Ako správne orezať ovocné stromy počas roka

V dnešnej časti blogu od eshopu TVOJFON.sk si povieme niečo o strihaní ovocných stromov 


Strihanie stromov je dôležité
a vykonáva sa kvôli tomu, aby stromy zostávali zdravé a počas dlhých rokov čo najviac plodné. Postup strihania ovocných stromov je prakticky rovnaký u všetkých odrôd. Rozdiel však spočíva v období, kedy sa orezávanie stromov uskutočňuje. Kedy a ako strihať ovocné stromy sa dozviete nižšie v článku

Malvice


Malvice sú dužinaté plody, ktorých semená sú uložené v jadrovníku. Patria sem napríklad jablone, hrušky a ďalšie. Zimný rez stromov sa vykonáva v zimnom alebo jesennom období. Pre lepšie sfarbenie plodov a obmedzenie ich horkosti je možné použiť tiež letný rez ovocných stromov v auguste. Spravidla platí, že čím väčšia je úroda, tým menej vetví sa odrezáva. Ak sa očakáva veľká úroda ovocia, v júny je vhodné plody prebrať a zároveň odstrániť nové mladé letorasty. Tie odčerpávajú živiny potrebné pre vývoj zdravých plodov a neprepúšťajú svetlo a vzduch do koruny.
 

 Strihanie jabloní


U jabloní sa väčšinou používajú tri základné pestovateľské tvary. Sú to voľne rastúci zákrsok, palmeta do ovocných stien a štíhle vreteno. Obvykle sa robia dva rezy a to letný a zimný. Zimný rez môže byť udržiavací alebo omladzovací.
 

Kôstkovice


Kôstkovice sú dužinaté plody. Obsahujú len jedno semeno s tvrdým obalom, ktoré sa nazýva kôstka. Patrí sem napríklad čerešna, višňa, marhuľa, broskyňa a iné. Rez stromov vykonávame buď neskoro na jar alebo v letnom období. V žiadnom prípade nestrihajte kôstkovice v zimnom období, pretože takýto rez spôsobuje choroby typické pre čerešne, marhule a broskyne.
 

Škrupinové ovocie


Medzi škrupinové ovocie zaraďujeme hlavne vlašský orech a liesku. Tieto režeme vždy v rovnakom období ako kôstkovice a teda na jar alebo v lete. Pri orezávaní stromov sa snažte vyhnúť vysokým teplotám, ktoré spomaľujú hojivé procesy. Ak sa rezné rany nezahoja, dochádza k výronu miazgy a to spôsobuje oslabenie stromu.

Bobule


Bobule sú plody, ktoré obsahujú veľa semienok roztrúsených v dužine. Patria sem ríbezle, egreše, maliny,  brusnice, čučoriedky  a ďalšie. Najvhodnejšia doba ich rezu je v období, keď už prešli najsilnejšie mrazy. Ak však tento termín nestihnete, je možné previesť rez v lete počas zberu úrody alebo tesne po ňom.

 

Ako správne vykonávať orezávanie stromov

  • Tvar stromu by sa mal behom rastu tvarovať tak, aby hlavné vetvy nerástli pod sebou. Vetvy stromu by mali pravidelne vyplniť celý objem koruny. Tejto základnej myšlienke by ste mali podriadiť celý plán orezávania stromov.

  • Ak strom „odmieta“ rásť podľa vašich predstáv, orežte vetvu tak, aby aspoň neskôr vytvorila odbočku a vyplnila priestor.

  • Hlavné vetvy stromov je potrebné smerovať do vodorovnej polohy. Rastú tak pomalšie.

  • Rez by mal byť tak šikmý, aby po uzdravení po niekoľkých rokoch splynul s pôvodnou vetvou.

  • Starý strom sa nepokúšajte omladiť naraz. Robte to rok po roku.

  • Orezávaním obmedzujete vznik možných hubových chorôb.

  • Pri rezaní sa snažte udržiavať rozumný pomer medzi vzrastom stromu, vytváraním hlavných vetví a jeho plodných obrastov.

  • Nezabudnite použiť štepársky vosk, ktorý stromy ošetrí.

 

Koľko času vám zaberie orezávanie ovocných stromov?

Čas, ktorý strávite strihaním ovocných stromov, závisí na ich počte a tiež type stromu. V každom prípade však orezávanie jedného stromu zaberie maximálne 10 až 15 minút.

  

Kedy začať s jarným rezom jabloní a hrušiek?

S jarným rezom jabloní a hrušiek začnite vtedy, keď už nehrozia silné mrazy. To sa môže mierne líšiť podľa okresu, v ktorom sa nachádzate. V teplejších častiach Slovenska s prerezávaním začínajú už na konci februára, no najbezpečnejšie je začať v marci.

Ako postupovať pri jarnom reze: 2 základné kroky

Aj pri jarnom reze treba pamätať na to, že každý strom je iný a nie na všetky druhy sa dá použiť univerzálny postup. Najlepšie je, ak stromy pozorujete už počas roka, aby ste vedeli, ktoré vetvy sú slabšie, príliš neplodia alebo zavadzajú. Dva základné a jednoduché kroky by ste však mali dodržať stále.

 

1. Vyčistenie stromu

Najdôležitejším krokom je odstránenie všetkých chorých a polámaných konárov. Vďaka takémuto vyčisteniu strom omladíte a pripravíte na sezónu. Okrem zničených vetiev dajte preč aj konáriky rastúce príliš dohora a všetky výhonky z kmeňa, ktoré strom zbytočne oberajú o výživu.

Na odstránenie mladých a slabších konárikov použite nožnice. Poriadne ich naostrite, aby strom zbytočne nepoškodili a rez bol čistý a hladký. Na silné a staré konáre si vezmite ručnú pílu alebo reťazovú pílu. Šikovným pomocníkom na takúto prácu je akumulátorová píla ktorú nájdete TU. ktorá je rovnako výkonná ako benzínová, no je tichšia, ľahšia a vďaka elektrickej batérii s dlhou výdržou aj ekologickejšia.

2. Presvetlenie koruny

Po tom, ako strom vyčistíte od všetkých zničených vetiev, sa môžete pustiť do presvetľovania. To je takisto veľmi potrebný krok, pretože ak by boli konáre príliš nahusto, plody by mali málo svetla. Presvetlenie vám môže pomôcť aj pri problémoch so škodcami a chorobami.

Ako prvé odstrihnite alebo odrežte krížiace sa konáre a konáre, ktoré rastú príliš nadol alebo smerujú do stredu koruny. Bezpečné a efektívne pílenie konárov priamo v korune stromov bez potreby použitia rebríka zvládnete najlepšie s vyvetvovacou pílou.  Potom od stromu odstúpte, aby ste sa zistili, či ešte vôbec treba pokračovať.

Ak sa vám strom stále zdá hustý, môžete dať preč vetvy, ktoré rastú jedna nad druhou, alebo tie, ktoré zvierajú príliš veľký uhol so stredom stromu a hrozí pri nich, že sa pod ťarchou plodov zlomia. Snažte sa korunu tvarovať tak, aby bol medzi jednotlivými konármi priestor 15 až 30 cm

Keď všetky choré a nepotrebné konáre odstránite, nezabudnite ich vyviezť preč, aby sa z nich na zdravé stromy nedostala nejaká choroba alebo škodce. Po úspešnom jarnom reze jabloní a hrušiek sa môžete pustiť do ďalších prác, pri ktorých vám môže šikovne poslúžiť aj záhradná technika strend pro ktorú nájdete TU.

Leto

Kľúčom k dosiahnutiu pekných a bohato rodiacich ovocných stromov je ich pravidelný rez. I keď väčšina záhradkárov strihá ovocné stromy len skoro na jar - predjarným rezom, predvídaví záhradníci vedia, že ak to spravia v letnom období, ušetria si veľa práce a dosiahnú bohatšiu a pravidelnejšiu úrodu.

 

Najväčšou výhodou letného rezu je fakt, že nestimuluje strom k opätovnému rastu, tak ako predjarný rez. Strom tak bude vkladať viac energie do tvorby plodov namiesto toho aby podporoval rast nových konárov. Je to jednoduché:  Predjarný rez vykonávame ak strom potrebuje omladiť, má slabý rast alebo potrebujeme zásadnejšie tvarovať korunu  a letný rez vykonávame ak má strom príliš bujný rast a my ho potrebujeme utlmiť, posilniť úrodu a preventívne (mierne) tvarovať korunu. Letný rez je vhodný pre väčšinu ovocných druhov pestovaných v našich klimatických podmienkach:  malvice (jablko, hruška) a kôstkoviny (slivka, čerešňa, marhuľa, broskyňa, višňa, atd.) – tento trojkrokový postup platí pre všetky druhy.

 

Krok 1: Vyčistenie koruny stromov

Tento krok je zhodný s predjarným rezom: Najskôr odstráňte odumreté, poškodené a choré konáre. Odstráňte tiež vertikálne rastúce konáriky (vlky). Vlky a neperspektívne konáre môžeme jednoducho vytrhnúť rukou pokiaľ ešte nie sú zdrevnatené. Odstránime i výhonky na kmeni stromu. Všetky tieto konáre odstránite v mieste kde vyrastajú z iného konára, tak aby ste nenechali žiadne malé výrastky.

 

Krok 2: Presvetlenie koruny stromov

Cieľom tohto kroku je dostať svetlo a priestor do koruny. Zabezpečí nám to kvalitnejšiu úrodu a zmierni problémy so škodcami a chorobami. Pri letnom reze však nerobíme také veľké tvarovacie zásahy ako pri predjarnom reze, pretože by to strom príliš oslabilo. Sústreďte sa primárne na mladé výhonky – letorasty a tenké konáre. Odstránenie hrubších konárov si nechajte na predjarný rez, kedy budete mať navyše väčší prehľad o tvare koruny.

S prihliadnutím na toto pravidlo môžete pri tvarovaní koruny postupovať tiež, ako pri predjarnom reze.

 

Krok 3: Skrátenie konárov

Posledný krok je najjednoduchší. Jednoducho skracujete najvzdialenejšie konáre tak, aby rástli kratšie a viac do hrúbky. Pri letnom reze môžete tieto tenké konce konárov skrátiť podstatne viac ako pri predjarnom reze. Dĺžku skrátenia voľte vždy tak, aby konáre neovísali ani pri bohatej úrode. Vyhnete sa tak dlhým pretiahnutím konárom, ktoré sú náchylné na odlomenie pod váhou úrody a koruna bude rásť v jej nižších častiach. Strihajte vždy tesne (cca 0,5 cm) nad pukom, ktorý smeruje tam, kde chcete aby konár ďalej rástol.

 

Načasovanie letného rezu


  • Pri jadrovinách (jablone a hrušky) môžeme robiť letný rez od júna do augusta. V júni ešte nie sú letorasty zdrevnatené takže sa dajú jednoducho odtrhnúť rukou – značne nám to uľahčí prácu.

  • Pri kôstkovinách (čerešne, marhuľe, broskyne, višne, ringloty) začíname s letným rezom až po zbere úrody (čerešne, marhuľe, broskyňe, višne), spravidla až v auguste. Výnimkou sú napríklad neskoro dozrievajúce slivky – tie by sa mali strihať ešte pred zberom úrody.

  • Vlašský orech (kráľovský) režte už koncom apríla – začiatkom mája, keď majú prírastky ešte len 10 cm. Ak by boli dlhšie, zle by sa hojili.

 
Tipy pri strihaní ovocných stromov

  • Ostré nožnice sú zárukou čistých, hladkých rezov a preto si ich pred strihaním nezabudnite naostriť
  • Odstránené konáre by nemali ostať v blízkosti stromu. Spáľte ich alebo odneste preč od stromov

Zimný (predjarný) rez je v povedomí mnohých záhradkárov základným úkonom pri pestovaní ovocných drevín, hoci sa u niektorých modernejších pestovateľských tvarov, ako sú napríklad štíhle vreteno, superštíhle vreteno alebo Solax, začína obmedzovať.

Do popredia sa tu dostáva rez letný, spolu s ohýbaním konárov. Rovnako sa minimalizuje aj u rodiacich stromov teplomilných kôstkovín. V tomto prípade je často len malá oprava letného rezu.

Čas zimného rezu


Zimný rez sa vykonáva v čase, keď sú ovocné dreviny bez listov, teda počas vegetačného pokoja. Je to obdobie približne od decembra do marca až polovice apríla podľa toho, ako sa vyvíja počasie.

Na veľmi starých stromoch pri zmladení najskôr zrežte staršie drevo a mladého ponechajte čo najviac.

Najvhodnejšie je začať rezať po prechode hlavných mrazov, teda v predjarí, keď je predpoklad, že teplota už neklesne pod -10 °C, aby ste minimalizovali riziko namrznutia rezných rán.

Rez ukončite na začiatku rašenia, keď v stromoch opäť začína aktívne prúdiť miazga. Režte výlučne v dňoch bez mrazu, optimálne je, ak sa teplota pohybuje v rozmedzí 2 – 5 °C.

Čo zahŕňa zimný rez?

Vo všeobecnosti slúži zimný (predjarný) rez ovocných drevín na podporu vegetatívneho rastu, reguláciu rodivosti a v neposlednom rade na tvarovanie koruny. Podľa vývojového štádia jednotlivých stromov preto, môže byť rez výchovný – tvarovací(zahŕňa aj rez po výsadbe), udržiavaci(reguluje rodivosť) alebo zmladzovací, ak pestujete staršie stromy, čo potrebujú obnoviť vegetatívny rast a zvýšiť kvalitu plodov.

Na dosiahnutie želaného pestovateľského tvaru, intenzity rastu a správnej rodivosti však len rez nestačí. Preto počas vegetácie zodpovedne uplatňujte aj ďalšie pestovateľské opatrenia, ako je vyrovnaná výživa, závlaha či ochrana proti chorobám a škodcom.

Presvetlite koruny



Príliš hustá koruna stromu je vhodné prostredie na rozvoj chorôb a škodcov. Hlavný cieľ zimného rezu je preto presvetľovanie koruny odstraňovaním príliš zahusťujúcich konárov alebo takých, čo rastú do jej stredu alebo sa križujú

Väčšie konáre režte na konárový krúžok tesne pri kmeni a to tak, že najskôr odpílte konár asi 10 cm od kmeňa a až potom dopílte zvyšok. Ranu ošetrite. V presvetlenej korune bude dostatok svetla, čo podporí rast zdravých výhonkov a listov, vývoj zdravých dobre vyfarbených plodov tej správnej veľkosti a chuti.

Nepodceňte zákonitosti rastu

Častá chyba je každoročné skracovanie jednoročných výhonkov. Takto docielite ovocinársky neprijateľný, metlovitý vzrast stromu, čo so sebou prinesie okrem nízkej produkcie aj veľa zbytočných rezných rán. Samozrejme, skracovaniu niektorých jednoročných výhonkov sa hlavne pri výchovnom reze nevyhnete. Režte však s rozumom na púčik smerujúci von z koruny alebo použite dvojstupňový sektorový rez, čo sa osvedčil už aj u kôstkovín.

 

 

 

your-image-description