Praktický návod, ako si môžete sami vyčistiť odpad

Či už bývate v dome alebo byte, je to úplne jedno. Základom každej budovy je kanalizácia, ktorá musí byť pravidelne čistená pretože sa v nej hromadí odpad, tuk a iná špina. Ak nechcete platiť špecialistom, ktorí sú na túto prácu zameraný môžete si ju vyčistiť sami. Rovnako dôležité, ako čistenie je aj prevencia, vďaka ktorej sa môžete vyhnúť upchatému dresu, umývadlu, septiku či sprchy.

 

Aké sú najčastejšie príčiny upchatia?

 

Ak budete vedieť príčiny, prečo sa to deje, môžete sa tak vyhnúť rôznym nepríjemnostiam, ktoré vám dokonca v najhoršom prípade dokážu aj zničiť váš majetok. Mnohý z nás tozažili. Pripravujete si chutné jedlo, napríklad hranolky či iné vyprážané jedlo a na panvici vám ostane zbytok oleja. Ak ste ho vyliali do kuchynského dresu je to veľká chyba. Pretože aj bez tohto sa do odtoku dostáva dosť mastnoty počas umývania riadu. Ak sa tejto mastnoty nazbiera vrátane zvyškov jedla tak následne aj stuhne a upchá úplne všetko. To môže mať za následok prasknutie potrubia.

Rovnako tak to platí aj u toalety, do ktorej by ste tiež nemali len tak hocičo hádzať akoby to bol odpadkový kôš. Aj keď si myslíte, že sa nič nestane, keď tu a tam do neho hodíte vatový tampón po odličení nie je to tak. Takýto odpad sa v potrubí nazbiera a vznikne z toho masa, ktorá potrubie upchá, čo následok to, že vám začne záchod pretekať. A to určite nechcete. Podobný problém môže nastať aj vo vašej sprche či vani. Ak máte vy alebo niekto z vašej domácnosti dlhé vlasy, pri ich umývaní sa dostávajú do odtoku čo môže spôsobiť vážny problém.

Ten sa potom, ako inak upchá, čo zníži prietok vody a znečistená voda sa začne vracať späť do sprchovej vaničky. A verte či nie, do takejto situácie sa dostať nechcete len kvôli tomu zápachu. Preto je dôležité mať v sprchovom kúte odtokové sitko, ktoré zachytí všetky vlasy a chlpy. V niektorých prípadoch však nemusí byť chyba práve na vašej strane. Môže, zato aj príroda, ktorá je nepredvídateľná. Zem je neustále v pohybe vďaka čomu je možný zosun pôdy. Najčastejšie sa to stáva v prípade, že je budova na kopci, ale veľký vplyv nato aj kvalita a materiál potrubia. Ak je staré alebo je vyrobené z hliníka či liatiny, nevydrží tak dlho ako tie súčasné, plastové.

 

Kuchynský drez.

 

Ako tento problém vyriešiť?

 

Je niekoľko spôsobov, ako vyčistiť odpad. Jedným z nich je mechanický spôsob. Na vyčistenie umývadla, drezu, vane či sprchového kútu sa dá použiť klasický wc zvon. Dajú sa kúpiť v rôznych veľkostiach a priemeroch. Najprv musíte vložiť zátku do umývadla a potom napustiť do neho teplú vodu, približne do polovice. Vezmite handru či utierku, ktorú si namočíte a upcháte ňou prepadový vpust ( je v hornom okraji umývadla ). Vďaka tomuto kroku vznikne podtlak. Potom umývadlo odzátkujte a v tejto chvíli príde na rad práca so zvonom. Nasaďte ho na odtok a opakovaným vytváraním podtlaku sa snažte odpad vytiahnuť von. Veľmi efektívne je aj použitie ručnej špirály.

Čistenie s ním je veľmi jednoduché. Stačí vybrať sifón a skontrolovať či nie je zanesený. Potom ho vložte do odtoku ostrou pružinou napred a tlačte ju až do chvíle, kým nenarazíte na prekážku či koleno. Začnite špirálou točiť a pritom mierne tlačte do potrubia. Ak sa dá, točte na obe strany. Pokračujte v tom až, kým sa nespustí voda. Následne dajte sifón späť na svoje pôvodné miesto a vyskúšajte či potrubie odteká tak, ako má. Preventívne ho však prečistite ešte raz, ale tentokrát nato použite chemický čistič na odpad a sifón. Pred použitím tohto či iného chemického prostriedka si radšej navlečte gumené rukavice. Stačí, keď ho nalejete do odpadu, necháte ho chvíľu pôsobiť a potom ho ešte zalejete horúcou vodou.

Ak však máte staršie potrubie z PVC materiálu, tento postup vám neodporúčame. Tento, ale aj iné prostriedky na rovnakej báze dokážu rozpustiť nie len odpad, ale aj vlasy, tuky, papier a vatu. Odpad či sifón sa dá vyčistiť aj bez použitia chémie. Použiť nato môžete ako inak ocot, ktorý sa dá použiť nie len pri varení, ale aj upratovaní. Okrem neho budete potrebovať aj sódu bikarbónu. Najprv nasypte pol hrnčeka sódy a hneď nato opäť pol hrnčeka octu. Vďaka spojeniu týchto dvoch potravín sa všetka mastnota rozpustí na mydlo a glycerín. Počkajte 15 minút a zalejte odpad horúcou vodou. Zaliatím horúcou vodou bude prečistenie o to viac efektívnejšie a vďaka tlaku, ktorý sa vytvorí sa usadeniny v sifónu uvoľnia.

 

Sóda bikarbóna v odmerke.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

your-image-description