Pripáleniny sú jednoducho nočná mora v každej domácnosti. Či už ide o pripáleniny v rúre alebo na hrncoch, zbaviť sa jej, je jednoducho umenie. Niektorí máme to šťastie na hrnce alebo panvice ktoré idú umyť aj čistou utierkou bez vody, no nie všetké sú vyrobené s takýmto povrchom.
Poznáte zaručené spôsoby na odstránenie pripálenín?
Existuje veľa prípravkov na odmastňovanie a úprimné povedané niektoré aj naozaj fungujú. No samozrejme, záleží aj na tom aká silná tá usadenina spáleniny, alebo špiny je. Niektoré si s tým poradia ľavou zadnou no na niektoré musíte použiť aj pomôcky. No s nimi môžete povrch poškriabať a zničiť. Elektrická rúra, mikrovlnka, hrnce či iný riad dostávajú denne poriadne zabrať. Aj vďaka ich pričineniu sa na stole objavuje chutné jedlo, no ich čistenie nie je obľúbenou činnosťou asi nikoho. Najmä, ak nastanú problémy s pripáleninami a nečistotami, ktoré tam chcú ostať už navždy. Keďže sú však v kuchyni nenahraditeľnými pomocníkmi, tak o to väčšia motivácia je pustiť sa do toho.
Tak ako aj v predchádzajúcich článkoch, aj v tomto prípade sú overené tipy a triky ako si poradiť s týmto problémom aj s prostriedkami ktoré máme všetci bežne doma, no nemusia byť priamo na to určené. Tak si pripravte rukavice a poďme na to!
Soľ nad zlato ?
Čo by sme len robili bez soli. Nezničiteľné pripáleniny skúste zlikvidovať silným soľným roztokom. Časť nečistôt odstráňte bez násilia mechanicky, nalejte do nádoby vodu a uveďte ju do varu. Postupne do vody nasypte pokojne aj kilo soli a neustále miešajte. Tento trik sa dá využiť len v prípade, ak je spálené dno a nie aj steny. Zmes musí zostať hustá a mala by mať kašovitú konzistenciu. Takto ju nechajte pôsobiť počas celej noci. Na druhý deň prilejte ešte trochu vody, aby sa kaša zriedila a mohli ste ju prevariť. Potom soľ priveďte do varu, povarte približne päť minút a odstavte. Väčšina spálených častí odpadne sama a zvyšok vyčistíte pomocou hubky.
Ocot - skvelý čistič na pripáleniny?
Ako ďalší zázrak na odstránenie asi všetkého nežiadúceho je ocot, ktorý je veľmi účinný aj na silné pripáleniny, ktoré vám nepôjdu odstrániť odmočením. A navyše je použitie octu cenovo veľmi výhodné. Ak by ste nepotrebovali až toľko liter octu, tak použite menej, ale vždy v pomere 1:1 s vodou. Napríklad 0,5 l octu a 0,5 l vody. Hrniec postavíme na sporák a privedieme k varu a necháme asi desať minút variť. Pripáleniny sa samé začnú odlupovať a pokiaľ niektoré nepôjdu, použite hubku. Na záver hrniec umyjeme saponátom a usušíme.
Sóda bikarbóna nie len na pečenie?
Sóda bikarbóna sa používa na pečenie, ale okrem toho je to ideálna surovina na čistenie a odstraňovanie pripálenín. Okrem sódy budete potrebovať len vodu a hubku. Podľa rozsahu pripáleniny nasypte do hrnca jedlú sódu bikarbónu a zalejte malým množstvom vody.Nechajte prejsť varom a odstavte. Po vychladnutí pripáleniny odstráňte hubkou. Nepoužívajte na hliník a teflónové povrchy. Zo sódy bikarbóny si vieme spraviť aj pastu, ktorou dokážeme vyčistiť všetko čo doma potrebujeme, čo sa týka mastnoty a pripálenia.
Voňavý aviváž aj na pripáleniny?
Už v minulých článkoch sme sa vás snažili presvedčiť o sile a využitiu aviváže v domácnosti. K počudovaniu aviváž je taktiež výborným prostriedkom na pripáleniny a mastnotu. Nalejte do nádoby len trochu aviváže a vody a nechajte postáť cez noc. Na druhý deň by mala ísť špina dole bez väčšej námahy.
Ako malá rada na záver je, pravidelne čistiť a starať sa o všetko čo používame každý deň. Či ide o hrnce, mikrovlnnú rúru, platí to aj v prípade čistenia rúry na pečenie. Ruky si pri drhnutí nezoderiete, ak údržbu nebudete odkladať až dovtedy, kým sa z rúry nezačne dymiť. Nečistoty a mastnotu odstráňte čo najskôr po ich vzniku. Zabránite tak ich opätovnému pripaľovaniu.