Sprievodca pri výbere ďalekohľadu

Odpovede na najčastejšie otázky o binokulárnych ďalekohľadoch

 

Aké zväčšenie si mám zvoliť?

Pri výbere vhodného zväčšenia ďalekohľadu musíte zohľadniť niekoľko faktorov. V prvom rade musíte posúdiť, ako aktívny je váš život. Ak chodíte na dlhé prechádzky a poľovačky alebo ak ste rybár (alebo jednoducho radi pozorujete vtáky), potom sa rozhodnite pre ďalekohľad so zväčšením 7x až 10x. Do tejto kategórie spadajú napr. tieto ďalekohľady Levenhuk Atom 8x40, Levenhuk Heritage BASE 8x30. Spomínané ďalekohľady sa ľahko používajú a veľmi pohodlne sa prenášajú aj pri dlhých cestách. Malé ďalekohľady typu Spyglass (imitácia starožitného ďalekohľadu v skladacom obale) majú väčšie zväčšenie, približne 20x. Ak chcete ďalekohľad používať na astronomické pozorovanie tam je zväčšenie obvykle 10-20x. Odporučané ďalekohľady z tejto kategórie suBinokulárny ďalekohľad Bresser Astro 20x80 aleboLevenhuk Bruno PLUS 20x80. Ak si chcete zaobstarať astro ďalekohľad, možno by bolo vhodné poobzerať sa aj po teleskopoch alebo binokulárnych ďalekohľadoch so zväčšením 20-30x a viac. Niektoré modely ponúkajú zväčšenie 160x a viac pridaním rôznych okulárov. Vtedy však nie je možné ručné pozorovanie. Pri toľko násobnom zväčšení je potrebné optické zariadenie nainštalovať na statív alebo špeciálny držiak.

  

"Ako si vybrať šošovky objektívu s vhodnou veľkosťou?"

Čím väčší je objektív, tým viac svetla pohlcuje, čo znamená, že ďalekohľad alebo iný optický prístroj je o to účinnejší pri slabom osvetlení, napríklad v zamračenom alebo hmlistom prostredí alebo za súmraku. Veľké objektívy sú však ťažšie a drahšie. Veľké objektívy sú vhodnejšie na pozorovanie za denného svetla, zatiaľ čo menšie objektívy sú najlepšie na pozorovanie za slabého osvetlenia. Objektív s priemerom 20 mm je vhodný na denné pozorovanie prírodných scenérií a na lov. Objektívy s priemerom 60 mm, 80 mm alebo dokonca 100 mm sú účinnejšie pri astronomických pozorovaniach a štúdiu nebeských objektov.

Binokulárne ďalekohľady vhodné pre denné pozorovanie:

/polovnicke-dalekohlady-2/binokularny-dalekohlad-levenhuk-karma-plus-10x32/


/binokularne-dalekohlady-2/binokularny-dalekohlad-levenhuk-rainbow-8x25-black-tie/

/binokularne-dalekohlady-2/binokularny-dalekohlad-levenhuk-karma-pro-8x32/



Univerzálne binokulárne ďalekohľady

/binokularne-dalekohlady-2/binokularny-dalekohlad-levenhuk-atom-8x40/

/binokularne-dalekohlady-2/binokularny-dalekohlad-levenhuk-sherman-base-10x42/

 

Astronomické binokulárne ďalekohľady a binokulárne ďalekohľady na nočné pozorovanie:

/binokularne-dalekohlady-2/binokularny-dalekohlad-levenhuk-atom-20x50/


/binokularne-dalekohlady-2/binokularny-dalekohlad-levenhuk-bruno-plus-20x80/

/vojenske-dalekohlady-2/binokularny-dalekohlad-levenhuk-sherman-plus-12x50/



"Mám si vybrať ďalekohľad s hranolmi Porro alebo so strešnými hranolmi?"

Ďalekohľady s Porro hranolmi (sú konštruované pomocou hranolov v tvare písmena Z) sú väčšie a ťažšie ako ďalekohľady so strechovými hranolmi, ale poskytujú lepší stereoskopický obraz a širšie zorné pole. Po páde na zem alebo náraze majú väčšiu tendenciu sa rozbiť. Voľba Porro hranolov je opodstatnená, ak chcete lacný a spoľahlivý optický prístroj. Ak chcete ďalekohľad používať na lov, turistiku alebo výlety po vode, odporúčame kúpiť ďalekohľad so strechovými hranolmi. Majú priamočiary tvar, sú kompaktné a ľahké, ale vyžadujú špeciálnu povrchovú úpravu, aby fungovali správne. Ďalekohľady so strechovými hranolmi sú odolnejšie, menej náchylné na zahmlievanie alebo na vnikanie prachu dovnútra ďalekohľadu. Môžete ich upustiť na zem alebo do nich naraziť bez obáv, že sa poškodia. Oba typy hranolov môžu vytvárať jasný a ostrý obraz: to zvyčajne závisí skôr od veľkosti objektívov a iných častí ďalekohľadu než od rozdielov v konštrukcii hranolov. Ďalekohľady s Porro hranolmi môžu byť kompaktné, použiteľné v teréne a na stacionárne pozorovanie. Ďalekohľady so strechovými hranolmi sa zriedkavo umiestňujú na statív a väčšinou sú určené na každodenné použitie. Stojí za zmienku, že medzi ďalekohľadmi so strechovými hranolmi sú veľmi výkonné modely s veľkou apertúrou.

 

"Čo je zorné pole?"

Zorné pole je priestor, ktorý je možné vidieť cez ďalekohľad. Túto veličinu treba mať na pamäti pri rozhodovaní o kúpe ďalekohľadu. Ak máte napríklad pred sebou stenu vo vzdialenosti 1000 metrov a zorné pole je 250, uvidíte 250 metrov tejto steny bez toho, aby ste otočili hlavu. Je teda logické, že s rastúcim zväčšením uvidíte menšiu časť steny, ale detailnejšie. Preto platí, že čím väčšie je zväčšenie, tým menšie je zorné pole. Ak nosíte okuliare, musíte brať do úvahy očný reliéf ďalekohľadu (známy aj ako okulárový reliéf). Očný reliéf je maximálna vzdialenosť od vášho oka k okuláru, pri ktorej je ešte viditeľné celé zorné pole. Táto vzdialenosť by nemala byť menšia ako hrúbka vašich okuliarov.

 

„Čo je očný relief?“

Očný reliéf je vzdialenosť medzi očným objektívom a zrenicami vašich očí pri pozorovaní ďalekohľadom alebo pozorovacím prístrojom. Dlhý očný reliéf umožňuje používať ďalekohľad aj s nasadenými okuliarmi.

 

"Čo znamená výstupná virtuálna clona?"

Výstupná pupila ďalekohľadu je jedným z dôležitých faktorov, ktorý by sa nemal prehliadať. Vypočíta sa v milimetroch, napríklad vydelením druhého čísla prvým: 40/10=4. Výstupná pupila vám približne povie, aký jasný bude obraz. Na základné účely je hodnota 2,5-3 úplne postačujúca. Na pozorovanie hviezd je lepšia hodnota 5-7. Vyššie hodnoty nie sú potrebné, s výnimkou prípadov, keď sa ďalekohľad prudko trasie, napríklad na lodi, pretože hodnota 7+ poskytuje stabilnejší obraz ako akákoľvek iná výstupná pupila.

 

„Čo znamená zmena fázy?“

Zmena fázy je špecifickým problémom pre prístroje s hranolmi. Ak je hranol nesprávne potiahnutý, môže sa zmeniť fáza svetla, ktoré ním prechádza, a obraz sa tak javí tmavý a rozmazaný. Aby sa tomu predišlo, výrobcovia hranolov aplikujú na svoje hranoly špeciálne povlaky, ktoré tieto fázy upravujú, aby sa zabezpečil ostrý a kontrastný obraz.

 

„Aký je rozdiel medzi sklom BK-4 a BK-7?“

Jednou z najdôležitejších vlastností optického skla je jeho index lomu, teda pomer rýchlosti svetla vo vákuu k rýchlosti svetla v materiáli. Korunové sklo má vo všeobecnosti vysoký index lomu a používa sa v šošovkách a hranoloch. BK-7 má o niečo nižší index lomu ako sklo BaK-4. Vďaka tomu môže byť výroba BK-7 lacnejšia, hoci nevytvára taký ostrý obraz ako hranoly so sférickou výstupnou virtuálnou apertúrou.

 

 

"Prečo sú binokulárne ďalekohľady opatrené povrchovou úpravou?"

Objektívy s povrchovou úpravou sú viacvrstvové vrstvy aplikované na povrch objektívu, ktoré pomáhajú znižovať odraz a zvyšovať priepustnosť svetla. Odrazy môžu spôsobiť viacnásobné prechádzanie svetelných lúčov cez objektív, čo znižuje jas a kontrast. Nie je možné, aby ďalekohľad mal 100 % bezodrazový pohľad, pretože aj približne 90 % priehľadnosť objektívu je pre väčšinu ľudských zrakov dosť podstatná. Preto každý výrobca vynakladá veľké úsilie na to, aby jeho ďalekohľady poskytovali čo najväčšiu priehľadnosť tým, že používa kvalitné materiály a pokrýva ich najlepšími vrstvami. Technológia povrchovej úpravy šošoviek sa používa na zvýšenie účinnosti prenosu svetla, zníženie straty priepustnosti a zlepšenie kapacity zberu svetla. Ďalekohľady sú vybavené porro hranolmi alebo strechovými hranolmi. Porro hranoly využívajú niekoľko hranolov umiestnených na rôznych úrovniach vo vnútri ďalekohľadu a potom vstupujú do oka. Táto konštrukcia má za následok vyššiu hmotnosť a rozmery, ale je lacnejšia a veľmi kvalitná. Ak teda vidíte dva tubusy v jednej rovine, môžete si byť istí, že takýto ďalekohľad je vybavený strechovým hranolom. Ďalekohľady so strešným hranolom sú menšie a ľahšie, ale možno nie sú také ostré ako ich väčší náprotivok, ďalekohľad s Porro hranolom, ktorý používa bežné sklenené šošovky namiesto tvarovaných plastových šošoviek, ktoré oddeľujú vaše oči; vďaka tomu je obraz jasnejší ako pri plastových šošovkách. Výrobcovia používajú na opis povrchových úprav rovnaké slová: „Potiahnutý“ znamená, že aspoň jeden povrch je opatrený povrchovou úpravou. „Plne potiahnutý“ znamená, že všetky povrchy skiel sú opatrené povrchovou úpravou, okrem plastových šošoviek. „Viacnásobne potiahnutý“ znamená, že aspoň jeden povrch má povrchovú úpravu. „Plne viacnásobne potiahnutý“ znamená, že všetky povrchy skla majú viacvrstvovú povrchovú úpravu.

 

"Ako si vybrať ďalekohľad, aby bol pre mňa pohodlný?"

Pri výbere ďalekohľadu alebo pozorovacieho ďalekohľadu je dôležitá hmotnosť, materiál konštrukcie, okuláre a ďalšie skutočnosti. Mäkké očnice a zaostrovací mechanizmus sú dôležité najmä vtedy, ak i budete ďalekohľad často používať. Ak budete vykonávať pozorovanie z ruky, ďalekohľad by nemal byť ťažší ako 1 - 1,5 kg, inak ho treba upevniť na statív alebo stojan. Vo všeobecnosti sú binokulárne ďalekohľady praktickejšie ako monokulárne alebo pozorovacie ďalekohľady, pretože majú dva tubusy, ktoré môžete pri pozorovaní držať.

 

"Mám si zaobstarať širokouhlý binokulárny ďalekohľad?"

Širokouhlé ďalekohľady poskytujú širšie zorné pole ako bežné ďalekohľady. To sa dá dosiahnuť špeciálnou optimalizáciou šošoviek a hranolov. Bežné ďalekohľady napríklad vytvárajú zorné pole 115 m na vzdialenosť 1 km, zatiaľ čo širokouhlý ďalekohľad môže vytvárať zorné pole 160 m na vzdialenosť 1 km. To môže byť užitočné najmä pri pozorovaní oblohy alebo pri sledovaní automobilových pretekov, ak potrebujete naraz pozorovať veľkú oblasť.

 

"Aké existujú ďalšie príslušenstvo pre binokulárne ďalekohľady?"

K ďalekohľadom existuje rôzne príslušenstvo, napríklad popruhy, svorky a okuláre. Ak musíte ďalekohľad nosiť, uistite sa, že používate spoľahlivý popruh pre správne pohodlie. Na pozorovanie hviezd je potrebný stabilný statív, aby sa vám ľahko neunavili nohy. Pre binokulárne ďalekohľady sa bežne používajú vymeniteľné okuláre na dosiahnutie rôznych zväčšení. Keďže komponenty pre premenlivé zväčšenie ešte stále nie sú úplne dokonalé, vymeniteľné okuláre sú veľmi užitočným príslušenstvom. Vždy sa uistite, že okuláre sú kompatibilné s binokulárnym ďalekohľadom.

your-image-description