Aké je použitie astronomických filtov v praxi?

Použitie astronomických filtrov v praxi

 

Astronomické filtre sa používajú pri pozorovaní nebeských objektov, ako sú hviezdy, planéty, galaxie a hmloviny. Použitím filtrov sa zlepšuje kontrast, kvalita obrazu a eliminuje sa rušivé svetlo. Na trhu je mnoho druhov filtrov, ktoré sa používajú v závislosti od typu pozorovania a pozorovaného objektu. Jednoducho povedané, filtre vedia výrazne zlepšiť vnímanie ľudského oka, čisa jedná o detaily v slnečnej sústave alebo o vzdialené objekty vo vesmíre. Sú pozorovatelia, ktorí tvrdia, že aj bez filtra vidia čo potrebujú. Pokiaľ vám, ale filter pomáha lepšie vidieť, tak určite stojí zato ho používať. Ak sa astronomické filtre budu používať s rozumom, môžete značne pozdvihnúť svoju úroveň pozorovania.

Astronomické filtre fungujú na princípe blokovania určitej časti farebného spektra, vďaka čomu sa veľmi zvýrazňujú zostávajúce vlnové dĺžky. Farebné filtre pracujú na báze pohlcovania a prepúšťania pásiem žiarenia. Podľa popisu spoznáte, akú časť spektra odrážajú, a ktorú prepúšťajú. Filtre svetelného znečistenia a hmlovinové filtre sú úzko špecializované na prepúšťanie vybraných vlnových dĺžok. V prípade týchto filtrov je nevyhnuté zoznámiť sa s popisom príslušného filtra priamo od výrobcu. Farebné filtre sú označené číselným systém Wratten. Systém označovania filtrov bol vyvinutý spoločnosťou Kodak v roku 1909 a postupom času sa z neho stala norma. Nezáleží na tom, o aký filter ide, teda či sa používa na fotografovanie, v astronómii, či na iné účely, všetky používajú to isté označenie. Filtre je možné kombinovať, teda skladať na seba. Majte na pamäti, že čím viac filtrov použijete, tým nižšia je priepustnosť svetla.

astronomické filtre

 

č. 25 A Červený filter (priepustnosť 14%) veľmi dobre blokuje modré a zelené spektrum, vďaka čomu dostávame veľmi ostro ohraničený kontrast medzi útvarmi na povrchu Jupitera. Je tiež vhodný, ak chceme rozlíšiť polárne ľadové čiapočky a kráter Santa Maria na Marse. Z dôvodu zníženej priepustnosti svetla sa odporúča filter používať iba na teleskopy s apertúrou 150mm a viac. Je tiež vhodný na pozorovanie Venuše. Okrem toho, že tlmí svetelný jas ponúkne aj zaujímavý pohľad na jej zamračenú atmosféru.

č. 23A Svetločervený filter (priepustnosť 25 %) je to ďalší skvelý filter, ktorý môžete použiť pri pozorovaní Marsu, Jupitera a Saturnu. Preto, že má zníženú priepustnosť svetla, nie je vhodný pre vesmírne ďalekohľady s priemerom 6" a menšie. Funguje veľmi podobne ako filter č. 21 (oranžový filter) a č. 15 (tmavo žltý filter), ale poskytuje vyšší kontrast. Je ideálny pre denné pozorovanie Merkúra a Venuše lebo zvyšuje kontrast medzi planétami a jasnou modrou oblohou.

č. 23 svetlo červený astronomický filter

č. 47 Fialový filter ( priepustnosť 3%) silne blokuje červené, žlté a zelené spektrum. Vďaka tomu sa fialový filter hodí na pozorovanie Marsu a jeho polárnych ľadových čiapočiek. Vďaka nízkej priepustnosti svetla a schopnosti vylepšiť pozorovanie rôznych javov v atmosfére sa stáva fialový filter jasnou voľbou pri pozorovaní Venuše. Je tiež užitočný pre zlepšenie kontrastu v systéme Saturnových prstencov. Zlepšuje tiež viditeľnosť detailov na Mesiaci. Skúste s ním pozorovať aj Jupiter a Galileove mesiace. Planéta Jupiter bude elektricky fialová a mesiace sa budú javiť ako ružové.

č. 47 fialový astronomický filter

č. 38A Tmavo modrý filter (priepustnosť 17 %) je skvelou voľbou pre pozorovanie Jupitera lebo úplne blokuje červené a oranžové vlnové dĺžky, vďaka čomu zvyšuje kontrast Veľkej červenej škvrny. Tiež je vhodný na pozorovanie povrchu Marsu a rôznych miestnych javov, napr. prašných búrok. Zvyšuje kontrast v prstencoch Saturnu. Keďže zabezpečuje nízku priepustnosť svetla, tak sa hodí aj na pozorovanie Venuše, kde sa zvyšuje kontrast a viditeľnosť jemných mrakov. Tmavo modrý filter používajte len s astro ďalekohľadmi s priemerom 8" a viac.

č.38 tmavo modrý filter

č. 8 Svetlo žltý filter (priepustnosť 78%) je najviac používaný. Ideálny je na zlepšenie viditeľnosti detailov v červenom a oranžovom spektre na pásoch Jupitera. S hvezdárskym ďalekohľadom s priemerom 10" a viac je tiež vhodný zvýšenie kontrastu krátera Santa Maria na Marse a lepšie rozlíšenie detailov na Uráne a Neptúne. Ak máte astro ďalekohľad s priemerom 8" a viac je filter skvelý aj na zvýšenie kontrastu a jasu detailov na Mesiaci.

č.8 svetlo žltý astronomický filter

č. 11 Žlto-zelený filter (priepustnosť 78 %) je ideálny na zobrazenie detailov na povrchu Jupitera, a do určitej miery aj Saturnu. Filter by mal aj mierne zlepšovať viditeľnosť detailov krátera Santa Maria na Marse, Uránu a Neptúnu. Žlto-zelený filter sa tiež hodí pre hvezdárske ďalekohľady s priemerom 10" alebo viac. Je to presne Tento filter je presne ten, ktorý som používal pri pozorovaní Jupitera po tom, čo sa v roku 1994 zrazil s kométou Shoemaker-Levy. Dali sa tak pozorovať aj tie najneuveriteľnejšie detaily v oblasti dopadu tohto zrazenia.

č. 11 žlto-zelený filter

č. 12 Žltý filter (priepustnosť 74 %) zvyšuje viditeľnosť červených a oranžových obrysov Jupitera a Saturnu. Blokuje modrú a zelenú vlnovú dĺžku. Taktiež zvyšuje jas oranžových a červených obrysov Marsu a zároveň znižuje alebo blokuje, svetelnú priepustnosť modrých a zelených plôch, čo má za následok zvýšený kontrast medzi dvoma druhmi útvarov. Navyše zvýrazňuje modré mraky v atmosfére Marsu. Ak vlastníte vesmírny ďalekohľad s priemerom 6" a viac môžete so zvýšením kontrastom pozorovať obrysy na Mesiaci.

č.12 žltý astronomický filter

 

č. 15 Tmavo žltý filter (priepustnosť 67 %) je vhodný na pozorovanie obrysov povrchu Marsu a jeho polárnych ľadových čiapočiek. Môžete s ním pozorovať so zvýraznenými oranžovými a červenými obrysmi, pásov a girlánd Jupiter a Saturn a nízkych mrakov na Venuši. Keďže tmavo žltý filter skvele zvyšuje kontrast, skúste ho použiť na pozorovanie mesačného povrchu. Odporúčame ho použiť aj pri dennom pozorovaní Venuše a Merkúru.

č.15 tmavo žltý filter

č. 58 Zelený filter (priepustnosť 24 %) blokuje väčšinu červených a modrých vlnových dĺžok, čím zvyšuje ich kontrast v ľahších častiach povrchu Jupitera. Taktiež vylepšuje zobrazenie mrakov, polárnych oblastí a pásov na Saturne. Je perfektný aj pri zvyšovaní kontrastu polárnych ľadových čiapočiek na Marse a dosť dobre zvyšuje aj kontrast atmosférických obrysov na Venuši. Aj pri tomto filtri platí, že z dôvodu nižšej úrovne priepustnosti svetla by sa nemal používať s vesmírnym ďalekohľadom menšími ako 8".

č. 58 zelený astronomický filter

č. 21 Oranžový filter (priepustnosť 46 %) znižuje priepustnosť modrej a zelenej vlnovej dĺžky. Tým sa zvyšuje kontrast medzi týmito oblasťami a oblasťami v červenej, žltej či oranžovej časti spektra. Je perfektný na pozorovanie Marsu. Zvyšuje ostrosť hraníc medzi hore spomenutými oblasťami na povrchu planéty. Môžete ním kľudne pozorovať aj Jupiter so zvýšením kontrastom pásov a viditeľnosti Veľkej červenej škvrny. Taktiež zvyšuje viditeľnosť detailov na povrchu Saturnu. Oranžový filter funguje veľmi podobne ako č. 15 tmavo žltý filter, ale zvyšuje o niečo viac kontrast.

č. 21 oranžový astronomický filter

č. 80A Modrý filter (priepustnosť 30 %) Veľa pozorovateľov sa zhodne na tom, že ak by ste si mali zaobstarať len jeden filter, tak by to jednoznačne mal byť modrý filter. Astronomický filter č.80A je najlepší a najobľúbenejší pre pozorovanie detailov na Saturne a Jupiteri. Zvyšuje kontrast prúdov a girland v Jupiterových oblačných pásoch a detailov Veľkej červenej škvrny. Prostredníctvom tohto filtra uvidíte detaily Saturnových pásov a jeho polárnych oblastí. Modrý filter je tiež veľmi užitočný pri pozorovaní Mesiaca. Môžete skúsiť s týmto filtrom zamerať aj na dvojhviezdu Antares. Funguje perfektne, hlavne vo fáze, kedy sú obe hviezdy najďalej od seba.

č. 80 A modrý filter

 č. 82A Svetlomodrý filter (priepustnosť 73 %) dobre funguje na pozorovanie Jupitera, Marsu, Saturnu a Mesiaca. Jeho svetlomodrá farba zvýrazňuje oblasti s nízkym kontrastom a súčasne bráni významnému zníženiu celkovej svetelnosti. Skúste so svetlomodrým filtrom pozorovať niektorú z jasných galaxií. Aj tento filter skúste použiť, aby ste rozlíšili obe časti dvojhviezdy Antares. Hodí sa na to ako filter č. 80A (modrý filter).

č.82A svetlo modrý filter

 

 V prípade, ak by ste mali záujem o iné astronomické filtre ako boli spomenuté v článku, môžete si pozrieť našu ponuku na tomto linku /mesacne-slnecne-planetarne-filtre/
your-image-description