Objavte čaro pestovania mikrozeleniny

Nie každý kto si chce niečo vypestovať, má nato aj potrebné podmienky a priestor, aby sa tomu mohol venovať. Ak nemáte ani balkón, na ktorom by ste si mohli vypestovať aspoň rajčiny, papriku alebo pekné kvietky, vďaka ktorým by bol váš balkón krajší, je tento článok práve pre vás.V článku si povieme, čo je to mikrozelenina, aké výhody prináša jej pestovanie a, ako s ním začať.

 

Čo je mikrozelenina a, ako ju rozlíšiť od klíčkov?

 

Mikrozelenina alebo aj mikrobylinky mikro, pretože sa jedná o mladé výhonky, ktoré môžete použiť do svojich obľúbených jedál v momente, keď dosiahnu 612 centimetrov. Alebo ak už majú rastlinky prvé klíčne lístky môžete ich zberať. Takýmto spôsobom sa dajú dokonca pestovať aj niektoré druhy kvetov. Pre tieto mikrorastlinky je typické, že majú veľmi výraznú a sviežu chuť. Je dôležité vedieť odlíšiť mikrozeleninu od klíčkov. Rozdiel medzi nimi je taký, že klíčky sa dajú jesť už v tedy, keď klíčia zatiaľ, čo mikrozelenina je v tejto forme rastlinka vo vývoji. Rozdiel je aj v tom, ako dlho rastú. Zatiaľ, čo klíčky vám vyrastú za pár dní v prípade mikrozeleniny to bude chcieť viac času, konkrétne pár týždňov.

Tieto dva druhy majú aj rozdielne pestovanie. Klíčky musíte vopred namáčať a potom sadiť vo vlhkom prostredí, najlepšie v parenisku. Mikrozelenina sapestovať rôznymi spôsobmi, a to buď tak, že ich priamo zasadíte do substrátu, ale dokážu vám vyrásť aj vo vode či na vate. Ako mikrozeleninu si môžete vypestovať reďkovky, šalát, petržlen či bazalku. Aj, keď sú, ako ich názov napovedá, mikro, obsahujú v sebe plno vitamínov a minerálov. Je určite lepšie, si aspoň takúto mikrozeleninu vypestovať, ako si kupovať zeleninu, ktorá nie je tak chutná či zdravá. Tá vám vydrží po zbere niekoľko dní ak ju správne uskladníte. To, ako sa potraviny správne skladujú, si môžete prečítať v tomto článku.

 

Niekoľko druhov mikrozeleniny.

 

Prečo je pestovanie mikrozeleniny také skvelé?

 

Rastlinky v tejto forme majú mnoho výhod, pre ktoré si ich isto zamilujete. Nie, lenže potrebujú pre svoju existenciu minimum miesta ale oproti zelenine, normálnej veľkosti, zdravšie a to s toho dôvodu, že na svoj rast nepotrebujú hnojenie ani žiadne pesticídy. Je vhodná pre ľudí, ktorí nemajú veľa času nato, aby sa rastlinkám venovali alebo nato skrátka len zabúdajú. jedonoducho nenáročné a tiež ideálne do menšieho bytu alebo balkónu, o ktorom by ste si mysleli, že v ňom nie je možné čokoľvek pestovať. Majú hlavne mnoho skvelých zdravotných benefitov, kvôli ktorým sa oplatí mikrozeleninu pestovať.

predovšetkým skvelým zdrojom antioxidantom, ale aj vlákniny, minerálov a vitamínov. V niektorých prípadoch majú omnoho viac zdravých látok ako dospelé rastliny. A určite ich oceníte hlavne v obdobiach kedy je vo vašom okolí veľa chorých ľudí, pretože pozitívne vplýva aj na imunitný systém, ale dokážu, aj skvelo detoxikovať organizmus. Dokonca majú aj výraznejšiu chuť oproti dospelým rastlinám. Ak máte problémy so srdiečkom mohlo by vás zaujímať, že mikrozelenina naňho pozitívny vplyv. Tak tiež je veľmi dobrá na zrak, pretože obsahuje vysoký obsah luteínu a navyše, je možné ju pestovať po celý rok.

 

Mikrozelenina na kuchynskej linke.

 

Ako si mikrozeleninu môžete vypestovať?

 

Ak si v pestovaní neveríte a myslíte si, že to nezvládnete, vôbec sa toho nemusíte báť, pretože pestovanie týchto malých rastliniek nie je žiadna veda. Najdôležitejšie je vybrať semená, ktoré nie sú chemicky upravované ale naopak  také, aby boli vhodné na mikropestovanie a naklíčenie. Ale je tiež možné zasadiť výhonky. Vysadiť si takto môžete brokolicu, kapustu, žeruchu, repu, pažítku, listový šalát, bazalku, reďkvičku, ale aj hrach, petržlen, koriander, kôpor, zeler, rukolu. Ako vidíte, výber mikropestovania je naozaj široký. Ak už máte vybrané semená, musíte sa aj rozhodnúť pre tip pestovania, ktorý vám bude vyhovovať. Prvý spôsob je v substráte. Prichystajte si potrebné veci, ktoré budete pri pestovaní potrebovať.

Keď sa rozhodnete pre substrát isto sa vám bude hodiť malá, šikovná lopatka. Tak tiež budete potrebovať misku, ale takú, ktorá na spodnej časti dierky. Ak žiadnu takú nezoženiete dobre vám poslúži aj hliníková, okrúhla miska, do ktorej sa bez problémov dajú urobiť dierky a má, aj ideálnu veľkosť a výšku. Do nej dajte pár centimetrov substrátu a na ňu semená, ktoré zľahka zatlačíte a zasypete opäť substrátom, najlepšie ak bude mať táto vrstva centimeter a pol. Nasleduje polievanie, ale určite semienka nepolievajte krhlou ani pohárom vody. Najlepšia voľba je dávkovač na vodu s rozprašovačom. Dávajte si veľký pozor, aby ste to s polievaním neprehnali.

Misku prikryte a dajte ju, na miesto na ktorom je optimálna, izbová teplota. Semienka vám budú klíčiť 4 dni a keď si všimnete prvých výhonkov, premiestnite ich na miesto s väčším prístupom na svetlo. Ak ste si niekedy pestovali žeruchu, ďalšia možnosť vám bude známa. Vezmite opäť misku a do nej dajte vatu. navlhčite rozprašovačom. Na vatu nasypte semienka a misku položte na slnečné miesto. Ak vyrastú rastlinky do dostatočnej výšky zostrihnite ich malými, záhradnými nožnicami. Mikrozelenina, ale aj mikrobylinky či kvetiny sa dajú pestovať vo vode. Na to však budete potrebovať špeciálnu nakličovaciu nádobu alebo misku so sitkom. Do sitka rovnomerne nasypte semienka a v miske pod ňou musí byť voda, ale len toľko, aby sa v nej semienka netopili. len stačí, aby ste ich dali na miesto, kde svieti slnko a čakali, na svoju vytúženú úrodu.

 

Strihanie mikrozeleniny nožnicami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

your-image-description