Nie každý má doma prostriedky, k tomu, aby si mohol doma zacvičiť. Ale ak sa chce, dajú sa pri cvičení využiť aj veci, ktoré máte doma.V tomto prípade je to záhradná lavička. A keďže je vonku čoraz teplejšie, nič vám nebráni ísť von a zacvičiť si, a to podľa nasledujúcich cvikov, ktoré nájdete v tomto článku.
Aké sú výhody cvičenia vonku?
Cvičenie vonku je skvelé nie len, keď je vonku teplo, ale aj počas jesene a nesie to so sebou mnoho benefitov, o ktorých, keď sa dozviete, minimálne začnete uvažovať, o tom aby ste s cvičením vonku začali. Cvičenie na čerstvom vzduchu prospieva nie len nášmu telu, ale aj našej psychike. A tak tiež si precvičíte svoju ostražitosť ak sa chcete venovať rýchlej chôdzi či behu. Pretože si musíte dávať pozor na terén, a na to, aby ste sa nezranili. Je to úplne iné ako, keby ste bežali na bežiacom páse, pretože pri behu na ňom vám síce nič také nehrozí, ale takýto beh, v uzavretej miestnosti vás môže rýchlo omrzieť a nemôžete si ho vychutnať na plno rovnako tak ako v prírode.
Je tak tiež dokázané, že cvičením vonku si dokážete skvelo dobiť energiu. Úplne postačí ak sa zobudíte skoro ráno, keď je ešte chladno a prejdete sa. Verte tomu alebo nie, ale čerstvý ranný vzduch vás preberie oveľa lepšie a efektívnejšie ako káva. Ďalším dôvodom prečo vonku cvičiť je vitamín D, ktoré je veľmi dôležité k tomu, aby ste mali pevný imunitný systém. Jedna z najdôležitejších vecí, ktorú každý človek potrebuje je kyslík, a to nie len, preto, aby sme žili, ale vďaka čerstvému kyslíku sa budete cítiť lepšie, ale tiež vám to pomôže zlepšiť fyzický výkon a dokonca aj vaše orgány na tom budú lepšie.
Cvičenie vonku dokáže pomôcť aj tak častým a závažným problémom, ako je stres. Práve so stresom má mnoho ľudí bez ohľadu na vek problém, a tak je najvhodnejšie do svojej rutiny zaradiť aj pohyb. Navyše čas strávený v parku či v lese vám pomôže naladiť sa na krajšie a pozitívnejšie myšlienky. Ponúka vám to širokú škálu možností, ako a s čím cvičiť. Môžete cvičiť s tým, čo máte ( ako napríklad s tou lavičkou ) alebo sa prechádzať, behať či si vziať bicykel a ísť sa bicyklovať na svoje obľúbené miesta. Rozhodnutie je už len na vás.
Aké cviky sa dajú cvičiť na lavičke?
Sú rôzne druhy lavičiek, a to napríklad klasické, ktoré vyzerajú úplne obyčajne alebo sú aj rôzne zdobené lavičky, ako je táto so zvieratkami. Je to úplne jedno aká je, dôležitá je ich stabilita, aby ste si počas cvičenia na nej nijak neublížili. Ak záhradnú lavičku nemáte, nevadí. Určite je vo vašom okolí park, v ktorom lavičky budú.Typické lavičky, ktoré zvyknú byť v parku sú tieto. Bez ohľadu nato či zostávate doma alebo idete práve do parku, nezabudnite si obuť pevnú obuv, v ktorej vás nebudú bolieť nohy a pohodlné športové oblečenie. Chýbať by vám nemala ani fľaša na vodu. Môžete to urobiť aj tak, že skĺbite beh s cvičením.
A práve na beh je niekoľko užitočných pomocníkov, ktoré vám beh spríjemnia a umožnia vám mať všetky dôležité veci pri sebe. Existujú najrôznejšie púzdra na telefón. Ak si potrebujete vziať niečo na viac ako telefón, ideálne bude pre vás športové puzdro. Prejdime však k samotnému cvičeniu. Prvý cvik je výskok na lavičku. Podľa názvu už určite viete, o čo pôjde. Stačí vyskočiť zo zeme priamo na lavičku, a to oboma nohami. Hneď po skoku na ňu urobte menší drep a zároveň spojte ruky. Robte tento cvik tak, aby ste si udržiavali správne držanie tela a doskakovali celým chodidlom na lavičku. Späť z lavičky vždy zostupujte. Tento cvik opakujte 8 až 16 krát.
Druhý cvik je o niečo menej náročnejší a volá sa vzostup na lavičku. Stačí jednou nohou vzísť a druhú dvihnúť a vytiahnuť hore. Je to ako, keby ste išli po schodoch. Následne vzostupujte späť dole a cvik opakujte rovnako, ako pri tom minulom 8 až 16 krát. Drepovanie vám určite netreba predstavovať, pretože patrí k najzákladnejším cvikom, ktoré sú. Otočte sa chrbtom k lavičke ako, keby ste si na ňu išli sadnúť, ale len natoľko, aby ste len dotkli lavičky. Následne sa vráťte do prvej pozície. Nezabudnite pracovať aj rukami, ktoré vždy dajte k sebe pri drepe. Vo štvrtom cviku ide o výpady nôh.Opäť sa otočte lavičke chrbtom, ale nie tak blízko, ako pri predchádzajúcom cviku a jednu nohu na ňu vyložte.
Dôležitý je postoj aj druhej nohy, u ktorej by koleno nemalo predbehnúť špičku, keď urobíte výpad dole. Nato, aby bol cvik urobený správne je tak tiež dôležité, ako pri cvičení dýchate. Pri výpade musíte vydýchnuť a, keď sa budete vracať do pôvodnej pozície tak sa nadýchnite. Nezabudnite pri tomto cviku vystriedať nohy. Posledný cvik, ktorí si predstavíme sú kľuky, ktoré tiež určite poznáte. Je dôležité, aby ste ruky položené na lavičke mali ďalej od seba. Päty zatláčajte vzad zatiaľ, čo ich máte vystreté. Brucho by malo byť stiahnuté. Chrbát a zadok by mali byť pevné. Keď už ste v správnej polohe, nadýchnete sa a idete dole do kľuku. Keď sa vraciate späť do pôvodnej polohy vydýchnete. Tento cvik opakujte 8x.