Pozorovanie nočnej oblohy v zimnom období

Sledovanie nočnej oblohy v zimnom období

Od decembra do marca je obdobie, keď vaše pozorovania teleskopom budú veľkým zážitkom. Aj keď chlad možno nebude až tak príjemný faktor pri vašom pozorovaní, dlhé a tmavé noci vám budú priať. Nachystajte si teplé oblečenie a my vám v skratke predstavíme načo sa mate prichystať v zimných mesiacoch. Hviezdou nočnej oblohy bude v tomto období nepochybne súhvezdie Orionu a jeho hmloviny. V našom ponímaní predstavuje Orion lovca držiaceho v jednej ruke kyj a v druhej ochranný štít. Umiestnenie hviezd v súhvezdí Orion nenechali chladnými ani starovekých architektov v Egypte. Rozostavenie a veľkosti troch pyramíd v Gize úplne presne zodpovedajú hviezdam v Orionovom pás. Ako to v skutočnosti bolo, to sa už pravdepodobne nikdy nedozvieme.

Súhvezdie Orion

Súhvezdie Orion

Pravdepodobne najzaujímavejšia je Veľká hmlovina v Orione. Bude dobre viditeľná aj bez vesmírneho teleskopu. Ak pozorovanie budete vykonávať prostredníctvom akéhokoľvek triedra alebo malého astronomického ďalekohľadu, odhalí sa vám nádherný objekt. Platí, že čím väčší priemer astronomického ďalekohľadu použijete, tým sa vám naskytnú jemnejšie detaily. Hmloviny, Galaxy a ostatné objekty hlbokého vesmíru sa stále pozorovateľovi budú javiť v odtieňoch šedej farby, ale práve Veľkú hmlovinu v Orione M42 poniektorý pozorovatelia vidia ako slabo zelenkavý objekt. Spôsobené to môže byť jej vysokým jasom v porovnaní s ostatnými. Veľká hmlovina v Orione je asi najkrajšou hmlovinou na nočnej oblohe. Najjasnejšia časť uprostred hmloviny bola pomenovaná Trapéz.

Veľká hmlovina v Orione M42

Veľká Hmlovina

Tesne nad touto časťou sa nachádza hmlovina M43 (výčnelok nad M42). Rovnako ako predchádzajúca hmlovina M42, tak aj táto M43 je rovnako dobre pozorovateľná aj malým ďalekohľadom. Výrazný je tmavý pás prechádzajúci cez hmlovinu. Neďaleko severne od M43 sa nachádza ďalšia hmlovina. Tmavé prachové mračná stvárňujú bežiacu postavu, odkiaľ pochádza aj názov Bežiaci muž - NGC 1977. Hmlovina Bežiaci muž nie je až taká jasná hmlovina ako M42 a M43, preto je na jej pozorovanie potrebné použiť stredne veľké hvezdárske teleskopy.

Bežiaci muž NGC 1977

Hmlovina M43

Hviezda Alnitak je jasná vľavo z trojice na Orionovom páse. Vľavo hore od Alnitak je hmlovina Plamenná - NGC 2024. Táto hmlovina sa radí medzi ľahko pozorovateľné. Tmavé hmloviny, ktoré sa nachádzajú na pozadí hmloviny a pripomínajú plápolajúci oheň letných táborákov. Pod ňou nájdete hmlovinu IC 434, v ktorej je akoby vyhryznutá. Ďalšia veľmi známa temná hmlovina je B33 nazývaná Konská hlava. Ak budete chcieť pozorovať túto hmlovinu, bude potrebné zaobstarať si vesmírny teleskop s dlhším ohniskom alebo aspoň stredne veľký astro ďalekohľad. Ak sa na nočnej oblohe posuniete na sever Orionu, jeho hlava okolo hviezdy Meisse je tvorená hviezdokopou Cr 69. Ak ste fanúšikmi astrofotografie, namierte svoje foto vybavenie na krásnu hmlovinu s označením Sh2-264. Pre jej zachytenie budete potrebovať stredne dlhý teleobjektív a pár dlhších expozícií.
 

Orionov pás

 
Orionový pás
 

Betelgeuze

Ďalšia hmlovina, ktorá stojí za spomenutie aj pozretie je Barnadov oblúk (Sh2-276). Jedná sa o slabú hmlovinu, ktorá má tvar poloblúka a obklopuje skoro celé súhvezdie. Hmlovina pripomína veľké písmeno C. Na prvý pohľad pôsobí ako zoskúpenie zopár jasných hviezd, ale pri dlhej expozícii, citlivom snímači fotoaparátu vám odhalí všetky jej krásy.

V súhvezdí Eridanus, sa nachádza zaujímavá hmlovina, ktorá sa volá Hlava čarodejnice - NGC 1909. Hmlovina je osvetľovaná modrým svetlom z blízkej hviezdy Rigel. Hviezda Eridanus je ďalším obrom v našej galaxii. Veľkosť hviezdy je približne 20 násobkom veľkosti nášho Slnka. Ak použijete na svoje pozorovanie stredne veľký ďalekohľad, môžete ju pozorovať vo vzdialenosti 9 uhlových sekúnd. V tomto súhvezdí sa nachádza aj pár galaxií, ale žiadna z nich nie je výrazná. Na zimnej oblohe okrem Orionu, nájdete aj iné známe súhvezdie a to Býk. Oko súhvezdia Býk predstavuje hviezda Aldebaran. Táto hviezda taktiež patrí medzi obra. Aldebaran má 40 x väčší priemer ako Slnko. V tomto súhvezdí sa nachádzajú dve známe otvorené hviezdokopy a to Hyády a Plejády. Hyády sa nachádzajú v okolí hviezdy Aldebaran. Hviezdokopu tvorí niekoľko dobre pozorovateľných hviezd, ktoré môžete sledovať aj prostredníctvom malého ďalekohľadu.

Súhvezdie Býk

Hyády

Súhvezdie Býka obsahuje dva zaujímavé objekty a to pozostatky supernov. Jeden z nich môžete bez problémov pozorovať už stredne veľký ďalekohľadom, vďaka ktorému môžete vidieť aj jeho vláknitú štruktúru. Nazýva sa Krabia hmlovina - M1. Druhý objekt je takmer nemožné sledovať. Ak ho budete chcieť zachytiť bude potrebné využiť citlivú astronomickú kameru a dlhé minúty exponovania. Objekt vyzerá ako keby zamotané klbko nití. Označený je ako Sh2-240 alebo aj Sime 147. Na pozorovanie Krabiej hmloviny budete potrebovať dlhšie ohnisko. Pri druhom objekte si vystačíte s objektívom s ohniskovou vzdialenosťou okolo 200 – 300 milimetrov.

Krabia hmlovina

Krabia hmlovina

Druhou hviezdokopou, ktorá je možno ešte aj zaujímavejšou a populárnejšou, sú Plejády. Sú známe aj ako Sedem sestier alebo ľudovo Kuriatka. Hviezdokopu tvoria modrobiele horúce hviezdy, ktoré sú osvetľované hmlistými mračnami v popredí. Osvetľované časti sú častým záujmom fotografov v tomto období. Plejády môžete pozorovať ja voľným okom, ale ak použijete astronomický trieder, ukážu sa vám v plnej kráse. V tejto hviezdokope sa nachádza vyše 400 hviezd. Začiatočnícky pozorovatelia si zo začiatku často popletú plejády s malým vozom, lebo sa naňho naozaj podobajú.

Plejády

Plejády

V zime môžete tiež sledovať meteorický roj Gemenidy. Je charakteristický dobrou pravidelnosťou a vysokou aktivitou. V maxime čo nastáva približne okolo 12.-13. decembra, môžete očakávať až okolo 130 meteorov za hodinu. Gemenidy sa vyznačujú pomalými a zelenkavými stopami na oblohe. V zimnom období, vďaka nízkym teplotám dochádza k vytváraniu ľadových kryštálikov, ktoré sú potrebné na tvorbu halových javov. Ideálne je to v čase, keď je Slnko nízko nad horizontom, najviac je to viditeľné na horách. Vtedy môžete okolo Slnka pozorovať rôzne "dúhy" a farebné oblúky. Týchto a podobných úkazov je na oblohe počas dňa mnoho, ale málo ľudí sa počas dňa na oblohu pozerá, preto nie všetci o tom vedia.

Meteorický roj Gemenidy

Germinidy meteorický roj

 

Ak vás zaujíma viac informácii o astronomických úkazoch v roku 2023, môžete si pozrieť článok, ktorý sme si pre vás priplavili a nájdete ho na tomto linku.   V prípade, ak nevlastníte žiadny hvezdársky teleskop a chceli by ste si ho zaobstarať, tak vám pri výbere môže byť    nápomocný náš článok ako si vybrať správny teleskop alebo ako funguje hvezdársky teleskop. 

 

your-image-description