Vstupná rohožka alebo ak chcete koberček, je veľmi praktická vec, vďaka ktorej si nezanesiete do svojho domu či bytu blato, či inú špinu. Aby však ďalej mohla plniť svoju úlohu a bola aj pekná, musíte ju občas, aj vyčistiť. To, ako to urobiť a aké pomôcky k tomu budete potrebovať sa dočítate práve v tomto článku.
Aké prostriedky a pomôcky budete potrebovať?
V prvom rade musíte vedieť, z akého materiálu je rohož vyrobená a podľa toho sa aj zariadiť. Pretože by sa vám mohlo stať, žeby ste si ju mohli aj na trvalo poškodiť. Navyše existuje niekoľko druhov, a to klasická vstupná rohožka, koberček a vstavaná rohožka. Ak máte podložku z kokosového vlákna, jediné možné riešenie, ako ju vyčistiť je použiť vysávač. V žiadnom prípade by ste ju nemali čistiť vodou, pretože sa jedná o prírodný materiál, ktorý funguje ako špongia. Po nasiaknutí vodou by ste ju mohli rovno vyhodiť, pretože vám rohožka nevyschne a ešte k tomu aj začne plesnivieť.
V tomto prípade sa ešte dá použiť vec, ktorú má mnoho žien v kúpeľni, a to je suchý šampón alebo aj sódu bikarbónu, ktorá účinne zneškodní nepríjemný zápach. Stačí, keď ju na rohožku rovnomerne nasypete a necháte takto rohožku po celú noc. Na ďalší deň sódu povysávajte a máte po probléme. Rohožky, ktoré sú vyrobené z polypropylénu je možné tiež povysávať alebo ak je takáto podložka už príliš špinavá pokojne ju hoďte do práčky, a to na 30 - 40 °C. Najpraktickejšie vchodové rohožky sú gumené, ktoré sú výborné najme blízko záhrady.
A to k tomu, aby ste si do nich po ťažkej práci v nej mohli očistiť zablátené gumáky. Tie úplne postačí prepláchnuť hadicou a dôkladne vyčistiť kefou alebo pevnou metlou. Pre lepšie čistenie použite saponát alebo univerzálny čistič. Keď však chcete peknú rohožku, ktorá bude jednoduchá na údržbu, určite si vyberte rohožku z polyesteru. Aj tú je možné dobre vyčistiť čistiacim prostriedkom alebo ju môžete rovno dať vyprať do práčky. Ak je však príliš veľká, zaneste ju do čistiarne, kde už budú vedieť, ako ju správne vyčistiť.
Ako udržať rohožku v dobrom stave?
Ak bývate v paneláku, jedno z riešení, ktoré by bolo pre vás aj vašich susedov najlepšie je, umiestniť ešte jednu rohožku, za vchodové dvere, aby ste si jak vy tak, aj vaši susedia či niekto iný mohli vyčistiť topánky hneď po vstupe. Práve tam bude vhodnejšia gumenná rohožka alebo kovová. Nie len, že vaša rohožka vydrží dlhšie čistá, ale udrží to aj väčšiu čistotu v celom obytnom dome. Je určite lepšie ak budete rohožku pravidelne vysávať ako, keby ste to urobili iba raz za dlhší čas. Nie, lenže bude týmto spôsobom rohožka stále čistá, ale samotné čistenie vám nezaberie toľko času ako, keby ste ju už mali celú špinavú.
V tedy by ste sa jej čisteniu museli dlhšie venovať. Ak vidíte, že je rohožka špinavá, je vždy lepšie ju povysávať alebo ak sa dá, dať ju vyprať namiesto toho aby ste to neustále odkladali. Pretože našou vizitkou nie je len pekný a čistý byt, ale aj čistá rohožka. Keď sa vám do samotného čistenia nebude chcieť spýtajte sa samého seba, čo by nato povedali susedia alebo vaša návšteva. Ak je rohožka látková a umývali ste ju vodou a saponátom či iným prostriedkom na čistenie, nezabudnite ju dôkladne opláchnuť a vysušiť. Pred použitím chemických prostriedkov si vopred pozorne prečítajte návod na použitie.
Je to kvôli tomu, lebo sa môže stať, že práve na materiál, z ktorého je rohožka vyrobená nebude vhodný. Už sme tu spomenuli, ako odstrániť zápach z rohožky za pomoci sódy bikarbóny, ale vedeli ste sa ňou môžete rohožku aj zosvetliť? Vezmite 300 g sódy a nasypte ju do uzatvárateľnej nádoby, do ktorej pridajte ešte 10 až 15 kvapiek esenciálneho oleja. Nádobu uzavrite a dôkladne pretrepte. Ak chcete v odšťavovači si odšťavte trocha citrónovej šťavy. Túto zmes rovnomerne nasypte na koberec a nechajte ju pôsobiť 20 minút. Následne zmes vysajte vysávačom. Koberec bude vďaka tomu nie len žiariť, ako by bol nový, ale ešte k tomu bude aj krásne voňať.