Údržba a čistenie domácich spotrebičov

Upratovanie patrí k našej domácej rutine, ktorej sa jednoducho nevyhneme ak chceme mať čisto a útulne. Ale nie každý čistiaci prostriedok či babský recept je vhodný na každý povrch. V článku vám poradíme, ako sa v prostriedkoch vyznať, aký domáci recept vám 100% pomôže a akým spôsobom bude čistenie rýchlejšie.

 

Ako vyčistiť spotrebiče v kuchyni?

 

V kuchyni každodenne pripravujeme najrôznejšie jedlá, ale aj nápoje a bohužiaľ, bez neporiadku sa to neobíde. Kuchyňu je nutné umývať a udržiavať čistú priebežne, aby ste v nej mohli fungovať. Je to aj, preto, že uschnutá špina sa horšie a dlhšie odstraňuje. Obklady kuchynskej linky nám dávajú zabrať, pretože vďaka varení a smažení neustále špinavé a mastné. Ale samozrejme to záleží aj od toho, čo varíte. S takouto mastnotou si najlepšie poradí handrička z mikrovlákna spolu s  odmasťujucou dezinfekciou Sanytol. Samozrejme aj v tomto prípade máme pre vás, aj recept na domáci prostriedok pokiaľ sa chcete vyhnúť používaniu chémie. Pokiaľ ste siprečítali nejaký článok, kde popisujeme, ako si pripraviť domáci prostriedok na upratovanie, ako to bolo napríklad zmienené aj v článku o tom, ako vyčistiť odpad.

Určite vás neprekvapí, keď jeden z prostriedkov, ktorí môžete použiť je biely ocot. Ten môžete použiť prakticky na čokoľvek s výnimkou drevenej podlahy či mramoru. Inak na tom nie je ani sóda bikarbóna, ktorú pozná každá správna gazdinka. skvelé antibakteriálne účinky. Podobne je na tom aj citrón. Tieto tri nepostrádateľné produkty sa dajú použiť jak samostatne tak aj spolu. Handrička z mikrovlákna sa tiež skvelo hodí na čistenie dvierok na kuchynskej linke, a to predovšetkým okolo sporáka a digestora, kde je najviac špiny. Pri jej použití máte istotu, že sa nábytok nepoškodí. Na škáry medzi kachličkami, ktoré sú zašednuté použite prostriedok, ako je savo či iný prostriedok obsahujúci chlór. Ten im vráti stratenú žiarivosť a lesk. Nezabúdajte ani na úchytky, ktoré sa tiež zvyknú zašpiniť.

Na batérie používajte výhradne prostriedky bez chlóru buď zmieňovaný, domáci alebo dezinfekciu Sanytol v praktickom balení. Rovnako sapoužiť aj slabý octový roztok. Niektoré tipy elektrických šporákov vrátane stavaných majú sklokeramickú dosku. Ak vás očaril šporák, ktorý touto doskou disponuje,  nemusíte sa vôbec báť, že bude jej údržba nejak namáhavá keďže ide o sklo. Vezmite si obyčajnú hubku na riad, ktorú namočíte prípade použite vlhčený ubrúsok. Ak voda nebude stačiť, obstarajte si škrabku určenú na sklokeramické platne. si už s hrubou nečistotou poradí. Určite sa vyhnite použitiu drôtenky či iných ostrých predmetov. Ak by ste nato však pozabudli, na doske by sa urobili ryhy, do ktorých by sa usádzala všetka nečistota.

Samotný šporák, keďže je najviac používaný spotrebič z celej kuchyne, nám dáva zabrať. A to hlavne v prípade, že ho včas zabudnete vyčistiť a špina zaschne. Aby ste sa tomu vyhli, čím skôr zotrite nečistotu navlhčenou handričkou. Povrchy, ktoré nerezové čistite opatrne. Ak je nerezový povrch umytý dokonalo, krásne sa leskne a je radosť sa na neho pozerať. Ale cesta k žiarivo čistému povrchu nie je tak jednoduchá. Je veľmi náchylný na škrabance, preto nie je dobré naň použiť hrubú hubku či tekutý piesok. Naň sa okrem už zmieňovanej utierky použiť aj ocot, ( pokiaľ vám nevadí jeho pach ) použiť smiete, aj olivový olej. Stačí iba pár kvapiek k tomu, aby sa povrch leskol akoby bol úplne nový. Okrem šporáka je veľmi dôležitá a podstatná aj chladnička s mrazničkou, bez ktorej by nebola kuchyňa kuchyňou.

Aj, keď máte chladničku, ktorá je samoodmrazujúca, odporúčame vám, aby ste ju čistili raz do mesiaca. Je to aj vďaka vlhkému prostrediu, ktoré je v chladničke. To je ideálne miesto nato, aby sa v ňom tvorili plesne a baktérie. Preto potraviny, do nej dávajte výhradne iba zabalené. Poličky a zbytok chladničky umyte savom, ktoré po 30 minút musíte opláchnuť pitnou vodou. Ale samozrejme sapoužiť aj v tomto prípade ocot, ten dokonalo pohltí všetok nepríjemný zápach. Použiť môžete aj sódu, ktorú v chladničke rozsypete prípadne do chladničky položíte po vyčistení polovičku citrónu. Organizácia a skladovanie potravín je tiež veľmi dôležitá k tomu, aby ste v chladničke udržiavali poriadok. Ak chcete vedieť ako nato, prečítajte si článok Praktické tipy na úspešné upratovanie.

 

Čistenie šporáku hubkou.

 

A čo tie v kúpeľni?

 

Kúpeľňa, rovnako, ako kuchyňa patrí k miestnostiam, ktoré sa najčastejšie využívajú. Nie, lenže v nej vykonávame hygienu, ale mnohý z nás v nej majú práčku prípadne aj sušičku. A ako určite viete aj tieto spotrebiče je nutné pravidelne čistiť, aby nám dobre a dlho slúžili. Je dôležité čistiť na práčke bubon, pretože ak to tak neurobíte, bude vám bubon zapáchať a tento pach sa prenesie aj na vaše čerstvo vyprané prádlo. Keďže všetka nečistota ide cez filter zamerajte sa hlavne na ten, pretože môže byť zanesený. Ten vyčistíte tak, že otvoríte krytku a filter vyberiete. Následne vypustite špinavú vodu, ktorá tam zostala a filter vyčistite, čo najlepšie viete. Nie len filter, ale aj jeho okolie je potrebné ošetriť a to octom. Ten odstráni nie len plesne, ale aj pachy. Filter by ste mali takto čistiť raz za pár týždňov, aby vám práčka ešte dlho a efektívne prala.

A keď smespomenulipleseň, sa zvykne robiť aj pri tesnení dvierok. Je to tým, že sa na týchto miestach drží voda. Veľkým problémom je aj vodný kameň, ktorý tiež dokáže radikálne zničiť vašu práčku. Ale, ako proti nemu bojovať? Pomôcť si môžete špeciálnymi prípravkami, ktoréurčené na odvápnenie a očistenie práčky. Vodný kameň sa tvorí aj pri praní pri nízkej teplote. Ak takto zvyknete prať, čo pre prádlo ani samotnú práčku nie je najlepšie, použite nato špeciálny prostriedok, ako je prací, dezinfekčný gél Sanytol. Samozrejme sa dajú použiť aj domáce recepty ak vám bližšie. Práčka savyčistiť kyselinou citrónovou, ktorá sa dá kúpiť prakticky kdekoľvek. Stačí ju nasypať do dávkovača na prášok, v rovnakom množstve akoby ste išli prať a sypali doň prací prášok.

Potom už len stačí práčku zapnúť na najvyššiu teplotu. Toto čistenie opakujte tak 2x do roka. Kyselina citrónová saskombinovať spolu s octom, a to tak, že tieto zložky si zmiešate do jedného pohára. Kyselina sa musí v octe rozpustiť. Zmes stačí len naliať do dávkovača a práčku pustiť na prázdno. A máme pre vás ešte jeden malý typ, o ktorom ste možno netušili. Po každom praní nechajte dvierka od práčky otvorené vrátane dávkovačov na pracie prostriedky, aby poriadne vyschli a netvoril sa v nich nepríjemný zápach a vlhkosť. Aj sušička potrebuje, aby ste sa o ňu pravidelne a správne starali. Sušička v sebe kondenzačnú nádobku, ktorú musíte pravidelne vylievať, a to najlepšie po každom sušení. Filter, a to hlavne predný filter, stačí pretrieť vlhkou handričkou. Tak tiež po každom použití. Môže sa stať, že bude filter špinavý od prípravku na pranie, ktorý sa zachytil na oblečení.

Ten vyčistíte obyčajnou zubnou kefkou namočenou v saponáte na riad s trochou vody. Kondezátor sa buď čistí sám alebo ho sami vyberiete a prepláchnete. Ak sa vybrať nedá, vysávačom povysávajte cez mriežky všetku nečistotu. Aj čidlo vlhkosti treba s času na čas vyčistiť. To vyčistíte drsnejšou časťou hubky na riad. Aj sušička potrebuje vyvetrať.  Preto v kúpeľni či hocikde inde, kde je, vetrajte. Pretože aj nedostatočné vetranie môže ovplyvniť jej výkon. Zanedbávať by ste nemali ani vodovodné batérie na umývadle, vani či sprchovom kúte. Na ich čistenie nikdy nepoužívajte drôtenku, drsné hubky či iné podobné drsné predmety. Aj tu bohato postačí bavlnená handrička. Ak ju chcete nie len očistiť, ale aj ochrániť pred vodným kameňom, použite dezinfekciu do kúpeľne bez chlóru. 

 

Čistenie umývadla v kúpeľne pomocou gumených rukavíc a čistiaceho prostriedka.

 
 

your-image-description