Ako si zariadiť domácu dielňu ľahko a lacno?

Patríte medzi domácich kutilov a už vás nebaví hľadať náradie rôzne v krabiciach, v pivnici alebo v garáži medzi hŕbou vecí vždy keď ho práve potrebujete? Alebo len cítite, že už nastal konečne čas vytvoriť si miesto len pre seba, kde môžete popustiť uzdu svojej kreativite? Usporiadanie domácej dielne i jej zariaďovanie môže byť náročné nielen organizačne, časovo ale aj finančne. Zariaďovanie domácej dielne je dlhodobý proces. Po čase sami zistíte, aké náradie potrebujete, či je potrebné doplniť úložný priestor a kde v miestnosti, prípadne s čím sa vám pracuje lepšie a kde a s čím naopak horšie. Prinášame vám preto 7 tipov: Ako si zariadiť domácu dielňu ľahko, chytro a bez zbytočných nákladov a aké vybavenie do dielne by Vám určite nemalo chýbať. Využiť pri tom môžte aj kvalitné a cenovo dostupné produkty nášho e-shopu. 

 

1. Výber vhodného priestoru 

Vyberte priestor, ktorý je dostatočne veľký na to, aby ste mohli pracovať a uložiť potrebný nábytok, nástroje a materiály. V tomto priestore by ste mali mať najmenej dve elektrické zásuvky a prívod vody s umývadlom. Ak priestor takéto kritériá nespĺňa mali by ste kontaktovať odbornú firmu aby vám do vašej budúcej dielne zapojila elektroinštaláciu alebo prípojku vody. Ak plánujete využívať aj stroje s väčším odberom ako napríklad sústruh, frézu, či rôzne drevoobrábacie stroje mali by ste si zriadiť takisto aj zásuvku na 380V. Dôležitá je aj pevná a kvalitná podlaha.

majster v zariadenej domácej dielni

 

2. Vybavenie

Zabezpečte si základné nástroje ako sú skrutkovače, kliešte, kladivá, pílky a podobne. Je dobré si zabezpečiť aj rôzne sady pracovného náradia ako napríklad sady kľúčov, hlavíc, bitov, závitníkov či vyrezávačov. Kúpa takejto sady vás vyjde oveľa lacnejšie ako keby ste si mali kupovať jednotlivé nástroje samostatne a navyše nikdy neviete kedy budete ten ktorý rozmer náradia potrebovať. V závislosti od druhu remesla budete možno potrebovať aj špeciálne nástroje ako napríklad frézu, sústruh, stojanovú vŕtačku, elektrickú pílu, spájkovačku, kompresor, zverák, AKU náradie a podobne.

nástroje v dielni

 

3. Poriadok a usporiadanie 

Uistite sa, že budete mať všetko usporiadané a uložené na miestach, kde sa ľahko dostanete k potrebným nástrojom. Použite regále, skrinky, toolboxy, dielenské vozíky na náradie police a organizéry na stenu na uskladnenie materiálov a nástrojov. Chémiu, nebezpečné a horľavé kvapaliny by ste mali umiestniť do uzamykateľných kovových skríň aby boli mimo dosahu detí. Zo začiatku si môžte kľudne jednotlivé úložne miesta označiť aj nálepkami kde je čo umiestnené. Tým, že budete mať všetko svoje náradie úhľadne usporiadané ušetríte drahocenný čas, ktorý by ste inak venovali hľadaniu konkrétneho náradia či skrutiekNa uržiavanie poriadku je vhodné mať v dielni kompresor, ručný vysávač či výkonný priemyselný vysávač na suché i mokré vysávanie. Nezabudnite tiež na menšie utierky a handričky, ktorými očistíte svoju pracovnú plochu.

vysávanie v dielni s priemyselným vysávačom

 

4. Osvetlenie 

Osvetlenie je veľmi dôležité pre prácu v dielni. Zabezpečte si dostatočné osvetlenie, aby ste videli, čo robíte. Najlepšie je zvoliť si nejaké intenzívnejšie svetlo ako napríklad neónku. Na svojom pracovnom stole by ste mali mať aj stolnú lampu ak budete vykonávať detailnejšiu prácu ako je napríklad spájkovanie.

osvetlenie v dielni

 

5. Bezpečnosť 

Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste. Používajte pri práci ochranné pomôcky ako sú ochranné okuliare, sluchadlá, rukavice, respirátory a podobne. Ako všetci vieme tak pri práci v dielni sa človek často zašpiní tak nezabudnite si zabezpečiť aj vhodný pracovný odev a pracovnú obuv. Pre každý prípad budete potrebovať aj lekárničku. Tá by mala byť niekde na viditeľnom mieste najlepšie na stene. Dbajte na bezpečnostné opatrenia.

ochranné pracovné pomôcky do dielne

 

6. Pevný pracovný stôl je základ 

Dielňa bez kvalitného dielenského stola je ako murár bez malty. Vhodné je preto voliť pracovný stôl do dielne s odolnou doskou a dostatočne veľkým pracovným priestorom. Stôl nemusí byť nový, avšak o stabilite a výdrži staršieho stola by sme mohli diskutovať. Do kvality sa určite oplatí investovať. Kvalitný stôl zaručí výdrž aj pri veľkom namáhaní ešte mnoho rokov. aby ste mohli pracovať bezpečne a efektívne. Pracovná doska dielenského stola by mala byť aspoň 2,5 cm hrubá s nosnosťou minimálne 350 kg. Ideálnym materiálom je napríklad kov, buková škárovka alebo tvrdý masív s vodeodolnou úpravou. Pre domáce dielne je ideálnym riešením aj stôl značky Strend Pro z našej ponuky, ktorý je nielen cenovo dostupný, ale vrátane odolnej pracovnej dosky poskytuje aj dostatok zásuviek pre drobné súčiastky a náradie.

dielenský stôl

 

7. Ventilácia a vykurovanie 

Zabezpečte si dobrú ventiláciu, aby ste zabránili hromadeniu horľavého prachu a nebezpečných plynov. Dôležité je takisto zvoliť si vhodné vykurovanie vašej dielne počas zimných mesiacov. Treba si zvážiť či vám postačí lacnejší elektrický ohrievač alebo radšej zainvestujete do plynového či naftového ohrievača s menšou spotrebou energie. Najúspornejším riešením pre vašu dielňu všakkrbové kachle na tuhé palivo, ktoré takisto nájdete v našej ponuke.

 
kachle v dielni

 

Záver

Vďaka týmto krokom by ste mali byť schopní zariadiť funkčnú a bezpečnú dielňu, ktorá vám umožní pracovať efektívne a s maximálnou produktivitou. Pamätajte, vaša dielňa sa stane miestom, v ktorej budete tráviť veľa času. Myslite teda aj na odpočinok pri rozrobenej práci. Okrem práce si určite vo svojej dielni takisto budete chcieť pripraviť aj dobrú kávu, čaj a dopriať si pri práci zaslúženú prestávku a relax. Zútulnite si svoju dielňu podľa svojich požiadaviek. Taktiež si môžte do domácej dielne zaobstarať napríklad aj kvalitný pracovný bluetooth reproduktor, ktorý vydrží občasný pád, ale zároveň bude odolný aj proti prachu. Hudba navyše ovplyvní vaše tempo, náladu a poslúži ako výborná kulisa. Prajeme veľa šťastia pri zariaďovaní vašej dielne!

your-image-description