Ako si vytvoriť Skalku
Skalky sú veľmi obľúbenou dekoráciou záhrad či parkov a my si v tomto článku ukážeme, ako si takú skalku môžeme sami vytvoriť. Na tejto vonkajšej okrase je najlepšie to, že si ju môžeme vytvoriť podľa svojho vkusu a zvoliť si komponenty a kvety podľa našich priorít. Určite by v nej nemali chýbať kamene a kvetiny rôznych druhov. Typická rastlina v skalkách je napríklad ruža skalná. Ruža skalná má mnoho druhov, ktoré sa líšia svojim sfarbením, ale aj tvarom, takže si máte naozaj z čoho vyberať. Vysokohorské rastliny, okrasné trávy, cibuľoviny, trvalky a bylinky sa rovnako hodia na pestovanie do skaliek.
Vytvorenie základu pre Záhradnú skalku
Avšak to najdôležitejšie na, čo by sme sa mali zamerať ako prvé, je miesto. Odporúča sa, aby skalka bola nasmerovaná na juh, sever poprípade severozápad keďže v tomto umiestnení nie sú pod neustálym slnečným žiarením. Neodporúča sa skalku vytvárať za dom či pod stromy. Nie, lenže nevynikne krása nášho záhradného diela, ale aj, preto, že rastliny v skalkách nám vďaka tieni môžu vyschnúť. Rovnako tak sa neodporúča mať skalku v časti,kde sa pestuje ovocie a zelenina a v miestach, kde sa zdržujú domáce zvieratá. Skalky sa najlepšie vytvárajú na vyvýšenom mieste, ale keďže takéto plochy na našich záhradách či dvoroch nezvyknú byť, musíme si pomôcť zeminou, či substrátom, ktorým si vytvoríme základ.
Na záhradnú skalku budeme potrebovať veľké množstvo substrátu. Na jeho prenášanie si môžeme pomôcť fúrikom, ktorý rozhodne nesmie chýbať na každej záhrade. Ten svoj, si môžete vybrať práve tu. Ak si chcete tento základ ( svah ) vytvoriť, zemina by mala byť tak 50 cm vysoká. Ak hľadáte nejaké vhodné náradie na vytvorenie vašej budúcej záhradnej skalky, určite sa pozrite do kategórie lopaty a rýle. Isto sa vám pri vytváraní vašej budúcej záhradnej okrasy bude hodiť nejaká šikovná motyka, ktorá je nepostrádateľnou súčasťou každej záhrady. Napríklad táto motyka špičatá s kovovou násadou je veľmi praktická a uľahčí vám vašu prácu.
Na ich vrch nasypeme drobné kamienky, ktoré poslúžia ako drenážny systém. Ak si budete chcieť tieto kamienky upraviť, aby neboli na jednom mieste, k tomu vám môžu dobre poslúžiť jedny z našich záhradných hrabieľ. Spomínanú zeminu si vyvezieme, na miesto ktoré sme si vopred určili. ( Malo by to byť miesto, kde je polo tienisté alebo slnečné svetlo, ) Taktiež musíme mať predstavu o tom či máme na skalku dostatok priestoru. Nikde nie je napísané aká veľká či akého tvaru by mala Vaša skalka. Avšak sa odporúča vyhradiť skalke aspoň 1, 2 – 1, 5 metrov priestoru na šírku a nemala by byť veľmi široká, aby ste sa mohli bez problémov dostať ku všetkým rastlinám.
Ak nemáte toľko miesta, ale aj tak túžite po skalke, môžete si spraviť mini skalku, ktorá vyzerá rovnako pekne, ako tie veľké a majú tu výhodu, že na ich výstavbu nebudete potrebovať toľko komponentov. V Mini skalkách sa zvyknú využívať aj kvetináče. U nás nájdete mnoho rôznych veľkostí a farieb. Vždy však zvážte to aký veľký pozemok máte, pretože malá skalka na veľkom pozemku môže zaniknúť. Skalku môžeme kombinovať aj so suchým múrom, ktorým ju môžeme oddeliť od zbytku záhrady.
Pôda
Nesmieme tiež zabúdať nato, že rôzne rastliny potrebujú iný tip zeminy. Väčšina rastlín potrebuje vápenitú a dobre priepustnú pôdu, vďaka ktorej sa voda dostane ku všetkým korienkom rastlín. K tomu, aby boli naše rastliny krásne a zdravé potrebujú aj hnojivo, ktoré tak isto u nás nájdete. Hnojivá, ktoré tu nájdete sú určené jak pre dekoratívne rastliny tak aj zeleninu, ovocie, trávniky či ovocné stromy.
Táto zemina by mala byť zmiešaná s malými kamienkami, čo vedie k tomu, že rastliny nebudú stáť vo vlhkej pôde. Ak máte na svojom pozemku svah, môžete postupovať rovnako, ale najprv odstráňte z povrchu všetku trávu a burinu. Odstraňovanie týchto nežiadúcich rastlín je najlepšie vykonávať počas slnečného počasia, aby burina vyschla a nešírila sa ďalej. Odstraňovanie buriny je otravné a zdĺhavé, ale aj na tento problém máme pre vás riešenie. Prevzdušňovacie hrable na burinu si s týmto problémom hravo poradia. Skvelý pomocník na tento tip problému je aj Vytrhávač na burinu a trávu Strend Pro.
Kamene
Základ každej skalky je dostatok kameňov, ktoré nespĺňajú len dekoratívny účel. Kamene by mali pokrývať až polovicu našej skalky. Rovnako tak je ich rôznorodosť, skalka by mala obsahovať kamene rôznych tvarov a veľkosti, a to od tých najmenších kamienkov ( štrk ) až po tie najväčšie. Veľké kamene budú v skalke dominovať, stredné dotvoria jej vzhľad a štrkom môžeme vyplniť prázdne miesta.
Pri výbere kameňov sa odporúča si vybrať jeden tip poprípade dve, ktoré sú si podobné. Ak neviete aké kamene si vybrať, celkom obľúbené sú v tomto kamene, ako sú napríklad žula, vápenec, bridlica, travertín, pieskovec, dolomit, andezit alebo rula. Kamene si môžete nechať buď priviesť alebo sa môžete vydať do prírody, kde určite nájdete nejeden krásny kúsok. Okrúhle kamienky síce vyzerajú veľmi pekne, ale hodia sa skôr pre korytá riek alebo jazierka.
Kamene sa nesnažte aranžovať, skôr ich porozkladajte náhodne aby skalka pôsobila prirodzene. Aby ste si to celé uľahčili, začnite od najväčších kameňoch, ktoré budú predstavovať oporný bod a základ skalky. Než uložíte kameň na svoje miesto vyhĺbte menšiu jamku, a to buď ručne alebo za pomocou zemného vrtáka, ktorý vám túto prácu uľahčí.
Nie lenže, to bude pôsobiť esteticky, ale zabezpečíte stabilitu kameňov. Kamene, ktoré sú ostré a vzhľadovo pre Vás menej zaujímavé zapracujte do pôdy. Plochejšie kamene zahrabávať nemusíte, stačí ich oprieť a priložiť iné kamene. Ak už máme umiestnené najväčšie a stredné kamene, zbytok prázdnych miest zasypeme štrkom, vďaka ktorému nám v skalke nebude, rásť žiadna burina a zároveň udrží vlahu v zemine, a tak nebudeme musieť skalku často polievať.
Výber rastlín
Výber rastlín do záhradnej skalky nie je len tak. Odporúča sa striedať viacero druhov, a to skalničky s kvitnúcimi rastlinami, kobercovo rastúce rastliny, ale využiť môžete aj trávu, dreviny, cibuľoviny či papraďorasty. Okrem vzhľadu samotných rastlín nesmieme zabúdať, že každá rastlina potrebuje iné podmienky na svoj rast. Niektoré rastliny potrebujú byť na slnečnom mieste, niektoré zas tienistom. To isté je to aj s pôdou. Jedny si vyžadujú kyslastú pôdu iné zase vápenatú.
Tak tiež je vhodné zistiť si dobu kvitnutia rastlín, pretože ak budeme mať všetky rastliny kvitnúce v jednom období, tak po zvyšok obdobia nebudete mať na skalke žiadne kvety. Aby vaše kvety rástli do krásy, je samozrejme potrebné ich zalievať. Na to vám skvelo poslúžia Záhradné krhle a kanve na polievanie. Ak ale, nemáte na ručné polievanie čas alebo vás to skrátka nebaví, môžete využiť rôzne tipy zavlažovacích zariadení, ktoré nájdete tu.
Ako už bolo na začiatku článku spomenuté, najtypickejšou rastlinou, vhodnou práve do skalky je kamenná ruža. Nie je náročná na starostlivosť, pretože vydrží v suchých a mrazivých podmienkach. Vhodná je tiež rastlina s názvom rozchodník. Je to ťahavá rastlina, ktorá krásne vyplní prázdne miesta v skalke. Tejto rastline sa darí vo vápenatej pôde na slnečnom mieste.
Zo sukulentov sú tiež veľmi obľúbené rastliny, ako sú echevéria, agáva či kotyledon, ktoré je tiež vhodné umiestniť na slnečné miesto. Z cibuľovín sa zvyknú do skaliek používať napríklad bledule, ktoré majú nežné biele kvietky či modrice, známe svojim nezvyčajným vzhľadom a krásnou vôňou. Okrem drevín, môžete do skalky zakomponovať aj menšie kríky, ako je napríklad borovica či borievka. Z trávnatých porastov je to zase kostrava, kavyľ, kortaderia, ostrica a chrastnica. Ak chcete mať v záhradnej skalke aj iné rastliny, z ktorých môžete mať, aj nejaký osoh, môžete si do nej umiestniť, aj bylinky. Najčastejšie bylinky, ktoré sa pestujú, a to nie len v skalkách je napríklad taká šalvia, materina dúška, rozmarín a levanduľa.
Usporiadanie rastlín
Okrem výbere samotných rastlín nesmieme zabúdať aj na ich usporiadanie. Najlepšie si urobiť vopred náčrt toho, ako by naša budúca záhradná skalka mala vyzerať, pretože sa vám môže ľahko stať, že si nakúpite mnoho krásnych kvetín, pri ktorých nakoniec zistíte, že spolu vôbec neladia. Urobte si najprv náčrt samotnej skalky a potom aj miesta, kde jednotlivé rastliny zasadíte. Týmto predídete tomu, že budú všetky rastliny na jednej kope. Myslite tak isto aj na ročné obdobia, počas ktorých rastliny kvitnú. Tak tiež vám pomôže zakresliť si farebnú kompozíciu kvitnúcich rastlín, aby konečný výsledok skalky bol podľa vašej predstavy.
Ak si na tento krok netrúfate, môžete si na to najať odborníka. Veľkosť rastlín a iných komponentov v skalke tiež zohráva veľkú úlohu. Tie najväčšie časti, ako je tráva a dreviny by mali byť v úzadí, aby nezatienili výhľad na rastliny. Stredné a menšie rastliny by ste mali umiestniť tak, aby mali všetky dostatok priestoru a, aby si vzájomne netienili. Ak ste sa rozhodli, že vaša skalka bude pri jazierku, prispôsobte tomu výber rastlín. Ideálne sú nato rôzne druhy trávy, pálky či kosatce. Naopak sa neodporúčajú suchomilné rastliny, ktorým by sa vo vlhkom prostredí darilo menej.
Ozdoby
Kamene a samotné rastliny nemusia byť jediné ozdoby vašej záhradnej skalky. Ak chcete vo svojej skalke nejaký zaujímavý predel alebo prvok, ktorý hneď upúta pozornosť suchý múr môže byť to pravé pre vás. Ideálne sú aj rôznofarebné tvárnice, ktorými môžete vystavať svah a základ skalky. Rovnako pekne môžu vyzerať aj rôzne záhradné sochy. Pod pojmom záhradná socha, si mnoho z nás predstaví gýčových záhradných trpaslíkov, ale týmto časom kedy boli iba tieto záhradné sochy je koniec.
Vybrať si môžete zo záhradných sôch vyrobených z prírodného kameňa, ktorý dokonalo skrášli vzhľad vašej skalky. Tak tiež sa môžete inšpirovať v našej kategórii záhradné dekorácie, kde nájdete mnoho zaujímavých a vkusných záhradných sošiek. Ak sa vám páčia fontány, možno vás zaujme táto Solárna, plávajúca fontána, ktorú môžete využiť buď v záhradnej skalke alebo vo vašom jazierku. Farebný štrk, ktorým sa tak tiež dá vylepšiť vzhľad vašej skalky je skvelý tým, že si ním môžete vytvárať rôzne obrazce podľa vašej predstavivosti. Ak s dekorovaním záhrady nemáte žiadne skúsenosti alebo dostatok odvahy, môžete sa obrátiť na šikovných majstrov, ktorí vám môžu v skalke vytvoriť napríklad takú bambusovú fontánku či drevený domček, ktorý vytvorí dojem mini záhradky.
Starostlivosť
Ak chceme udržiavať krásu našej skalky tak starostlivosť je vec, ktorú by sme zanedbávať nemali. Našťastie v dnešnej dobe máme mnoho možností, ako si túto prácu uľahčiť a stráviť jej vykonávaním, čo najmenej času. Keď začne jeseň, je potrebné rastliny pripraviť na zimu. Niektoré rastliny musíme zazimovať, aby nám mohli ďalší rok rozkvitnúť a robiť nám naďalej radosť.
Na zazimovanie sa zvykne používať kompost, ktorým rastliny obložíme. Niektoré rastliny sa musia pred zazimovaním skrátiť o pár centimetrov. Skrátiť ich môžete vďaka týmto záhradným nožniciam. Následne stonky všetky uviažeme do jednej kopy, silným špagátom. Takto sa zvyknú zazimovať napríklad ruže.
Kompost rastliny ochráni a dodá im potrebné živiny. Ak nemáte kam kompost skladovať, isto oceníte praktické záhradné kompostéry. Vhodné sú nato aj vetvičky ihličnanov. Na zazimovanie rastlín sú tak tiež skvelé zakrývacie plachty, odolné práve voči mrazivým podmienkam, ale aj proti UV žiareniu, vode, plesni a roztrhnutiu. Tak tiež je vhodné počas zimy napadaný sneh zo skalky odhŕňať keďže niektorým rastlinám by prílišná vlhkosť mohla uškodiť. V tomto vám môže byť veľmi nápomocný tento odrhrňovač na sneh Snowman s drevenou násadou.
Na jar po roztopení posledného snehu, už bude skalka opäť pripravená na rast nových výhonkov. Na začiatku tohto ročného obdobia, odhrňte ihličnaté vetvičky a skontrolujte stav vašich rastlín. Ak spozorujete, že sú niektoré časti rastlín suché odstráňte ich. Pre podporu rastu rastlín, môžete opäť použiť hnojivo. Do priestoru v skalke, kde sa nachádzali rastliny, ktoré počas zimy umrzli, umiestnite nové. Bola by škoda tento priestor nevyužiť a neurobiť si radosť ďalšou krásnou rastlinkou. Záhradnú skalku následne zarovnajte a upravte tak, aby opäť pôsobila pekne a esteticky.