Aký astro teleskop si zvoliť na cestovanie?
Cestujete často a radi by ste si nosili svoj teleskop so sebou? Hvezdársky teleskop vhodný na cestovanie by mal byť ľahký, kompaktný a ľahko prenosný. Vo väčšine to znamená obmedzenie veľkosti apertúry, teda veľkosti priemeru šošovky alebo zrkadla, ktoré zachytávajú alebo odrážajú svetlo na 3-4 palce, čo je 76-102mm. Aj keď sa vám to hneď nezdá, ale so zväčšujúcou sa apertúrou sa astro teleskop stáva veľmi rýchlo rozmerným. Vhodný by mohol byť napríklad refraktor s krátkou ohniskovou vzdialenosťou alebo dobový teleskop s teleskopickou trubicou. Taktiež môžete zvážiť kompaktný katadioptický teleskop, akým je napríklad Maksutov-Cassegrain.
Najdôležitejšie je, aby astro teleskop vyhovoval vašim potrebám a požiadavkám, a aby ste ho ľahko preniesli so sebou na cesty. Pri danej apertúre sú reflektory zväčša tou najlacnejšou možnosťou z 3 optických dizajnov. Reflektory však patria k rozmerným astro teleskopom a je pri nich potrebná pravidelná kolimácia zrkadiel, hlavne, ak budete teleskop často prepravovať. Refraktory sú zasa pevnejšie a ich optika je viac menej bezúdržbová, ale ich cena stúpa so zväčšujúcou apertúrou. Katadioptrické teleskopy, využívajú kombináciu zrkadla a šošovky a ponúkajú kompaktné tubusy a relatívne nízku hmotnosť.
V prípade ak nebudete rozumieť niektorým pojmom pri výbere teleskopu, môžete sa pozrieť na slovník pojmov, ktorý sme si pre vás pripravili.
Teleskop na cestovanie má nasledujúce výhody:
Teleskop na cestovanie môže mať nasledujúce nevýhody:
Malé upozornenie. Statív, ktorý je dobrý na fotografovanie nemusí byť vhodný pre astronomické účely. Zväčša platí, že dostatočný fotostatív udrží tubus teleskopu s hmotnosťou rovnakou hmotnosti statívu. Ideálnejšie je, ak statív váži viac ako tubus.
Ak si neviete radi s výberom astro teleskopu, skúste sa pozrieť na náš článok, v ktorom nájdete infomácie ako si vybrať mikroskop /blog-o-teleskopoch/ako-si-vybrat-spravny-teleskop/
Ak pri svojom cestovaní nemáte dosť voľného miesta pre teleskop, v takom prípade je vhodné sa poobzerať po binokulárnych astro ďalekohľadoch. Aký priemer objektívu zvoliť? Na pozorovanie nočnej oblohy si zvoľte ďalekohľad s priemerom objektívu najmenej 30mm, ideálne 50mm. Ako zistiť, aký má priemer objektívu ďalekohľad, ktorý už vlastníte? Na ďalekohľade v blízkosti okulárov sa nachádzajú dve čísla, ktoré sú oddelené znakom ×. Prvé číslo je zväčšenie, druhé číslo je veľkosť objektívov v mm. Za všeobecne najlepší parameter pre nočné pozorovanie je 8x50, ale aj najskromnejšie 7x35-ky vám môžu odhaliť, nejaké trofeje nočnej oblohy, ako napr. galaxia Androméda, Veľká hmlovina v Orióne, hviezdokopa Plejády a mnohokrát aj z hotelového okna.
Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako funguje teleskop, môžete si prečítať článok, ktorý sme si pre vás pripravili na tomto linku /blog-o-teleskopoch/ako-funguje-hvezdarsky-teleskop/.
My odporúčame tieto teleskopy na cesty:
- Hvezdársky ďalekohľad/teleskop Bresser Classic 70/350 AZ /sosovkove-teleskopy-2/hvezdarsky-dalekohlad-teleskop-bresser-classic-70-350-az/