Upratovanie nemusí byť nudné a zdĺhavé. Ak chceme, môžeme si nájsť svoje vlastné metódy, ako si ho uľahčiť či spríjemniť. V tomto článku vám prinášame niekoľko praktických typov, ktoré sa vám môžu pri upratovaní hodiť a, čo všetko na to budete potrebovať.
Ako efektívne utierať prach?
Určite by ste mali pre začiatok vytrieť všetky pavučiny prachovkou na prach a až potom začať utierať nábytok, parapety a elektroniku. Skrátka všetky možné povrchy, na ktoré sa práši. Prach a rôzne nečistoty skvelo zachytávajú tieto mikrovláknové handričky, ktoré môžete tiež použiť v kombinácii s prostriedkom proti prachu. Mikrovláknové handričky môžete používať jak na nábytok tak elektroniku, pretože nie len, že efektívne odstráňujú prach, ale aj zneškodňujú šírenie baktérii a vírusov. Sú však aj mnohé babské rady, ako tento prach odstrániť. Jednou z nich je zriediť vodu s octom. Táto kombinácia odstraňuje mastnotu a iné nečistoty z povrchov. Stačí, keď vodu a ocot ( v rovnakom množstve ) zmiešate a nalejete do sprejovej fľaše. Tento prostriedok nastriekajte na požadované miesto a následne ho suchou handričkou vytrite až, kým nebude úplne suché.
Tento spôsob je veľmi dobre overený najmä u dreveného nábytku a pri parketách, pretože octová kyselina im dodá ich prirodzený lesk a krásu. Nie je však vhodný pre všetky povrchy, pretože sa môžu vďaka tomu poškodiť. Medzi nimi je mramor či granit. Preto si vopred vždy zistite či je nábytok alebo niečo iné, odolné voči kyseline octovej. Ak vám octový pach vadí, stačí, keď handričku namočíte do vody. Na oveľa menej dostupné miesta môžete použiť štetec a na zaprášené žalúzie zase starú ponožku, ktorú si navlečiete na ruku. Raz za čas je potrebné pretrieť aj radiátory. Ak máte ešte tie staré, rebrové, najprv s pomocou vysávača a vhodného nástavca na neho vysajte prach. Potom vezmite obyčajný vešiak, na ktorí namotáte handru vopred namočenú do saponátu a miesta, na ktoré ste sa nemohli dostať ani s nástavcom pretrite.
Ako na krásne vyleštenú a čistú kúpeľňu?
Čistota kúpeľne je veľmi dôležitá z hygienických a zdravotných dôvodov, preto by sme si na nej mali dávať záležať. Občas je dobré urobiť menšiu inventúru v čistiacich prostriedkoch a kozmetických produktoch. Všetky produkty povyberajte z poličiek. Následne ich navlhčenou handričkou pretrite, prípadne môžete siahnuť po prostriedku proti prachu. Skontrolujte dátumy spotreby na produktoch a tie po záruke vrátane prázdnych obalov vyhoďte. Na to, aby ste v produktoch mali poriadok a ušetrili si čas pri ich hľadaní môžete si obstarať praktický úložný kôš. Koberec, kôš na odpadky a ďalšie predmety, ktoré vám budú prekážať vyneste z kúpeľne. Umývadlo poriadne vydrhnite za pomocou drsnej strany hubky v kombinácii s týmto sprejom do kúpeľne, s ktorým môžete vydrhnúť nie len umývadlo, ale aj vaňu či sprchový kút.
Kúpeľňa je, miesto v ktorom sa vytvára teplý, vlhký vzduch, čo je ideálne prostredie pre pleseň. Preto nezabúdajte v kúpeľni pravidelne vetrať a používať aj dezinfekciu, a to raz týždenne. Dezinfikovať by sme mali umývadlo, vaňu, záchod alebo aj sprchovú vaničku ak máme sprchový kút, ale aj sprchové hlavice a vodovodné kohútiky. Dezinfekčný prostriedok nastriekajte na požadovaný povrch a nechajte ho pár minút pôsobiť, následne ho opláchnite vodou alebo utrite do sucha handričkou. Zatiaľ, čo prostriedok bude pôsobiť, môžete zatiaľ vyniesť kôš, otvoriť okno a vyleštiť zrkadlo aby ste svoj čas využili naozaj efektívne.
Zrkadlo sa po horúcej sprche či kúpeli zvykne zahmlievať. Ak sa tomuto chcete vyhnúť, stačí ak vezmete penu na holenie, ktorú nastriekate na zrkadlo a dosucha ho utrite papierovou utierkou. Zrkadlo sa nebude zahmlievať 2 až 3 týždne. Na krásne žiarivé zrkadlo bez šmúh stačí ak pridáte do rozprašovača v pomere 1: 1 vody a octu a 1 až 2 kvapky čistiaceho prostriedka na riad. Prostriedok nastriekajte a utrite, najlepšie novinami. Tento účinok vám vydrží niekoľko dní. Následne ak je to práve nutné, umyjeme aj okno a, aj podlahu, ktorá by sa mala v kúpeľni pravidelne vytierať. Umyť správne okná nie je tak jednoduché, ako sa môže zdať. To, ako si tento úkon uľahčiť a umyť ich tak, aby boli čisté a zároveň bez šmúh si môžete prečítať v tomto článku. Rovnako tak, sa môžete inšpirovať v tomto článku, ako umyť podlahu bez nečistôt, ako ich najlepšie umyť a, čo na ňu môžete použiť.
A čo kuchyňa?
Raz za čas, by sa mal urobiť poriadok aj v chladničke. Vyberte z nej všetky potraviny a skontrolujte či potraviny nie sú po záruke alebo sa nezačínajú kaziť. Tie samozrejme vyhoďte. Úložné boxy a poličky umyte octom, ktorý má aj dezinfekčné účinky. Pre ešte lepší účinok do boxov môžete dať rozrezaný citrón. Ocot sa zvykne používať aj na čistenie rýchlovarnej kanvice. Na spodnej časti kanvice sa vytvára vodný kameň, ktorého sa však môžeme jednoduchým spôsobom zbaviť. Stačí ak nalejete trochu octa ( tak, aby bol vodný kameň ponorený ) a následne nechajte ocot prevariť a vychladnúť. Keď ocot vychladne nalejte do nej vodu a proces opakujte 1 - 3 x skrátka dokým neprestanete cítiť pach octu. Keďže mikrovlnku používame každý deň tiež je nutné ju pravidelne čistiť.
Jej čistenie je veľmi jednoduché, stačí ak do sklenenej misky nalejete vodu a položíte do nej polovicu citróna. Mikrovlnku zapnite na najvyšší stupeň na 2 až 10 minút. Následne stačí mikrovlnku utrieť suchou handričkou. Ale na výber máte samozrejme aj kuchynskú dezinfekciu, ktorú môžete použiť jak na čistenie chladničky a mikrovlnky tak, aj dresu, liniek, rúry a sporáku. Čas od času je vhodné urobiť si poriadok aj v poličkách s hrncami, pokrievkami, ale aj v poličkách s trvanlivými potravinami. Pri pravidelnom varení a vyprážaní sa špiní samozrejme aj digestor. Ten by ste tiež mali občas vyčistiť, pretože ak je príliš zanesený znižuje to jeho schopnosť odsávania páry a pachov počas varenia. Ten vyčistite tak, že si najprv vezmete papierové utierky, ktorými pretriete vonkajšiu stranu digestora od mastnoty a hrubej špiny.
Následne vezmite prostriedok na odmasťovanie, ktorí zriedite s teplou vodou. Prostriedok nastriekajte na digestor a starostlivo ho pretrite handričkou alebo opäť papierovou utierkou. Pre lepší efekt ho ešte môžete pretrieť univerzálnym čističom. Dávajte si však pozor na prostriedky, ktoré majú príliš agresívne zloženie, pretože si tým môžete zničiť samotný digestor. Je potrebné vyčistiť aj filter, ktorý je vo vnútri digestora. Niektoré filtre môžete umývať v umývačke iné zase ručne. Keďže je filter poriadne mastný, nasaďte si radšej gumenné rukavice. Napustite si dres horúcou vodou a pridajte trochu odmasťujúceho prostriedku a pár lyžičiek jedlej sódy. Filter do dresu celý ponorte. Filter v ňom nechajte odmočiť na 15 až 20 minút. Medzi tým vyčistite vnútornú časť digestora, a to buď odmasťovačom alebo prostriedkom na umývanie riadu. Pri čistení vám bude veľmi nápomocná aj takáto jemná kefka. Po uplynutí doby už len stačí jednotlivé časti osušiť a umiestniť na svoje pôvodné miesto.