Poskytujú týmto druhom zeleniny potrebné množstvo síry. Dvojitý, moderný superfosfát sa líši od toho štandardného.

Dvojitý superfosfát obsahuje 2x viac fosforu v ľahkej forme. Neobsahuje narozdiel od toho jednoduchého sadru a je tak tiež oveľa drahší. Tak ako pri iných hnojivách aj pri tomto type je veľmi dôležité dávkovanie. Ak chcete použiť jednoduchý superfosfát napríklad na paradajky, uhorky či papriky, nepreháňajte to s hnojením. Postačí 3-4 gramy na jednu rastlinku. Dvojitý superfosfát môžete klasicky aplikovať k rastlinám, a to v pomere 100 g na 1-1 metre. Môžete z neho urobiť aj zálievku v pomere 3 lyžičiek na 500 ml vriacej vody.

 

Ručné hnojenie granulovaného superfosfátu.

your-image-description