Hvezdársky teleskop je objav, ktorý spôsobil prevrat v skúmaní astronómie v celej histórii ľudstva. Teleskop je optický prístroj, ktorý sa stal centrálnym nástrojom v astronómii, vďaka ktorému nastalo mnoho pokrokov a lepšie pochopenie hlbokého vesmíru. Vlastností šošoviek a zrkadiel obsiahnutých v astro teleskope sú zodpovedné za spracovanie svetla, ktoré vyžarujú pozorované predmety, aby ich ľudské oko mohlo zachytávať vo zväčšenej podobe.
V dnešnej dobe si môžete zvoliť rôzne dizajny, parametre hvezdárskeho teleskopu a taktiež si môžete zaobstarať rôzne príslušenstvo k optickým prístrojom. Pred tým, než sa rozhodnete zaobstarať si svoj prvý teleskop bolo by vhodné sa oboznámiť s tým, ako astro teleskop funguje, z čoho je zostavený a aké sú obmedzenia pri pozorovaní nočnej oblohy. Získaním týchto informácii, tak predídete sklamaniu z nevhodného nákupu, pretože mnoho ľudí presne nevie ako funguje teleskop a majú rôzne očakávania. Stáva sa, že ľudia majú mylnú predstavu o tom, čo cez hvezdársky teleskop uvidia. Očakávajú, že budú vidieť planéty do detailov, prípadne viac detailov, než môže zakúpený teleskop odhaliť cez svoju optiku. Napríklad predpokladajú, že pozorované planéty budú obrovské a krásne, ako na záberoch urobených vesmírnou sondou, ale v skutočnosti to tak nie je. V našom e shope nájdete širokú ponuku teleskop a príslušenstva k ním. Všetky teleskopy si môžete prezrieť na tomto linku /teleskopy-3/.
Preto by sme vám chceli v pár krokoch priblížiť ako teleskop na hviezdy funguje, čo treba brať do úvahy, aby ste sa ho naučili správne obsluhovať a zamerať na pozorované ciele. Aby ste pochopili, ako astro teleskop funguje a čo s ním môžete pozorovať, je potrebné mať na pamäti týchto pár veci:
✓ Musíte pochopiť správanie ľudského oka, aby ste zlepšili svoje zručnosti. Oko sa skladá zo zrenice, ktorá funguje ako šošovka a sietnice, ktorá odráža svetlo. Ak pozorujeme vzdialené objekty svetlo ktoré vyžarujú je vzácne. Zornica nášho oka odráža malý obraz na sietnici. Ak je pozorovaný objekt bližšie, vyžaruje viac svetla a zväčšuje sa.
✓ Vybrať si právny typ teleskopu. Naštudovať si ako funguje. Najbežnejšie sú refraktorové teleskopy, ktorých objektívom je šošovka alebo reflektory, ktorých objektív tvorí zrkadlo. Tieto teleskopy zhromažďujú čo najviac svetla z pozorovaného objektu, zaostrujú toto žiarenie a nasmerujú ho do oka. Zásluhou toho je, že vzdialené objekty sú väčšie a lepšie viditeľné.
Aby ste naozaj vedeli, ako hvezdársky teleskop funguje, je potrebné poznať jeho časti. Existuje niekoľko druhov astro teleskopov, ktoré môžu používať okrem šošoviek aj zrkadlá. Hlavnou funkciou všetkých teleskopov je sústrediť čo najviac svetla a poskytnúť ostrý obraz pozorovaných vzdialených objektov.
✓ Bod, v ktorom sa sústreduje svetlo sa nazýva ohnisko. Vzdialenosť od šošovky k ohnisku sa teda nazýva ohnisková vzdialenosť. Ohniskový pomer alebo polomer je pomer medzi clonou a ohniskovou vzdialenosťou, predstavuje svetelnosť systému a rovná sa počtu f-stop umiestnených pozdĺž ohniskovej vzdialenosti (ohniskový pomer = ohnisková vzdialenosť / clona). Malý ohniskový pomer (f/4) vám poskytne jasnejší obraz ako veľký ohniskový pomer (f/10). Ak chcete zhotovovať astrofotografie je vhodné si zvoliť hvezdársky teleskop s malým ohniskovým pomerom, pretože expozičný čas bude kratší.
✓ Čím je väčší priemer teleskopu, tým viac svetla zachytí a výsledný obraz bude svetlejší. Tento faktor je dôležitý pre pozorovanie takmer všetkých nebeských objektov, ktoré sú veľmi slabé. Zdvojnásobenie priemeru teleskopu zoštvornásobí plochu, ktorá prijíma svetlo. To znamená, že 12-palcový teleskop dostane 4-krát viac svetla ako 6-palcový teleskop.
✓ Ak budete zväčšovať clonu, budeme vidieť hviezdy s magnitúdou slabšie. Veľkosť je jas nebeského objektu. Hodnoty magnitúdy blízke k 0 sú jasné. Záporné magnitúdy sú veľmi jasné. Oko môže vidieť až do 6 magnitúdy, teda môžete pozorovať najslabšie hviezdy na hranici viditeľnosti.
✓ Teleskopy, ktoré disponujú väčším priemerom umožňujú pozorovať nie len tmavšie objekty, ale aj mnoho detailov, to znamená, že sa zvyšuje rozlíšenie. Rozlíšenie vesmírneho teleskopu môžete otestovať pozorovaním vzdialenosti medzi dvoma hviezdami, ktorých zdanlivú alebo uhlovú vzdialenosť poznáte.
Pozorovanie jednotlivých planét
Mesiac: Najľahší objekt na pozorovanie hvezdárskym teleskopom je Mesiac. Zvyčajne sa pozoruje v noci, ale dá sa aj počas dňa časť mesiaca. Bezmála každý teleskop od najmenších teleskopov určených pre začiatočníkov až po najdrahšie neprofesionálne teleskopy, poskytujú perfektný pohľad na povrch lunárneho priestoru. Môžete pozorovať krátery, údolia, roviny a hory.
Venuša: Venuša je takzvaná mračná planéta, preto nie je pozorovateľných veľa detailov. Aj napriek tomu tiež prechádza cez fázy, tak ako Mesiac, a tieto môžete pozorovať cez teleskop. Venuša vyzerá ako biely, jasný objekt a je niekedy nazývaná "Večernica" alebo "Ranná hviezda" podľa toho kedy ide. Väčšinou ju sledovatelia hľadajú pred východom slnka alebo po západe slnka.
Mars: Mars je pútavá planéta a veľa začínajúcich pozorovateľov chcú vidieť detaily povrchu planéty. Ak je Mars k dispozícii, je jednoduché ho nájsť na oblohe. Cez malé astro teleskopy môžete pozorovať červenú farbu, polárne čiapky a tmavé oblasti na povrchu Marsu. Avšak, ak chcete pozorovať viac je potrebné silnejšie zväčšenie. Pozorovatelia s teleskopmi s vyšším zväčšením napr 100x až 250x by mohli pozorovať mraky na Marse.
Jupiter: Mohutná planéta Jupiter ponúka pozorovateľom sledovať svoje štyri najväčšie mesiace Io, Europa, Callisto a Ganymede celkom jednoducho. Dokonca aj s tými najmenšími teleskopmi, teda menej ako 6 "clony môžete pozorovať oblačno-pásové pásy a zóny, najmä tmavé. Ak na Zemi budú dobre podmienky na pozorovanie môžete s väčšími astro teleskopmi môcť vidieť pásy a zóny podrobnejšie a taktiež budete mať lepší výhľad na Jupiter. Pre najširší pohľad, je potrebné vložiť okulár s nízkym výkonom. Detaily, zväčšite čo najviac, aby ste videli jemné detaily.
Saturn: Pri pozorovaní s menším teleskopom sa ľahko zobrazujú krúžky a najväčší mesiac Titan. Aj s tým najmenším teleskopom môžu ľudia pozorovať prstence a odhaliť záblesky oblačnosti na planéte. Ak chcete dosiahnuť naozaj detailný pohľad je potrebné vložiť okulár s vysokým výkonom na stredný až veľký teleskop.
Urán a Neptún: Najobľúbenejšie obrie planéty Urán a Neptún, sa dajú pozorovať aj pomocou malých teleskopov. Niektorí pozorovatelia tvrdia, že ich spozorovali aj pomocou ďalekohľadu s vysokým výkonom. Pozorovaný Urán vyzerá ako malý modro-zelený bod svetla v tvare disku. Neptún je taktiež modrozelený. Planéty sa nachádzajú ďaleko, ale je možné ich nájsť za pomoci dobrého hviezdneho grafu a správneho rozsahu.
Merkúr: Planéta Merkúr je náročným objektom na pozorovanie, pretože sa nachádza blízko Slnka. Nikdy sa nepozerajte smerom k Slnku bez náležitého filtra, pretože riskujete poškodenie zraku. Počas časti obežnej dráhy je Merkúr dostatočne vzdialený od slnečnej žiary, vďaka čomu ho môžete pozorovať prostredníctvom astro teleskopu. Tieto časy obežnej dráhy sa nazývajú "najväčšie západné predĺženie" a "najväčšie východné predĺženie". Merkúr sa vám bude javiť ako slabý, ale zreteľný bod svetla. Bude pozorovateľný buď hneď po západe slnka alebo pred východom slnka. Treba si dávať veľký pozor na zrak!
Začiatok pozorovania:
✓ Ubezpečte sa, že astro teleskop je správne pripojený k jeho statívu. Musí stať pevne na zemi. Väčšina montáži ma nastaviteľný stojan, preto si ho jednoducho môžete prispôsobiť.
✓ Uistite sa, že všetky okuláre a iné prídavné zariadenia sú v poriadku.
✓ Je vhodné nechať teleskop prispôsobiť sa vonkajšej teplote. Môže to trvať aj 30 min. Za ten čas si môžete nachystať všetko čo budete potrebovať pri svojom pozorovaní.
✓ Spolu s teleskopom sa vo väčšine sadách nachádzajú aj okuláre. Nebude na škodu, ak si pozriete návod na použitie, kde by ste mali mať uvedené, že ktorý z okulárov je vhodný na pozorovanie planét. Vo všeobecnosti sú to okuláre s dĺžkou 3 až 9 mm, ale závisí to od veľkosti a ohniskovej vzdialenosti teleskopu.
✓ Je dobré pred začatím pozorovania mať informácie, ktoré hviezdy budú v danom čase na oblohe. Existujú aj mobilné aplikácie, kde sa tieto informácie môžete dozvedieť napr. StarMap.
✓ Ak ste toto všetko splnili, môžete začať svoje pozorovanie :)
✓ Aj keď to na začiatku možno vyzerá komplikovane, ale po získaní skúsenosti, to nie je nič zložité. Ak by ste si nevedeli s niečím rady, tak sa môžte kľudne obrátiť na nás a my vám radi poradíme :) Viac o to ako si vybrať správny teleskop, prípadne ak nerozumiete niektorým pojmom sa dozviete na tomto linku /blog-o-teleskopoch/. Ak chcete mať informácie kedy sa bude diať nejaké vesmírne divadlo to si môžete pozrieť v tomto článku, ktorý sme si pre vás pripravili /clanky-o-optickych-pristrojoch/astronomicke-udalosti--javy-a-ukazy-v-roku-2023/