Naša domácnosť, v sebe ukrýva miesta, ktoré nie sú tak na očiach, ale aj napriek tomu je veľmi dôležité ich udržiavať čisté. Medzi ne patria aj také, ktoré sa môžu na prvý pohľad zdať, že sú čisté, ale šíria sa na nich nebezpečné baktérie ohrozujúce zdravie. V článku sa dozviete, o aké miesta ide a ako sa popasovať s udržiavaním ich čistoty.
Na čo sa zamerať v kuchyni?
Kuchynská doska na krájanie, je pomôcka, ktorá sa používa na dennej báze. Tie sa používajú celé roky a najmä tie drevené, sa dokonca aj dedia. Klasické umývanie horúcou vodou a saponátom nie vždy stačí. A to hlavne v prípade, že ste na nej práve krájali surové mäso. Ak sa chcete dozvedieť, ako do hĺbky vyčistiť nie len drevené dosky, ale aj dosky z iných materiálov, prečítajte, si článok, ako najlepšie vyčistiť dosku na krájanie. V prípade, že si chcete obstarať novú kuchynskú dosku a chcete takú, na ktorej sa zachytáva menej baktérii, ako na tej drevenej, odporúčame vám keramickú alebo umelohmotnú dosku na krájanie. Je to aj, preto, že tieto dva typy môžete umývať, aj v umývačke riadu, čo pri tých drevených nie je možné.
A dokonca ani u jednej z nich nehrozí, že by sa na nich objavila salmonela alebo nejaké iné nebezpečné baktérie. Salmonela vzniká zo surových, kontaminových surovín, ktoré práve na doske pripravujeme. Rovnako sú na tom aj kuchynské utierky, ktoré by ste mali meniť raz týždeň. To isté platí aj pre hubky na riad. Práve tá sa pri každodennom používaní stretáva s najrôznejšími baktériami, a to navyše vo vlhku a teplu. Ďalším miestom, v kuchyni, na ktorom sa usádza nečistota, ale nie je tak často čistená, je vrchná časť chladničky. Práve na nej sa okrem prachu usádza aj mastnota, ktorá vzniká počas varenia. Na jej vyčistenie môžete použiť buď to dezinfekciu Sanytol alebo odmasťujúci čistič do kuchyne. Ďalším miestom sú aj vnútorné časti skriniek, do ktorých sa tiež, usádza nečistota, prach, ale aj mastnota. Každý z nás, má v kuchyni digestor, ktorý odstáva pachy, ktoré počas varenia vznikajú. Aj ten je potrebné pravidelne čistiť.
Ako je na tom kúpeľná a ostatné miestnosti?
Určite vás neprekvapí, že medzi najšpinavejšie predmety, ktoré sú v kúpeľni patrí zubná kefka. Zbytky potravy, ktoré sa na kefke zachytia sa na nej začnú rozkladať. Určite si svoju kefku po každom vyčistení opláchnete vodou, ale to žiaľ nestačí. Baktérie, ktoré sú medzi štetinkami dokážu prežiť až dva dni. A aj keď sa jedná o vaše baktérie, ktoré vám nemôžu uškodiť, tak by nemala byť v tesnej blízkosti s kefkami ostatných členov rodiny. Zubná kefka by sa mala meniť každé 3 mesiace a v prípade, že ste prekonali chorobu tak aj v tedy je nutné ju vymeniť. Kefky by mali byť správne v plastových, uzatvárateľných krabičkách, ktoré zabránia tomu, aby boli kefky vo vlhkom a teplom prostredí, v ktorom sa veľmi dobre darí mikroorganizmom, ktoré sa na kefkách množia.
To najhoršie, čo môžete urobiť je, že si položíte zubnú kefku blízko toalety. Ak bývate v malom byte, v ktorom je toaleta súčasťou kúpeľne, dajte si radšej kefku spolu s pohárom do skrinky. A aby ste predišli šíreniu škodlivých baktérii po celej kúpeľni, vždy než toaletu spláchnete, dajte dole záchodovú dosku. Nezabúdajte ani na používanie vhodných čistiacich prostriedkov, ako je dezinfekcia do kúpeľne Sanytol. Takto sa vyhnete tomu, že to, čo existuje vo vašej toalete sa môže ocitnúť aj na vašej zubnej kefke. Pri čistení kúpeľne sa tak často nezameriavame ani na kachličky a škáry medzi nimi. Práve tam môže vzniknúť nie len nečistota, ale aj pleseň, ktorá sa pri dostatočných podmienkach zvykne tvoriť práve v kúpeľni. Ak sa vám to, predsa len stalo, prípadne vášmu známemu, ale netušíte, ako mu máte poradiť, odporučte mu prečítať si náš článok Ako sa vysporiadať s plesňou v byte.
Ak ste majiteľom sprchového kútu, zamerajte sa častejšie na spodnú časť závesov alebo dverí. Je to priestor, do ktorého steká voda a zadržujú sa tam rôzne nečistoty. Toto miesto musíte pravidelne čistiť a v prípade, že máte sprchový záves, tak ho po každom sprchovaní nechajte vysušiť. V kúpeľni ešte chvíľku zostaneme a zameriame sa na práčku, u ktorej je údržba čistoty nutnosť, ale nie vždy si nato spomenieme. Nie je úplnou pravdou, že pri použití pracieho prostriedka sa počas prania odstránia všetky mikroorganizmy. Ak by ste toho chceli naozaj dosiahnuť, museli by ste pri každom praní použiť chemické bielidlo alebo veľmi horúcu vodu, a to takú, ktorá má 60 až 70 stupňov. Klávesnica, diaľkové ovládanie alebo mobil sú tak isto veľmi znečistené, pretože ich používame na každodennej báze a nečistíme ich až tak často, ako by sme mali. Často si ani neuvedomíme, že ešte pred tým než sme chytili telefón do ruky, sme si pripravovali jedlo, kýchli sme si, alebo ešte v tom najhoršom prípade, sme boli pred tým na toalete a neumyli sme si ruky.
Podľa výskumu, ktorý sa robil na univerzite v severnej karolíne, klávesnica nedopadla veľmi dobre čo sa tíka baktérii. O tom, že je dôležité pravidelne si meniť posteľné obliečky a plachtu isto viete. Avšak starostlivosť o samotnú posteľ je tak isto veľmi dôležitá. Rovnako tak je dôležité dbať o čistotu perín, vankúšov a samotnej posteli. To isté platí aj pre gauče a kreslá. Práve tie sú veľmi obľúbeným miestom pre roztoče. Keďže roztočom nerobí dobre slnko, nechávajte matrac, ale aj perinu vyvetrať na priamom slnku. Tak isto môžete použiť aj Sanytol proti roztočom. Za každým, keď budete prať periny, vankúše či niečo podobné, vždy perte na vyšších teplotách. Tak tiež je vhodné ich raz za čas prejsť žehličkou. V prípade posteľných obliečok, existuje niekoľko materiálov, z ktorých sa posteľné prádlo vyrába a každý z nich potrebuje inú údržbu. Práve o nej sa môžete dočítať v článku Ako sa starať o bytový textil.