Tipy na perfektné grilovanie

Grilovanie je skvelá aktivita, pri ktorej si môžete odpočinúť a stráviť príjemné chvíle so svojimi najbližšími. Pre tých, ktorí s grilovaním nemajú žiadne skúsenosti alebo sa chcú inšpirovať prinášame tento článok. V ňom sa dočítate akým spôsobom si vybrať gril, ako ho používať, aby nedošlo k žiadnej nehode, ale aj tipy na chutné jedlá, ktoré môžete pripraviť pre seba a svojich hostí.

 

Ako správne vybrať gril?

 

Poznáme tri druhy grilov, a to: elektrické grily, plynové grily a grily na plynové uhlie. Každý z nich svoje špecifické vlastnosti, takže vyberať musíte podľa svojich vlastných preferencii. Vyberať by ste mali podľa toho, ako často hodláte gril používať a či to bude práve iba vonku alebo v zimnej záhrade, či balkóne. Tak tiež záleží to, pre koľkých ľudí budete jedlo pripravovať a či chcete stráviť pri grilovaní dlhší čas alebo vám bude viac vyhovovať gril, pri ktorom strávite minimum času. A samozrejme budget. Určite si koľko ste ochotný do grilu investovať. Osvedčenou klasikouzáhradné grily na drevené uhlie. Síce proces prípravy jedla je zdĺhavejší a po grilovaní ostane neporiadok, ale ta úžasná chuť a vôňa pripraveného jedla stojí, zato.

Ak si vyberiete práve tento typ grilu, musíte sa, ako prvé naučiť, ako správne nažhaviť uhlíky a gril správnym spôsobom rozpáliť. Záhradný gril na drevené uhlie by ste mali pravidelne čistiť po každom použití, aby vám dlho vydržal. Počkajte, kým popol vychladne a následne ho odstráňte a očistite grilovaciu mriežku. Veľmi praktický a dizajnovo zaujímavý je tento gril Strend Pro Komado Egg, ktorý bol inšpirovaný japonskou rúrou na ryžu. Ale určite si nepohoršíte ak zvolíte záhradné ohnisko s grilom, ktorý má navyše aj 4 stoličky. Existujú však aj malé, skladné grily, ktoré si môžete vziať so sebou na výlet k jazeru, chate či iné pekné miesto. Je to napríklad tento sklápací gril alebo gril vedierko. Ak hľadáte gril, ktorý je nenáročný na údržbu, môžete sa poobzerať po nejakom plynovom grile.

Pri plynovom grile, ušetríte čas s jeho upratovaním, ale aj žhavením uhlíkov, ktoré nato naozaj nepotrebujete. Jeho údržba je lacná, pretože na ňu potrebujete iba plynovú fľašu, nič viac. Ideálne miesta, na ktoré ich môžete umiestniť záhrady či terasy s pergolou. A keďže sú naše grily na kolieskach, ich premiestňovanie nebude žiadny problém. Akékoľvek jedlo, ktoré si v ňom budete pripravovať bude rovnomerne ugrilované, a to bez toho, aby sa pripaľovala mastnota. Ak si radi pripravujete mäsové špízy, zeleninu, pečené bravčové či kuracie mäso, hodiť sa vám isto bude elektrická, grilovacia ihla. Rovnako tak sa vám môže hodiť aj táto praktická sada náradia Pro Grill, ktorá je v elegantnom striebornom kufríku. Jeho ďalšou výhodou je, že nedymia tak veľmi, ako to býva napríklad u grilu na drevené uhlie a aj bočný horák, na ktorom si môžete pripravovať rôzne prílohy. Je to skvelý, zdravý spôsob prípravy príloh, a to bez toho, aby vám do nich kvapkala mastnota. Jeho nevýhodou sú však rozmery. Takže ak máte menší pozemok, zaberie vám veľkú časť miesta. Rovnako ani ich cena nie je najnižšia.

 

Grilovanie mäsa a zeleninovo-mäsových špízov.

 

Čo si na grile môžete pripraviť?

to nie je ako kedysi, že sa na griloch pripravovali iba mastné a menej zdravé jedlá. Aj vďaka súčasným grilom, si môže pochutnať naozaj každý, a to od milovníkov mäsa, ktorí bez neho nedokážu žiť až po vegánov. Práve oni si môžu pripraviť chutný vegánsky burger. Na tento burger budete potrebovať: 1 konzervu cíceru, 1 červenú cibuľu, 2 strúčiky cesnaku, 4 KS sušených paradajok, hrsť hrášku, menšiu nastruhanú mrkvu, petržlenovú vňať, olivový olej, 4 PL hrubej múky alebo strúhanky, 1 KL drvenej rasce, 1 KL mletý koriander, 1 KL soli a trochu hladkej múky na obaľovanie. Na jeho prípravu budete potrebovať aj kuchynský robot zo sekacím módom, do ktorého dáte cícer, hrášok, cibuľu, ktorú vopred posekáte nahrubo, postrúhanú mrkvu, sušené paradajky, vňať, olej, korenie a múku.

Tieto suroviny posekáme tak, aby nám z toho vznikla pevná hmota. Následne z tejto hmoty v rukách vytvarujeme hrubšie placky a tie uložíme do chladničky. Tie neskôr obaľujeme v hladkej múke. Tietopripravené placky už môžete začať grilovať z oboch strán do zlato-hneda. Skvelo budú chutnať v celozrnnej žemli, samozrejme so zeleninou a vašim obľúbeným dresingom. Ak vás žiadny nenapadá alebo chcete vyskúšať niečo nové, možno vám zachutí bylinkový dresing, ktorý sa hodí ku grilovanému steaku, zelenine, alebo aj ku grilovanej rybe.  Jeho príprava je veľmi jednoduchá. Potrebujete: 250 ml bieleho jogurtu, 0.5 ČL soli, 0.25 ČL mletého čierneho korenia, 0.25 ČL sušeného oregana, 2 PL limetkovej šťavy, a tak tiež čerstvý tymian, čerstvý koriander, rozmarín a aj čerstvú petržlenovú vňať, čerstvú šalviu a medvedí cesnak.

Tieto ingrediencie pridávame podľa chuti. Všetky bylinky umyjeme, osušíme a posekáme. Biely jogurt zmiešame so soľou, čiernym korením, sušeným oreganom a limetkovou šťavou. Na záver pridáme bylinky. Ďalším rýchlym a chutným receptom, ktorí si môžete urobiť na grile sú grilované zemiakové špízy. Na 4 porcie budete potrebovať: 10 menších zemiakov, 200 g oravskej slaniny, trochu soli a trochu oleja. Zemiaky spolu so šupou uvaríme v osolenej vode po dobe 15 minút. Scedíme ich a necháme ich vychladnúť. Keď vychladnú, prekrojíme ich na dve polovičky. Slaninu nakrájame na hrubšie plátky a následne striedavo napichujeme na drevené či kovové špajle polovičky zemiakov a slaninu. Nezabudnite pred grilovaním špízy pokvapkať olejom a striedavo ich otáčať počas grilovania.

 

Vegánsky burger s celozrnou žemľou a zeleninou.

 

Čo by ste mali o grilovaní ešte mali vedieť?

 

Je dobré vedieť pár vecí, ktorými si samotné grilovanie môžete uľahčiť. Napríklad ešte pred tým, než položíte mäso na rošt, potrite ho surovou cibuľou. Týmto jednoduchým trikom zabránite tomu, aby sa mäso naň prilepilo. Tak, ako pri varení a pečení, skontrolujte si či máte doma všetky potrebné suroviny a pripravte si ich ku grilu, aby ste nemuseli neustále odbiehať do kuchyne. Pred grilovaním vždy dobre predhrejte gril. Takto zabezpečíte, že každé vaše jedlo, bude rovnomerne prepečené a chutné, a tak tiež sa nebude prichytávať na rošt. Ak si budete chcieť urobiť burgre, určite chcete, aby nie len dobre chutili, ale aj dobre vyzerali. Nato je skvelý tento lis na hamburgery. Ak sa však chystáte grilovať oveľa väčší kus mäsa, bude sa vám hodiť aj kuchynský teplomer, vďaka ktorému môžete kontrolovať teplotu mäsa z vnútra.

Takto budete mať istotu, že mäso bude dobre prepečené nie len na povrchu, ale aj z vnútra. Rovnako tak aj maslovačka na marinádu, ktorou mäso natriete ešte pred grilovaním. Ak máte gril, v ktorom sa používa pahreba, nezanedbávajte jeho prípravu, aby bola dostatočne veľká a stabilná. Častá chyba, ktorú ľudia robia je, že začnú grilovať príliš skoro, keď pahreba ešte nie je rozpálená alebo, keďplápolajú plamene. Rovnako dôležitý je spôsob, ako gril naolejovať. Najjednoduchší spôsob je ten, že pridáte do marinády olej. Môže sa stať, že mäso či zelenina sa vám aj napriek tomu bude lepiť na rošt. V tom prípade samotný rošt naolejujte. Vezmite zrolovanú kuchynskú uterku a zafixujte ju, napríklad niťou a namočte ju do oleja. Vždy, keď sa vám bude jedlo opäť pripekať, použite ju. Týmto spôsobom sa vyhnete tomu, že sa olej dostane do pahreby. Ak by sa tak stalo, vznikli by tak veľké plamene a nepríjemný pach.

 

Grilovanie mäsa na pahrebe.

 

your-image-description