Rastliny vhodné k bazénu

Aj k bazénu patria  rastliny, ale, ako už vieme, nie každá rastlina je vhodná na každé miesto. My vám ukážeme také, ktoré si môžete pestovať v blízkosti bazéna a vytvoriť si tak krásne vyzerajúce miesto na odpočinok po dlhom dni. Uvidíte, že po ich vysadení sa budete vo svojej záhrade cítiť ako na luxusnej dovolenke.

 

Banánovník

 

Banánovník je jeden z najtypickejších stromov, ktoré každého napadne, keď sa povie exotická dovolenka. Je ich možné pestovať aj v našich podmienkach len s tým rozdielom že ich nemôžete zasadiť priamo do zeme. Je to hlavne, preto, že nemajú rady mrazy a chlad, preto je vhodné vybrať nejaký veľký dostatočne pevný kvetináč. Takto ich môžete kedykoľvek premiestniť do vnútra či už do zimnej záhrady alebo skleníka. V lete bude banánovník v blízkosti vášho bazéna vyzerať úžasne a vytvoria skvelú tropickú atmosféru. Majú jemné listy, preto by mali byť umiestnené tak, aby na ne nefúkal vietor, veľmi ľahko by sa mohli poškodiť. Rastie celkom rýchlo. Na svoj rast však potrebuje tú správnu teplotu, ktorá by mala byť aspoň 25 ° C a v zime by to malo byť aspoň 15 ° C. Najvyššia teplota, ktorú dokáže banánovník zniesť je 35 ° C.

Čo sa týka substrátu, tak ten by určite nemal byť ťažký. Ideálny substrát je napríklad ten, pre pestovanie fikusov. Je to ľahký a priepustný substrát. Tak, ako u iných rastlinách ani pri banánovníku sa nevyhnete hnojeniu. V letnom období by to malo byť raz za 14 dní, a to tekutým hnojivom pre izbové rastliny. V zime ich hnojte iba raz za mesiac tým istým typom hnojiva. Častejšie hnojenie v zime by mohlo banánovníku uškodiť. Listy banánovníka sú veľké a krásne a môžu vás lákať k tomu ich viac preskúmať. Dávajte si však pozor, pretože aj veľmi krehké. Raz za čas vezmite navlhčenú handričku a opatrne z nich zotrite prach. Samozrejme listy, ktoré sú napadnuté alebo poškodené odstráňte.

Ak steblo, kde ste urobili rez zmení farbu, ak je to možné opatrne túto vrstvu odstráňte. Ak to nie je možné radšej to nerobte na silu a počkajte až, kým to nebude možné strhnúť ľahko a bez problémov. Keď korene prerastú kvetináč musíme banánovník presadiť. Mladšie rastliny sa presádzajú na jar a tie staršie zase od marca do júla. Nepresádzajte ho príliš často, pretože tak nemá šancu sa stihnúť zakoreniť. Dospelé stačí presádzať raz za dva - tri roky. Keď si budete chcieť banánovník namnožiť, robí sa to štiepením výhonkov, čo je  najrýchlejší spôsob, ako si banánovník namnožiť. Ak chcete ďalší banánovník môžete si ho vypestovať aj zo semien, čo vám umožňuje vybrať si iný druh, ktorý bude vyzerať úplne inak a bude mať odlišné vlastnosti od toho prvého. Nezabúdajte ani na ochranu, banánovníky často ohrozované hubovitými ochoreniami.

 

Dospelý banánovník vysadený na záhrade.

 

Ibištek

 

Ibištek je výnimočne krásny kvet, ktorý okrem svojho vzhľaduvýhodu, že mu vyhovuje jak pobyt na slnku tak v polotieňu. Vybrať si môžete z červených, bielych, ružových, žltých, broskyňových či oranžových kvetov. K svojmu rastu najmä potrebuje veľmi časté polievanie. Jeho pestovanie je náročné, ale pozrite sa lepšie na tie nádherné kvety, musíte uznať, že za tú námahu naozaj stoja zato. Tieto krásne kvety navyše priťahujú motýle a kolibríky, s ktorými bude vaša záhrada vyzerať o to krajšie. Jedným z podmienok náročného pestovania je, aby boli posadené do kvetináča. Potrebujú byť aspoň 6 hodín na slnku a vo vlhkom prostredí, preto je práve miesto pri bazéne ideálne.

Ale aj tak sa vám bude hodiť záhradná krhla alebo zavlažovací systém. Ak je však príliš horúco, ( 30°C ) doprajte mu pobyt v chládku. Ibišteku sa bude dobre dariť v mierne kyslastej pôde ( 6, 5 - 6, 8 ). Ak si nie ste istý, môžete si spraviť jednoduchý test, ktorým si overíte, ako na tom vaša pôda je. Ak, predsa len budete chcieť ibištek posadiť do zeme, vezmite motyku či rýľ a vykopte jamu tak hlbokú, rovnako ako koreň kvetu a 23x širšiu. Pri vyberaní ibišteka z kvetináča buďte obzvlášť opatrný, aby ste nejakým spôsobom nepoškodili korene. Vložte ibištek do jamy a vyplňte jamu vykopanou zeminou. Okolie ibišteka udupte pre lepšiu stabilitu a dostatočne ho polejte. Pokiaľ chcete vysadiť viac ako jednu rastlinu, nechajte medzi nimi vzdialenosť 12 metre.

 

Dva kvety ružových kvetov ibištekov.  

 

Anjelská trúba

 

Ďalším skvostom, ktorý sa bude skvelo hodiť k vášmu bazénu a dodá mu tú pravú exotickú atmosféru je brugmansia arborea, inak tiež nazývaná ako anjelská trúba. nie len obrovské nádherné kvety, ale aj jeho vôňa stojí, zato. Viacero druhov sa dobre pestujú vonku, ale niektoré musíte ochrániť pred príchodom zimy zazimovaním ( brugmansia suaveolens, brugmansia sanguinea, datura metel, datura innoxia ). Nikdy sa jej však nedotýkajte holými rukami, vždy si vezmite ochranné rukavice. Ak máte malé deti a zvieratá nedávajte si ju do vašej záhrady, pretože táto rastlina je jedovatá.

Anjelská rastlina je vysoká 6 metrov a kvety sú v priemere 20 cm veľké, ale to tiež záleží od druhu rastliny. Keď si prinesiete anjelskú trúbu  domov, najprv ju polejte a umiestnite ju na niekoľko dní do tieňa, aby sa aklimatizovala. Na dne črepníka by mala byť hrubá vrstva drenáže, ktorá sa postará o prebytočnú vodu. Nešetrite na kvalite pôdy a obstarajte si takú zeminu, ktorá bude mať vysokú pH a to nad hodnotou 6, 0. Substrát by mal byť obohatený o dlhodobo pôsobiace hnojivo. Môžete ho tiež zmiešať s agroperlitom, ktorý má hrubú zrnitosť. Ten práve zabezpečí vývin jak zdravého koreňa tak aj vitalitu celej rastliny.  Kontrolujte misku, ktorá je pod črepníkom, aby sa v nej zbytočne nehromadila voda. Voda by mala vždy úplne vyschnúť než anjelskú trúbu opäť polejete.

Voda, ktorá je pre rastlinu vhodná je tvrdá s vysokým obsahom vápnika. Ale ak máte len mäkkú môžete použiť aj tú. Vhodná je tak tiež dažďová voda, ktorú si môžete zachytávať do barelu na dažďovú vodu. Ak má anjelská trúba viac rokov a je v črepníku, potrebuje trochu inú starostlivosť. Musíte ju najprv presadiť, a to tým spôsobom, že ju vyberiete z pôvodného črepníka a korene orežete z každej strany ostrým nožom, a to o 30%. Vložte ju do nového črepníka, ktorý by mal byť o 10% väčší ako ten pôvodný. Nezabudnite na nový čerstvý substrát. Po presadzovaní zalievajte opatrne, aby korene, ktoré sa začali vytvárať nezhnili. Je vhodné tiež preventívne aplikovať fungicíd 607 ( je to ochrana pred chorobami spôsobené plesňami ). Tento prípravok pôsobí jak preventívne tak liečebne.

 

Žlté veľké kvety rastliny anjelskej trúby.

 

your-image-description