Nie je žiadnym prekvapením, že s príchodom zimy sa do nášho obydlia tu a tam dostane nejaký hlodavec. Ich prítomnosť je otravná a môže nám napáchať škody a urobiť neporiadok. V článku sa dočítate prečo sa u vás doma objavujú, ako a akými prostriedkami proti nim sa dá bojovať, ale aj to, aké preventívne opatrenia môžete urobiť, aby sa k vám už nevracali.
Prečo sa hlodavce dostávajú do vášho domova?
Je dôležité uvedomiť si, že ak viete prečo vám tam myši a iný hlodavci lezú môžete takto predchádzať tomu, aby v tom pokračovali. Určite vás neprekvapí, že jednou z hlavných dôvodov je jedlo a teplo, pretože aj hlodavce ako, aj iné zvieratá, chcú prežiť. Ak máte pivnicu, kde skladujete úrodu, ako je obilie, zeleninu a ovocie je dosť možné, že, keď im tieto vaše zásoby nebudú stačiť, presunú sa rovno do vášho domu. Preto ak začnete skladovať úrodu je dobré do pivnice preventívne dať aj nejakú pascu, ako je napríklad klasická drevená pasca, ale vhodná je, aj lepová doska. V prípade, že máte dom ešte len rozostavaný počítajte s tým, že k vám cez nejakú štrbinu môže prísť nevítaný hosť alebo rovno niekoľko hostí.
A to obzvlášť v tedy ak v dome necháte voľne položené jedlo či po sebe neupracete omrvinky. Keďže hlodavce potrebujú aj piť, ďalším lákadlom pre ne je, aj neutiahnutý vodovodný kohútik, z ktorého kvapká voda. Hlodavce toho hneď využijú a pustia sa do toho. Rovnako tak ich môže prilákať aj neporiadok, z ktorého si môžu spraviť svoju skrýšu. Môže sa stať, že si nevšimnete nejakej malej skuliny alebo si budete myslieť, že je príliš malá nato, aby sa cez ňu nejaký hlodavec dostal, ale tak to nie je. Hlodavce sú veľmi vytrvalé a, keď sa niekam chcú dostať tak sa tam aj dostanú. Potkany a myši sa zvyknú zdržiavať aj pri domoch, kde sa chovajú hospodárske zvieratá. Ak zvieratá nemáte, môžu sa k vám dostať od susedov, ktorí ich naopak majú.
Ako správne chytať myši?
Chytanie myši či iných hlodavcov nie je len tak jednoduché akoby sa zdalo. Hlodavce vám len tak nevlezú samé do pasce, preto musíte vymyslieť stratégiu, ktorá by ich tam dostala. Alebo môžete vyskúšať konkrétne túto. Ako prvé si zabezpečte vhodnú návnadu, môže to byť syr, ale hlodavce sa ulakomia aj na zeleninu, plátok salámy alebo kúsok jablka. Tú rozmiestnite na miesta, kde sa najčastejšie pohybujú vrátane pascí, ktoré však ešte nezaťahujte. Hlodavce musia nadobudnúť dojmu, že sa tam môžu aj naďalej pohybovať a sú v úplnom bezpečí.
Keď hlodavce začnú pripravené návnady jesť je to pre vás dobré znamenie. Keď si už hlodavce zvykli môžete pasce natiahnuť a už vám stačí len čakať. Ak máte v dome viac, ako jednu myš a jedna z nich sa do pasce chytí, neváhajte a mŕtvu myš odstráňte z pasce, pretože ak by to uvideli ostatné myši už by vám len ťažko nejaká ďalšia vbehla do pasce. V prípade, že máte malé deti alebo z nejakého dôvodu nechcete používať klasické pasce na myši môžete využiť namiesto nich lepiace pasce. Do nej stačí rovnako, ako pri predchádzajúcej pasce umiestniť návnadu, za ktorou sa hlodavec rozbehne a na nej zistí, že sa už ďalej nemôže pohnúť.
Veľmi podobná pasca je deratizačná stanička 2v1, ktorá je účinná a lákavá nie len pre hlodavcov, ale aj pre hmyz a môžete ju používať bez strachu z toho, že sa k nej dostane vaše dieťa alebo domáci miláčik. Ďalším riešením, a to najmä ak ich máte v pivnici či na povale sú chemické prostriedky. Tie sú veľmi účinné, pretože hlodavce hneď po ich ochutnaní umierajú. Medzi ne patria granule, ktoré každý pozná alebo mäkké návnady, ktoré vyzerajú ako malé, lákavo vyzerajúce balíčky. Keď sa ich však chcete zbaviť hummánnym spôsobom, môžete použiť kovovú klietku na hlodavce alebo ich odplašiť ultrazvukovým signálom z tohto odpudzovača na myši a hlodavce, ktorý stačí iba zapojiť do zásuvky.
Je možné sa hlodavcov zbaviť aj inak?
Samozrejme, že dá! Veď, predsa za čias našich starých mám žiadne chemické ani mechanické pasce neboli, a predsa si s hlodavcami poradili. Niektoré z vecí, ktorými myši môžete odohnať máte aj u seba doma. Jedna z vecí, ktoré hlodavce nemajú rady sú silné, prenikavé vône, pretože majú citlivý čuch. Veľmi im vadí vôňa mäty. Stačí, keď mätové listy rozdrvíte a dáte ich blízko domu tak sa k nemu viac hlodavce nepriblížia. Vhodnou alternatívou je aj esenciálny olej z mäty, ktorý stačí naniesť na kúsok vaty a ten dať na miesto, kde sa myši či potkany pohybujú.
Samozrejme môžete na miesta dať aj živé rastlinky mäty v kvetináči. Rovnako na ne pôsobí aj klinček. Ak vám život znepríjemňujú potkany, jednoznačne na ne použite bobkový list, ktorý je pre ne svojou vôňou, ale aj chuťou veľmi lákavý. A tak, ak im ho nastražíte s chuťou sa doň pustia, čo je dobre, pretože na ne pôsobí, ako jed a vy sa ich chcete, predsa zbaviť. Najlepšie urobíte ak túto návnadu prichystáte na noc na miesta, kde sa najviac zdržujú. Jedlá sóda a ocot pozná každá správna gazdiná a vie, čo všetko sa s týmito dvoma pomocníkmi dá urobiť.
Týmto sa ich schopnosti nekončia a môžete ich použiť aj v boji proti škodcom, ako sú hlodavce. Tieto dve ingrediencie sa odporúča používať v dome. Najprv dôkladne celý dom povysávajte a potom sa uistite, že ste po sebe nezanechali omrvinky či iné zbytky z jedla. Následne si odmerajte jeden diel octu a jeden diel vody a zmiešajte to dokopy. Túto zmes natrite okolo otvorov či vstupu do domu, skrátka miest, cez ktoré myši zvyknú prechádzať ak sa rozhodnú vás navštíviť. Tak isto môžete aj použiť vatu namočenú v octe a tú umiestniť v dome všade, kde je to potrebné.