V kuchyni trávime mnoho času a práve, preto by sme si ju mali zariadiť tak, aby sme nemuseli každú chvíľu niečo hľadať. Vďaka tomu budete mať vo svojich potravinách väčší prehľad a nemôže sa vám neskôr stať, že na nejaké zabudnete a kúpite ich 2x alebo, keď ich nájdete tak už sa stihnú pokaziť. Organizácia v kuchyni vám zaručí, že vaša kuchyňa bude vyzerať lepšie, a tak tiež to, že sa v nej budete cítiť lepšie a oveľa radšej v nej budete tráviť čas.
S čím začať?
Ako prvé si rozdeľte kuchynskú linku na niekoľko sekcii a v každej z nich bude mať niečo iné svoje miesto. Vyhraďte si na nej miesto na umytý riad, najlepšie s odkvapkávačom na riad. Ďalej sa odvíja od toho, aké má kto preferencie. Pretože niekomu vyhovuje mať korenie na linke, aby ich mal rovno po ruke a niekto si ich radšej dá na poličku či do skrinky, aby mu nezavadzali. Určite vlastníte nejaké kuchynské prístroje, ako je mikrovlnka, rýchlovarná konvica či kuchynský robot. Veci a spotrebiče, ktoré nepoužívate každý deň odložte, aby ste nemali preplnenú kuchynskú linku a naopak žiadne miesto na varenie. Preto musíte mať na linke vyhradené miesto na prípravu jedál a varenie. Svoje čestné miesta by mali mať aj také, síce malé, ale veľmi dôležité veci ako hubka na riad a drôtenka. Blízko linky by vám určite nemali chýbať ani kuchynské utierky na riad.
Čistota ide ruka v ruke s organizovaním, preto nato dbajte a pravidelne čistite kuchynskú linku, a to buď odmasťovačom alebo zriedeným octom s vodou. Ten však nepoužívajte na mramorový či iný citlivý povrch. Jedna spodná skrinka ( najlepšie blízko dresu ) by mala byť vyhradená iba na hrnce a ďalšia zase na kuchynské prístroje, ktoré často nepoužívate. Naopak v horné skrinky sú ideálne na uskladnenie suchých potravín. Je určite krajšie, ale aj praktickejšie mať múku, strúhanku a podobné potraviny v dózach, z ktorých sa vám nemôžu vysypať. Korenie môžete dať do vkusných koreničiek alebo ho aspoň dať do menšieho košíka, a to od najpoužívanejšieho korenia po najmenej používané. V ďalšej hornej skrinke môžu byť uložené veci, ktoré z nej vytiahnete iba raz za čas, ako sú napríklad slávnostné taniere. Ak radšej hľadáte inšpiráciu v kuchárskych knihách než na internete, vyhraďte si jednu skrinku práve aj na ne.
Čo sú to suché potraviny a ako ich skladovať?
Sú to potraviny ako cestovina, oriešky - skrátka potraviny, ktoré majú v sebe nízky obsah vody by mali byť uložené na mieste, ktoré je chladné, suché a tmavé. A môže to byť práve v kuchynskej skrinke alebo v špajze. Pamätajte, že čím vyššiu teplotu toto miesto má, tým viac sa to odrazí na dobe spotreby. Takéto potraviny by sa mali spotrebovať v dobe 4 mesiacoch až 1 roka. Ak ide o kávu a čaje je lepšie ich dať tak, aby boli v blízkosti hrnčekov, rýchlovarnej kanvice či čajníku. Suché potraviny by mali byť v uzavretých nádobách alebo pôvodných obaloch, aby sa buď nezničili, alebo, aby nedošlo k vytvoreniu plesni. Dvierka od skrinky či špajze nezabúdajte zatvárať dvere inak sa tam dostane hmyz alebo ešte horšie hlodavec, ktorý sa bez dlhého rozmýšľania pustí do vašich zásob.
To, ako sa v byte zbaviť hlodavcov si môžete prečítať tu. Potraviny skladujte vždy v poradí, a tak, aby sa, ako prvé spotrebovali tie, ktorým skôr končí dátum spotreby. Takto by ste to mali robiť aj pri iných typoch potravín. Aj keď sú suché potraviny naozaj suché a nemôžu urobiť žiadny neporiadok ( ibaže by ste ich zhodili z poličky alebo by vám spadli z rúk ) aj tak musíte dodržiavať hygienu. Tak, ako pri zaobchádzaní s inými potravinami si pred tým umyte ruky a raz za čas utrite poličky v skrinke či špajze. Niektoré potraviny by mali byť oddelené, ako je napríklad korenie pre svoju aromatickú a silnú vôňu. Suché potraviny však nie sú jediné, ktoré potrebujú vyhovujúce podmienky na uskladnenie, ale je to aj zelenina a ovocie. Niektoré druhy, rovnako, ako suché potraviny musíte dávať do studených, chladných a tmavších priestorov. Medzi ne patrí cesnak, zemiaky, cibuľa a batáty.