V dnešnom blogu od eshopu TVOJFON.sk si povieme o tom ako sa správne starať o trávnik v každom ročnom období. Mnoho ľudí považujú svoje trávniky ako korunu krásy svojej záhrady. No v jednom rade sa im tomu ani nečudujem. Je naozaj veľmi veľký rozdiel medzi staraným trávnikom a nestaraným. Trávniky ktoré dostávajú presne to čo potrebujú, vedia vyzerať naozaj dokonalo.
Trávnik – to je vlastne vizitka každého záhradkára. Udržiavaný a sýtozelený je ozajstným balzamom pre naše oči. A nielen to, zapojená trávnatá plocha sa okamžite stáva stredobodom mnohých aktivít a oddychu celej rodiny. Aby to tak naozaj aj bolo, je potrebné, aby ste trávniku venovali aj potrebnú pozornosť. A to počas celého roka!
Starostlivosť o trávnik v jari
Hneď ako sa dá na jar vstúpiť na trávnik bez rizika, že ho poškodíte, je čas na prvé nevyhnutné úkony a starostlivosť. Trávnik by mal byť po zime už uschnutý, vonkajšia teplota počas dňa by mala presahovať 10 °C, v noci najlepšie bez mrazov. Ak si nie ste istí, či nastal ten správny čas, radšej týždeň počkajte akoby ste mali trávnik poškodiť.
Zo strojov, ktoré na jar pri trávniku použijete, bude hrať prím kosačka a vertikutátor, takže nezabudnite na ich kontrolu pred začatím jeho používania.. V predjarnom období nastal tiež ten správny čas, aby ste si v prípade potreby zadovážili nové stroje ktoré nájdete aj v našej ponuke TU.
Ako prvé by ste mali zhodnotiť škody po zime (dôraz klaďte na hubové ochorenia ako je pleseň snežná či sivá, ktoré mohli trávnik počas zimy poškodiť) a dôkladne ho vyčistiť od naviateho lístia, napadaných konárikov, kôry, plodov, kamienkov. (Našu ponuku záhradného náradia si viete pozriet v tomto odkaze /naradie/ .)
Ako presne teda vyzerá starostlivosť o trávnik na jar?
Kosenie
Hovorí sa, že práve vtedy nastal čas na prvé kosenie v jari, keď zakvitne zlatý dážď (zlatovka). To znamená, že teplota cez deň by sa mala stabilne pohybovať v rozmedzí 10-15 °C. Kosením neodoberte tráve viac ako 1/3 celkovej výšky a tiež je dôležité, aby ste na prvé kosenie použili kosačku s naozaj dokonale nabrúsenými nožmi. Úplne najideálnejšia je vretenová kosačka, ktorá list netrhá ale strihá a rastlina zažíva o poznanie menší stres a rýchlejšie rastie
Vertikulácia
Po kosení prichádza na rad ďalšia dôležitá operácia a tou je vertikutácia trávnika. Hoci sa mnohým môže zdať zbytočná, ubezpečujeme vás, že to tak naozaj nie je. Naopak, je to jeden z najdôležitejších úkonov, bez ktorého nikdy nedosiahnete perfektný trávnik. Vertikutácia totiž zbavuje trávnu mačinu plste, ktorá tým, že blokuje prístup vzduchu ku koreňom, zároveň bráni lepšiemu využitiu živín a vlahy a trávnik tak úplne zbytočne chradne. Vertikutáciou (prerezaním) mačiny do hĺbky 2-3 mm trávnik prevzdušníte a odstránite z neho aj mach, či čerstvo vzklíčené buriny.
Na vertikutáciu sa používa špeciálny stroj – vertikulátor ktorý má vertikálne uložené rotujúce nože, hviezdice rôzneho tvaru, prípadne pružinky pripojené k hnaciemu hriadeľu. Práve tie prerezávajú prízemnú vrstvu trávnika do požadovanej hĺbky.
Hnojenie
Po vertikutácii, kedy sa trávnik tvári ako veľmi zničený, je vhodné, ak ho pre rýchlejšie zapojenie a podporu rastu prihnojíte. Na prvé jarné hnojenie vyberajte hnojivá bohaté na dusík, pretože tráva práve na jar začína búrlivo rásť a tento prvok je pre ňu v tomto smere jednoducho nevyhnutný. Neskôr – približne o mesiac – môžete hnojiť komplexnejšie, to znamená hnojivom s optimálnym pomerom dusíka, draslíka, fosforu a horčíka. Našu ponuku záhraných hnojím nájdete v tomto odkaze /hnojiva/
Na hnojenie používajte prípravky, ideálne určené priamo na trávnik a aplikujte ich skôr počas suchšieho obdobia. Príliš veľa zrážok totiž spôsobí, že živiny(najmä dusík) sa rýchlo vyplavia do hlbších vrstiev pôdy, a tráva s plytkým koreňovým systémom z nich nebude mať nič. Po prihnojení môžete trávnik zavlažiť.
Vápnenie
Pre trávnik nevyhovujúcu kyslú pôdu (pH pod 5,5) môžete upraviť pridaním vápnika.Vápnenie vykonajte s odstupom aspoň 3 týždňov od hnojenia pretože sa neodporúčajú vykonávať súbežne. Hnojivo s vápencom totiž stihne zreagovať skôr ako sa dostane do pôdy a tým sa „vymaže“ účinok jedného aj druhého.
Dosev trávy
Po vertikutácii a hnojení je nutné, aby ste na jar dosiali silne poškodené „holé“ plochy vhodným trávnym osivom (najlepšie takým, ktorým ste ho zakladali a máte z neho odložené na horšie časy). Minimálne výsevné množstvo je 20 g/m² a môžete pridať aj jemnú vrstvu trávnikového substrátu, či kremičitého piesku na zlepšenie pôdnej štruktúry trávnej mačiny. Trávnik potom dobre popolievajte a takto ošetrené časti nevystavujte prehnanej záťaži aspoň mesiac.
Postrek proti burinám
V jarnom období si nesmiete nechať utiecť nástup burín v trávniku. Preto sa v tomto období vykonáva aj ochrana proti burinám. Na menších plochách a nižšej zaburinenosti si možno poradíte aj mechanicky, väčšie plochy a intenzívnejšie zaburinenie je potrebné riešiť aplikáciou vhodných selektívnych herbicídov, ktoré pôsobia systémovo na list.
Postrek sa v žiadnom prípade nevykonáva na čerstvo pokosenom trávniku, a taktiež platí, že po aplikácii by sa nemal ešte týždeň kosiť.
ZÁVLAHA
Závlahu na jar riešite až vtedy, keď si na trávniku všimnete prvé náznaky sucha. Skôr to nerobte – takto totiž svoj inak plytkokoreniaci trávnik prinútite, aby sa jeho korene ťahali hlbšie a dokázali využívať vlahu aj zo spodnejších vrstiev pôdy. Našu ponuku príslušenstva na závlahu nájdete v tomto odkaze /zavlazovanie/
STAROSTLIVOSŤ O TRÁVNIK V LETE
V lete sa najväčší dôraz kladie na zabezpečenie dostatočnej vlahy pre trávnik. Len takto ho totiž udržíte zelený. V prvom rade však po príchode suchých a teplých dní zmiernite intenzitu kosenia a aj výšku kosenia nastavte na vyššie ako doposiaľ. S hnojením to v tomto období tiež netreba preháňať, maximálne tak menšia dávka hnojiva s vyšším zastúpením draslíka. Ak po jari vzídu ďalšie buriny, možno vykonať aj vhodný postrek. Veľký dôraz na správne ošetrovanie klaďte najmä pri trávnikoch zakladaných na jar, ktoré v tomto ošetrujeme naozaj veľmi šetrne a citlivo (až kým poriadne nezakorenia).
Závlaha
Trávnik v lete, to je hlavne dostatočný prísun vody – váš trávnik v podstate nesmie nikdy preschnúť. Trávnik je totiž zo všetkých plodín a rastlín na vašej záhrade na vodu najnáročnejší. Preto ho cez leto dostatočne zalievajte. Buď to väčšími dávkami raz za 3-4 dni (cca 20 mm/m², čiže 20 litrov), alebo menšími dávkami každý deň. Pri väčších horúčavách 30 °C a viac je potrebné dávku zvýšiť na 30 – 40 l/m². Pri dlhotrvajúcich extrémnych teplotách aj 50 l/m²
Nikdy nezavlažujte za plného slnka! Trávniku tak hrozí úpal a tiež sa zvyšuje riziko zvýšeného výskytu hubových chorôb (hrdze, plesne…). Najvhodnejšie je zavlažovať skoro ráno (ak máte automatickú závlahu, tak žiaden problém, časovač sa postará, ak nie zadovážte si aspoň vhodný zavlažovač*). Voda totiž vsiakne do zeme ešte predtým ako začne stúpať vonkajšia teplota vzduchu a nedochádza k stratám vody vyparovaním. Večerné polievanie je tiež fajn, no treba rátať s tým, že trávnik zostane cez noc vlhký a môže byť skôr napadnutý chorobami
Kosenie
Trávnik počas leta nekosíme nikdy viac ako o 1/3 jeho listovej plochy. Inak musíte rátať s tým, že na prudkom slnku potom trávnik zožltne a preriedi sa. Stále platí, že nože kosačky my mali byť maximálne ostré tak, aby list v mieste strihu nebol priveľmi rozstrapkaný. Ak použijete kosačku s tupými nožmi je viacmenej isté, že práve v lete špičky listov zahnednú a trávnik bude vyzerať naozaj dosť nevábne.
Hnojenie
V lete – čo je čas, kedy vrcholí vegetačné obdobie – je pre trávnik dôležitá aj správna výživa. To znamená, že mu musíte zabezpečiť dostatočné množstvo hlavných živín
Základ je dusík, ktorý podporuje normálny rast a odnožovanie. Veľmi potrebný je aj fosfor či horčík, ktoré vplývajú ako na rast a regeneráciu nadzemnej i podzemnej časti, tak aj na odolnosť trávnika proti suchu a normálnu fotosyntézu.
Z hnojív treba siahnuť skôr na po tých dlhšie pôsobiacich v granulovanej forme, ktoré tráve poskytnú výživu v priebehu 1-3 mesiacov. Našu ponuku hnojív si môžete pozrieť TU.
Starostlivosť o trávnik v jeseni
Jeseň je po jari pre trávnik ďalším veľmi dôležitým obdobím. Práve v tomto čase treba realizovať ďalšiu vertikutáciu a aerifikáciu a s tým spojený dosev vhodnej regeneračnej trávnej zmesi. Dôležité je aj správne hnojenie (menej dusíka, viac fosforu a draslíka, prípadne treba povápniť). Takisto sa môže vykonať postrek proti burinám a chorobám, a v rámci prípravy trávnika na zimu aj dôkladné vyčistenie trávnika od opadaných listov a konárov.
Na začiatku jesene je vhodné zopakovať jarné zásahy ako je vertikutácia, poprípade aj aerifikácia (prevzdušnenie). Je ideálne, ak plsť z trávnika odstránite ešte pred zimou – je to totiž okrem iného „výborný“ zdroj najrôznejších hubových chorôb, ktoré v nej pohodlne prečkajú zimu. Ideálny termín je začiatok až polovica septembra, aby mal trávnik dostatočný čas na regeneráciu pred zimou. Pôda je ešte stále dostatočne teplá a dažde na jeseň urýchlia vzchádzanie dosievaného trávnatého semena.
Hnojenie
Hnojenie na jeseň je špecifické v tom, že narozdiel od predchádzajúcich období sa vyhýbame väčšej dávke dusíka. V tomto období sa teda aplikuje hnojivo s vyšším obsahom draslíka, pretože práve tento prvok podporuje lepšie vyzretie pletív rastliny a takto sa zvyšuje aj odolnosť trávnika voči nadchádzajúcej zime. Jesenné hnojivá na trávnik ešte obsahujú zväčša aj potrebný fosfor, horčík a síru…
Na jeseň sa tiež môže upraviť nevyhovujúca pôdna reakcia (pH pod 5,5, jedným z indikátorov je napríklad aj zvýšený výskyt machu) a to vápnením. Použite na to najlepšie dolomitický vápenec, ktorý navyše obsahuje aj horčík. Pozor! Nikdy však nehnojte a nevápnite súbežne (minimálny časový odstup aspoň 3 týždne).
POSTREK PROTI BURINÁM, CHOROBÁM A ŠKODCOM + DOSEV TRÁVY
Starostlivosť o trávnik na jeseň by mala zahŕňať aj postrek proti burinám. Tie trávniku konkurujú odoberaním živín, vody aj svetla. A pretože sú to húževnaté druhy rastlín, postupne z neho trávy vytláčajú. Zaburinené trávnaté plochy ošetríte aplikáciou vhodného herbicídu – selektívneho, ktorý účinkuje iba na dvojklíčnolistové buriny (Bofix, prípadne Starane alebo tiež Lontrel).
Ku koncu vegetácie sa niekedy odporúča aj preventívny zásah voči hubovým chorobám, použité fungicídy majú zabrániť hlavne prezimovaniu spór a mycélia. V prípade, že váš trávnik má silne poškodené miesta, je potrebný dosev najlepšie trávnou zmesou použitou pri založení trávnika.
KOSENIE
Na jeseň už nie je potrebné také intenzívne kosenie ako na jar či v lete (pod závlahou) a môžete ho robiť vlastne až dovtedy, kým tráva rastie. Posledné kosenie by malo byť nižšie – trávnik sa nenecháva zbytočne vysoký aby sa predišlo napadnutiu hubami. Nakoniec starostlivo odstraňujte z plochy padajúce lístie, pod ktorým inak trávnik veľmi ľahko zahníva a vyhrabte zvyšky machu. Ponuku hrábli nájdete TU.
Čo s trávnikom v zime
Ako vyzerá starostlivosť o trávnik v zime? Veľa toho nie je. Určite si treba dať pozor na poškodenie trávnika ušliapaním v dobe keď ešte nie je pokrytý snehom. Pri odmäku platí to isté – v zmäknutej pôde sa okrem toho môžu vytvoriť značné nerovnosti a na jar ich budete musieť pracne vyrovnávať.
Taktiež myslite na to, že napadaný sneh by sa nemal nekopcovať práve na trávnatej ploche. Topenie príliš veľkého množstva snehu totiž môže spôsobiť nenávratné poškodenie trávnika na danom mieste. Pokiaľ teplota vzduchu na niekoľko dní vystúpi nad 0 °C môžete trávnik decentne prehrabať drôtenými hrabľami a zbaviť ho tak machu a rôznych nečistôt.